Krátke správy z regiónu – 18. týždeň

Otvoria botanickú záhradu

Od soboty 5. mája bude opäť otvorená Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Tohto roku bude botanická záhrada otvorená dlhšie. Pre návštevníkov bude k dispozícii od 9.00 do 17.00 h, s posledným vstupom o 16.30 h. Na ploche 3,2 hektára tu návštevníci nájdu vyše tristo druhov bylín a drevín, od rastlinstva podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Až 72 druhov rastlín vysokohorskej flóry a štyri druhy drevín sa bude dať kúpiť.

Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici. Snímka: MP

Divoké rastliny aj na tanieri

V Krásnych sadoch v Mlynici naplánovali na sobotu 5. mája seminár s názvom Divoké jedlé rastliny a ich spracovanie. Od 9.00 do 17.00 h sa dozviete, ako pripraviť zelené smoothie, ktoré bude chutiť aj deťom, bylinkové sirupy alebo raw oleje či vlastnú domácu mastičku. Organizačný poplatok sú štyri eurá za poldeň, sedem eur za celý deň, príspevok pre lektora je dobrovoľný, no odporúčaný vo výške 12 eur poldeň, 25 eur celý deň. Lektorom bude etnobotanik Bartek Dobrodej Krzewinski.

Železnice avizujú výluku na trati

Od stredy 2. do štvrtku 3. mája si neplánujte cestu vlakom na trati Starý Smokovec – výhybňa Tatranská Polianka – Vyšné Hágy. Od ôsmej ráno do druhej poobede tu budú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) realizovať výluku. Na tomto úseku chcú realizovať menšie technické úpravy. Kvôli výluke bude v tomto úseku zabezpečená náhradná autobusová doprava. ŽSR prosia cestujúcich o trpezlivosť a pochopenie v súvislosti s obmedzeniami v železničnej doprave.

Ilustračná snímka: rov

V škôlkach pribudnú nové miesta

Na celom Slovensku pribudne pre škôlkarov 6 163 nových miest, čo poteší najmä tisíce rodičov, ktorých deti sa doteraz do škôlky nedostali z dôvodu nedostatku miest. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhodnotilo už druhé kolo žiadostí o príspevky z fondov EÚ na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl. Medzi úspešnými žiadateľmi je aj škôlka v Ihľanoch. Táto eurofondová výzva by mala podľa ministerky pokryť podstatnú väčšinu chýbajúcich miest.

Obľúbená Anička je späť

Správa Tatranského národného parku informovala, že v polovici apríla ešte v ranných hodinách sa podarilo identifikovať  známu orlicu Aničku. Sedela spolu s partnerom na okraji svojho obľúbeného lesa  na upätí Západných Tatier. Zo zimoviska v juhovýchodnej Afrike priletela v termíne tak ako po iné roky. Správa TANAP-u sleduje orlicu Aničku už tri roky a vďaka miniatúrnej vysielačke tak mali odborníci i verejnosť možnosť dozvedieť sa viaceré detaily z jej migrovania i trasách letu.

Zaspomínajú na významnú osobnosť

Mesto Spišská Nová Ves a Klub Spoločnosti M. R. Štefánika v Spišskej Novej Vsi pozývajú na pietnu spomienku pri príležitosti 99. výročia tragického úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Akcia sa uskutoční v piatok 4. mája o druhej hodine popoludní. Ak si chcete pripomenúť jednu z najvýznamnejších osobností našich dejín, príďte v piatok k pamätníku na Štefánikovom námestí.

Pamätník obetiam Červenej armády v Parku hrdinov v Poprade. Snímka: rov

Pripomenieme si koniec vojny

V najbližších dňoch si pripomenieme 73. výročie ukončenia 2. svetovej vojny v Európe. To pripadá na 8. máj, kedy je u nás aj deň pracovného pokoja. Na viacerých miestach aj v našom regióne sa uskutočnia pietne spomienky spojené s položením vencov pri pamätníkoch alebo hroboch vojakov, ktorí zahynuli počas oslobodzovacích bojov na našom území – česť ich pamiatke. Organizátorom spomienok sú väčšinou obce a mestá v spolupráci s oblastnými výbormi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Dokončujú nový cyklochodník

Do konca mája by mali byť vyasfaltované nové trasy cyklistického chodníka v Spišskej Belej. Ide o úsek od Pradiarne po kaštieľ, od kaštieľa cez Strážky až po začiatok Strážok (pri kríži od Spišskej Belej) a úsek za laktárňou s napojením na chodník pri bývalej tabakovej továrni. Do konca mája by mal byť dokončený aj úsek cez park Kaštieľa Strážky, kde bude jemný štrk. Na úseku Tatranská Kotlina – Kardolína budú práce ukončené do konca júna. Na tomto trojkilometrovom úseku bude štrkový povrch.

Ilustračná snímka: archív mesta Spišská Belá

Vyzdvihnite si zberné nádoby

Mesto Poprad rozširuje zber biologicky rozložiteľného odpadu. Zbernú nádobu na tento odpad si môžu obyvatelia z rodinných domov vyzdvihnúť od 2. do 31. mája počas pracovných dní denne od 7.00 do 19.00 h a počas sobôt od 10.00 do 15.00 h v zbernom dvore na Hraničnej ulici v Poprade. Na prevzatie zbernej nádoby si nezabudnite vziať preukaz totožnosti. Vývoz zberných nádob s biologickým odpadom sa začne v júni a zabezpečovať ho bude spoločnosť Brantner. Nádoby dostanú obyvatelia bezplatne.

Ďalšie noviny vyjdú v stredu

Najbližšie číslo Podtatranských novín sa do predaja a schránok dostane až v stredu 9. mája. Dôvodom je sviatok Deň víťazstva nad fašizmom, ktorý je dňom pracovného pokoja. Uzávierka inzercie sa nemení. Inzeráty môžete podávať až do piatku 4. mája do 12.00 h.