Deväť rokov sa stará o syna, ktorý leží v bdelej kóme

Peter Dravecký bol úplne zdravý mladý muž s veľkými plánmi do budúcnosti. Nešťastný úraz hlavy však všetko zmenil.

Obdarovaní tretieho ročníka koncertu Lomničania Lomničanom. Snímka: Oliver Multáň – DroneMedia

„Čo sa mu stalo, to nikto presne nevie. Keď už bol v nemocnici, prišiel za nami jeho kamarát. On nám rozprával, že chcel niečo prehobľovať a môj syn mu hovoril: Igor, teraz ti to nespravím, lebo som s hranolom od frézy dostal takú šupu do hlavy, že som pol hodiny sedel na zemi,“ spomína Veronika Dravecká z Huncoviec. Jej syn Peter v skutočnosti mal prasknutú lebku, no to, že sa mu niečo stalo, nikomu nepovedal. „V sobotu už bol taký trochu nesvoj, nervózny, čo vôbec uňho nebolo zvykom. Bol svoju dcérku odviezť do Lomnice a babka sa ho pýtala: Peťo, prečo máš také červené oči? Povedal, že nevie prečo, ale že ho strašne bolí hlava,“ opisuje jedny z najhorších dní vo svojom živote dôchodkyňa z Huncoviec. V nedeľu ráno ešte stále takmer nič nenasvedčovalo tomu, že už o pár hodín začne Peter bojovať o svoj život.

Leží v kóme, no okolie vníma
Vstal, naraňajkoval sa a išiel si do izby ľahnúť a pozrieť si rozprávku. „Rád pozerával v nedeľu rozprávky. Po chvíľke som ho volala na obed. Povedal, že nechce, nemá chuť. Môj manžel si ľahol von do altánku, lebo mal rakovinu hrubého čreva a cítil sa dosť zle. Tak som šla za ním. Neskôr som sa vrátila dnu a počujem, ako Peťo spí a chrápe. Vnučka hovorí: Idem ho zobudiť a pôjdeme spolu na ryby. Po krátkej dobe však už prestal chrápať, bolo to už také chrčanie. Tak som otvorila dvere a on tam len tak ležal,“ pokračuje v ťažkom rozprávaní Veronika Dravecká. Mama sa syna snažila zobudiť, no už to nešlo. „Prišla nevesta, čo robím taký krik. Vravím jej: Marta, Peťo sa nepreberá, volajte záchranku. Prišla záchranka, zobrali ho, ale už sa viac neprebral.“ Peter Dravecký tak už deväť rokov leží v stave takzvanej bdelej kómy. Podľa mamy všetko vníma, keď ho zavolá, otočí hlavu. „Keď sa ho opýtam: Peťo, kde je Viktorka, kde má fotky, otočí hlavu k nim,“ približuje mama Veronika.

Osemdesiatkrát v hyperbarickej komore
Dôchodok mala Veronika Dravecká naplánovaný úplne inak. „Pôjdeme s vnúčatami tam, tam… Tak sa to všetko zmenilo. Nejdem nikam. Keď idem na cukor, pretože mi zistili cukrovku, idem len vtedy, keď je doma zať. Mám ísť na operáciu s okom, tak neviem, kedy ma objednajú.“ Jej syn totiž potrebuje nepretržitú starostlivosť. „Ráno mi príde pomôcť syn, poumývame ho. Ak je odcestovaný, príde nevesta. Keď je doma zať, tak zase chodí on, pretože sama ho neotočím. Cez deň už robím okolo neho ja: dávam mu jesť a podobne. Do obchodu idem len rýchlo na bicykli a ponáhľam sa domov,“ opisuje bežné dni Veronika. So synom boli aj v Piešťanoch, finančne si však nemohli dovoliť častejšie návštevy a podľa mamy navyše na synovom stave nebadali žiadne zlepšenie. „Chodili sme aj do hyperbarickej komory do Košíc. Boli sme tam osemdesiatkrát, ale posun žiaden. Nič k lepšiemu. Výťažok z koncertu ma poteší, ale radšej by som tie peniaze nemala, len aby bol Peťo opäť zdravý,“ uzatvára Dravecká.

Koncert sa rýchlo vypredal
Charitatívny koncert Lomničania Lomničanom, z ktorého výťažku bude obdarovaná aj rodina Draveckých, sa uskutoční v nedeľu 13. mája o 19.00 h v Evanjelickom kostole vo Veľkej Lomnici. „Na tom, aby v Lomnici vystúpila Lucie Bílá, som pracoval takmer dva roky a som veľmi rád, že budeme môcť privítať takúto výraznú osobnosť česko-slovenskej hudobnej scény. Myslím, že zážitok pre všetkých bude úžasný,“ hovorí organizátor koncertu Roman Rataj a dodal, že vďaka vypredanému koncertu ako aj sponzorom a podporovateľom vyzbierali dostatok finančných prostriedkov na to, aby mohli zaradiť aj tento rok mimoriadneho obdarovaného. „Veď predsa myšlienka tohto projektu je pomôcť ľuďom , ale zároveň aj naštartovať určitú spoločenskú diskusiu ohľadom chorých a hendikepovaných spoluobčanov a pomoci pre nich. Som veľmi rád progresu nášho projektu Lomničania-Lomničanom,“ uzavrel Rataj. ​

Mária MLAKOVÁ