Do série o bežeckého kráľa vstúpili víťazne Pavol Orolin i Patrícia Puklová

V sobotu sa začal 4. ročník Tatry v pohybe Prestige Tour.

Tváre podtatranských behov. Zľava: Jozef Dubašák, Marián Zimmermann a Pavol Orolin. (Snímka: M Tomko Photography)

Bežeckú sériu už po tretíkrát odštartoval City Trail v Starom Smokovci a okolí, kde organizátori pripravili pre nadšencov pestrú ponuku pretekov. Deti mali podľa veku 500 alebo 900 m dlhé trate, rekreační bežci i začiatočníci absolvovali 4 km a skúsenejší si vyberali medzi 8 km alebo 16 km dlhou traťou. Pódium City Trail-u Mini na 4 km patrilo výhradne Tatrancom, pretože časom 19:19 min zvíťazil Matúš Gallík z Dolného Smokovca pred Arnom Hubačom z Lyžiarskeho klubu Tatranská Lomnica a za dvojicou mladíkov skončil 40-ročný Miroslav Plichta z TJ Vysoké Tatry. Prvá zo žien prišla do cieľa Kristína Špitková v čase 19:53 min z MŠK Kežmarok, druhá skončila Eva Mladá a tretia Dominika Lopatová.

Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad. (Snímka: Viera Halásová)

Osmičku vyhral Dubašák

Celkový víťaz Tatry v pohybe Prestige Tour z rokov 2016 a 2017 Marián Zimmermann si na úvod prekvapujúco zvolil 8-kilometrovú trať. Kluknavčana však v absolútnom poradí porazil s časom 32:56 min preborník na preteky v dĺžke okolo 10 km Jozef Dubašák z AK Steeple Poprad. Tretie miesto patrí Martinovi Makovickému z ŠK Kompas. Aj medzi ženami ide víťazstvo do AK Steeple Poprad vďaka Žanete Goleňovej, ktorá časom 44:10 min zdolala aj Štrbanku Jiřinu Šerfelovú či Zuzanu Bozsikovú. Ani tentoraz v Starom Smokovci nechýbala v rámci série už tradičná disciplína nordic walking a rýchlochodci s paličkami absolvovali práve „osmičku“. O triumf sa pobili na cieľovej rovinke už klasickí rivali a Viktor Lapšanský zo Starej Ľubovne časom 1.00:13 h o tri sekundy porazil Jozefa Šoltésa z Rokycian. Dvojici favoritov však solídne dýchal na chrbát aj tretí Ľubomír Gašpar z HC Tatry. Zo žien bola najrýchlejšia Mária Novotná z ŠK Štrba s časom 1.09:34 h pred Prešovčankou Máriou Oberhauserovou a svojou oddielovou kolegyňou Zuzanou Levockou.

Medzi nordic walkermi štandardne bojuje o triumf Viktor Lapšanský s Jozefom Šoltésom. (Snímka: Viera Halásová)

Obhájil napriek výpadku

Hlavnú 16-kilometrovú trať organizátori oproti minulému roku trochu pozmenili a taktiež o niečo skrátili, no mená víťazov ostali rovnaké. Časom 1.04:44 h bol najrýchlejší Pavol Orolin z Bežeckého klubu Poprad – Raidlight. „Trať bola asi o kilometer a pol kratšia a zmenené boli aj niektoré úseky. Keďže som mal v zime pauzu a s tréningami som začal až koncom februára, tak som výsledkom prekvapený. Navyše bolo veľmi horúco, ale inak sa mi bežalo fajn. Už od začiatku som si vytvoril náskok a išiel som si svoje. Trochu ma prekvapilo, že Marián (Zimmermann, pozn. red.) sa prehlásil na kratšiu trať. Ešte však neviem, či sa zúčastním všetkých podujatí série, chcel by som ísť najbližší Night Run, ale ja neriešim ani čo bude zajtra, nie to do konca sezóny,“ vyjadril sa premiérový Bežecký kráľ Tatier z roku 2015 Pavol Orolin zo Spišského Bystrého. Druhé miesto obsadil Sviťan Martin Svočák a tretie Tomáš Griger z Popradu.

Pavol Orolin. (Snímka: M Tomko Photography)

Žena bez konkurentky

Tatranka žijúca v Brne Patrícia Puklová opäť nenašla medzi ženami vážnejšiu konkurentku a jej čas 1.12:57 h bol, dokonca, siedmy najrýchlejší celkovo. „V Brne máme dosť teplo, ale nepredpokladala som to aj v Tatrách. Očakávala som trošku chladnejšie počasie. Zo začiatku sa mi bežalo dobre, no na Kalvárii prišla do kopca chvíľková kríza, takže som bola rada, že trať bola o niečo kratšia. Už sme nešli na Jakubkovu lúku, čiže o jeden kopec menej. Bolo príjemnejšie vybehnúť len na Hrebienok, Slavkovskú vyhliadku a dole. Rada by som obhájila víťazstvo v rámci Tatry Prestige Tour, no uvidíme, ako sa bude vyvíjať sezóna. Mám už niečo rozbehnuté aj v Česku a na plný úväzok som sa vrátila aj do práce. Môj program je teda o niečo náročnejší, ale do Tatier na predĺžené víkendy budem chodiť rada a spojím to s behom. Asi aj tento rok vynechám Malý štrbský maratón a absolvujem zvyšné štyri preteky. Už sa teším na Tatry Running Tour, kam by mohla prísť aj väčšia konkurencia a, samozrejme, aj na Memoriál Jána Stilla. Ak nebudú súperky, budem bojovať aspoň s časom,“ povedala dominátorka posledných dvoch ročníkov série v ženskej kategórii, ktorá tentoraz nechala za sebou druhú Michaelu Šoltysovú z Raidlight i Andreu Grendovú z Bike & Ski Fans. Nabližou zastávkou podtatranskej bežeckej série bude 15. júna Night Run na Štrbskom Plese.

Aj Patrícia Puková musela prebehnúť budovou mestského úradu. (Snímka: M Tomko Photography)

„Krídla pre život“

Hneď na druhý deň sa vo vyše 200 lokalitách po celom svete piatykrát konal aj charitatívny beh Wings for Life World Run. Zapojili sa doň aj Slováci v Bratislave, Žiline a organizátori City Trail-u si vzali na starosť aj Starý Smokovec. Pre 41 bežcov pripravili dvojkilometrový okruh bez cieľovej čiary. Účastníkov zastavilo až virtuálne stíhacie vozidlo prostredníctvom aplikácie. V Tatrách sa na trati najdlhšie– takmer dve hodiny – udržali Sviťan Martin Svočák a Bratislavčanka Romana Komarňanská, ktorá pred troma rokmi doma v Bratislave zabehla najviac na Slovensku. Trať v hlavnom meste je na zdolávanie kilometrov zrejme ideálna, pretože aj v nedeľu najviac zabehli bežci práve tam. Štartovné poplatky spolu s príspevkami putujú v plnej výške na výskum poranení miechy a v Tatrách sa tento rok vyzbieralo vyše 600 eur.