Hrady otvárajú sezónu, v Kežmarku ukážu mučiace nástroje

Po Hrade Ľubovňa lákajú návštevníkov múzejníci na bohatý program aj v Kežmarku a na Spišskom hrade.

Na Kežmarskom hrade skončila prvá etapa rekonštrukcie. Snímka: rov

„V sobotu začíname o 13.00 h dobovým sprievodom, keď sa vráti na Spišský hrad hradný pán s manželkou a skontroluje všetky zákutia hradu,“ vraví historička umenia Slovenského národného múzea v Levoči Dáša Pavúková-Uharčeková.

Vyberie si vás kat?

Po sprievode sa môžete tešiť na koncert skupiny Šaman a o 14.30 h na predstavenie živých sôch s legendami hradu. Od tretej sa pridajú aj šermiarske a tanečné vystúpenia na strednom nádvorí. Od 11.00 do 16.00 h si na románskom predbrání pozriete hradnú hrnčiareň, zbrojnicu aj kováčsku dielňu a na strednom nádvorí si vyrobíte vlastný hrnček.

„Kat bude ukazovať na odsúdenom, ako sa tieto nástroje používali a často si vyberá aj spomedzi návštevníkov.“

 

historička umenia Slovenského národného múzea v Levoči
Dáša Pavúková-Uharčeková.

Medzi 13.00 a 16.00 h nezmeškajte ani ochutnávky jedál v hradnej kuchyni a ukážky práce kata v mučiarni. „Celá naša expozícia je nainštalovaná z replík a sú použiteľné. Dá sa na nich ukázať, ako sa kedysi vymáhalo právo a spravodlivosť. Kat bude ukazovať na odsúdenom, ako sa tieto nástroje používali a často si vyberá aj spomedzi návštevníkov,“ prezradila Pavúková-Uharčeková. V nedeľu bude pri príležitosti otvorenia sezóny o 10.00 h v hradnej kaplnke sv. omša.

Zabavia sa deti aj dospelí

Kežmarský hrad oficiálne otvorí svoje brány turistom v nedeľu o 13.00 h čestnou salvou skupiny historického šermu Cohors. Kúzelník Talostan vám predvedie bublinovú šou a tešiť sa môžete aj na sokoliarov Majstra Vagana, tanečné vystúpenia, módnu prehliadku či stredovekú hostinu. Pred hradom si najmenší zajazdia na koňoch a zaskáču v nafukovacom hrade. O 17.00 h si pre vás žiaci ZUŠ Spišská Belá pripravili v hradnej kaplnke koncert klasickej hudby. Vstup do areálu hradu je zdarma, expozície si pozriete za symbolické euro.

Predstavia sa aj Sokoliari majstra Vagana. Snímka: archív SMV

V interiéri vás v každej miestnosti budú čakať študenti cestovného ruchu z Hotelovej akadémie Otta Brucknera v Kežmarku, ktorí odpovedia na vaše otázky. Poslednýkrát si pozriete výstavu V tieni tureckého polmesiaca, na druhý deň ju totiž múzejníci demontujú. Šiesty máj je dňom otvorenia turistickej sezóny v celom Kežmarku, bezplatne si pozriete aj ďalšie historické objekty  vrátane lyceálnej knižnice. Prihlásiť sa môžete v Kežmarskej informačnej kancelárii alebo v autobuse, ktorý zdarma privezie návštevníkov z Popradu. Nastúpiť môžete na parkovisku pri Bille o 12.00 a o 12.45 h, naspäť sa dostanete o 17.30 h .

Pripravili novinky

Počas sezóny Múzeum v Kežmarku sprístupní pivničné priestory severozápadného traktu hradu. Od Prešovského samosprávneho kraja dostalo múzeum tento rok financie na vypracovanie dokumentácie na opravu týchto priestorov. Momentálne sa pripravujú na verejné obstarávanie na dodanie dokumentácie. S tým súvisí otázka, ako budú rozsiahle unikátne priestory využívať. „Budeme tam mať ukážku mučiacich nástrojov, bude tam dereš, šibenica a ďalšie nástroje, keďže v minulosti tieto priestory boli určené na mučiareň, aj keď vieme z historických prameňov, že sa u nás ľudia nikdy nemučili. Podotýkam, že to bude na vlastné riziko. Veríme, že splníme očakávanie návštevníkov, lebo ľudia sa radi boja,“ povedala riaditeľka múzea Erika Cintulová.

Pivničné priestory si pamätajú aj časy svojej najväčšej slávy. Snímka: archív Múzea v Kežmarku

V pivničných priestoroch sa nachádzajú kamene z Kostola sv. Alžbety z 13. storočia, ktorý stál na nádvorí hradu. Po jeho likvidácii kameň použili pri výstavbe Kežmarského hradu. Návštevníci sa môžu tešiť aj na ďalšie novinky. Vo vstupnej miestnosti si pozriete erby všetkých majiteľov Kežmarského hradu. „Zaujímavosťou je maketa Kežmarského hradu. Návštevník si bude môcť pozrieť, ako vyzerala renesančná prestavba hradu. Podklady pre maketu vypracovala archeologička Marta Kučerová,“ povedala Erika Cintulová. Posledná novinka je z radov suvenírov – môžete si zakúpiť nulaeurové bankovky, na ktorých bude vyobrazený Kežmarský hrad.

Jana Tomalová