Koncom mája pribudnú vo Svite psie toalety

Mesto rieši znečisťovanie verejných priestranstiev psími exkrementami. Päť psích ekotoaliet pribudne pozdĺž hlavnej cesty I/18 a na severnom brehu rieky Poprad.

Toalety vítajú aj psíčkari. Snímka: jat

Pod Tatrami ešte stále nie je samozrejmosťou, že psíčkari po svojich štvornohých miláčikoch pozbierajú exkrementy.

Hľadali kompromis

„Vedenie mesta Svit pristúpilo po dlhodobej polemike spojenej so znečisťovaním verejných priestranstiev psími exkrementami aj na základe tlaku verejnosti a poslancov mestského zastupiteľstva k riešeniu, ktoré by malo byť prijateľné pre všetky zainteresované strany,“ uviedla PR manažérka mesta Lenka Faixová. Pre psíčkarov mesto plánuje koncom mája vybudovať spolu päť psích toaliet. Vytypovalo dve lokality, ktoré majitelia psov využívajú najčastejšie. Tri ekologické toalety umiestnia na trávnatom úseku pozdĺž hlavnej cesty I/18 a ďalšie dve na pozdĺžnom úseku severného brehu rieky Poprad. Jedna toaleta bude mestský rozpočet stáť 499 eur bez dane. Je to cena za dodávku, osadenie, pravidelnú hygienu piesku, doplnenie feromónu a servis.

Ako ekologické toalety fungujú

  • Ekologická toaleta priťahuje psy a aktívne podporuje ich vylučovanie vďaka špeciálnej zložke s obsahom psích feromónov. Na psy pôsobí upokojujúco a podporuje preznačovanie ich vlastného teritória.
  • Majiteľ nechá psa inštinktívne vykonať potrebu. Potom naberie tuhý exkrement priloženou lopatkou aj s časťou absorpčnej hmoty a vhodí ho do plastového vreca, ktoré sa nachádza v ochrannom koši toalety.
  • Zvyšky exkrementu a vylúčený moč prechádza absorpčnou hmotou a následne filtračnou vložkou, čím sú zbavené choroboplodných zárodkov, zápachu, pH kyslosti a sú neutralizované.

Mesto psíčkarov nerieši prvýkrát

V minulosti sa vedenie mesta snažilo problém čiastočne vyriešiť umiestnením odpadkových košov na psie exkrementy popri rieke. Väčšinou ich však zničili vandali. „Najedia sa tu, napijú a všetky plastové obaly napchajú do košov,“ potvrdzuje Ján Nemec, ktorý chodí pravidelne venčiť svojho psa popri hlavnej ceste I/18. Mestské peniaze putovali aj na hromadný zber exkrementov a následnú úpravu verejných priestranstiev.

„Riešenie však prináša aj potrebu zodpovednejšieho prístupu tých majiteľov psov, ktorí svojej povinnosti odstrániť výkaly, ktorými pes zničil verejné priestranstvo, nevenovali doposiaľ dostatok pozornosti.“

 

Lenka Faixová
PR manažérka mesta Sivt

Svit preto siaha po novom riešení. „Spočíva vo vytvorení ekologických miest na venčenie psov, ktoré odbremení sídliská a ulice od nepríjemných psích exkrementov. Zároveň zabráni vysychaniu trávnikov, hrdzaveniu lavičiek, či verejného osvetlenia, ktoré je spojené s vysokými nákladmi na údržbu. Výhodou je tiež zabránenie rozširovaniu nákazlivých chorôb,“ vysvetľuje Lenka Faixová. Keďže sa na sídliskách nachádzajú detské ihriská, mesto nepovažuje vhodné umiestňovať ekologické toalety priamo medzi bytovými domami.

Najhoršie s exkrementami je to po zime

Psie toalety sa pozdávajú aj obyvateľom Svitu, či už ide o psíčkarov alebo nie. „Ja by som bol za to a bolo by to aj ekologickejšie. Psíčkari chodia hocikde a takto by boli na určenom mieste. Ja exkrementy zbieram a keby to robil každý, nebol by problém. Teraz je to už lepšie, ale v zime to bola katastrofa. Je to nepríjemné, idete, stúpite do toho,“ vraví Ján Nemec, ktorý počas venčenia svojho psa Dagyho stretáva aj nezodpovedných psíčkarov.

Nezodpovední majitelia psov robia psíčkarom zlé meno. Snímka: archív

Ďalší Sviťan Jozef Tkáč psa nemá a so psíčkarmi nemá ani zlé skúsenosti. Ekotoalety tiež považuje za dobrý nápad. „Riešenie však prináša aj potrebu zodpovednejšieho prístupu tých majiteľov psov, ktorí svojej povinnosti odstrániť výkaly, ktorými pes zničil verejné priestranstvo, nevenovali doposiaľ dostatok pozornosti,“ upozorňuje Lenka Faixová. Spolupráca majiteľa psa je veľmi dôležitá, lebo psa je potrebné podporovať na vykonávanie potreby na toalete. Potom je vhodné psa pochváliť, prípadne odmeniť, aby si na venčenie v stanici vytvoril návyk.

Jana Tomalová