Krátke správy z regiónu – 20. týždeň

V Spišskej Belej budú rokovať poslanci

Vo štvrtok sa na mestskom úrade zídu poslanci mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej. Poslanci budú debatovať aj o vybudovaní centra integrovanej zdravotnej starostlivosti a komunitného centra v meste ako aj centra sociál­nych služieb v Strážkach. Všetky tri projekty chce samospráva spolufinancovať z eurofondov. Zastupiteľstvo by tiež malo schváliť konečné riešenie lokality pre individuálnu bytovú výstavbu v Strážkach. Poslanci sa tiež oboznámia s aktuálnymi stavebnými akciami v meste.

Spišská Belá. Ilustračná snímka: rov

V Hranovnici začali stavať novú škôlku

Začiatkom mája začali v Hranovnici stavať novú materskú školu. Nová škôlka bude mať štyri triedy pre 96 žiakov. Dodávateľ – spoločnosť LS zo Žiaru nad Hronom – má na výstavbu desať mesiacov. Celkové náklady na výstavbu škôlky predstavujú takmer 765-tisíc eur, z toho nenávratný finančný príspevok predstavuje takmer 593-tisíc eur. Súčasnú materskú školu postavili ešte v roku 1976 a jej životnosť bola projektovaná na 20 rokov. V posledných rokoch jej havarijný stav komplikoval prevádzku.

V Pieninách sa zranili cyklisti

Cez víkend zasahovali horskí záchranári pri dvoch úrazoch mladých cyklistov v Pieninách. V sobotu ošetrovali v Prielome Dunajca 15-ročnú Slovenku, ktorá si pri páde z bicykla poranila hlavu, na ktorej nemala prilbu. V nedeľu spadol z bicykla pod Plašnou sedemročný poľský cyklista. Pri páde si poranil nohu a nebol schopný ďalej pokračovať. Horskí záchranári ho po ošetrení odovzdali na hraniciach poľským kolegom, ktorí mladého cyklistu odviezli do nemocnice na ďalšie ošetrenie.

Ilustračná snímka: rov

Otvoria nový náučný chodník

V nedeľu 20. mája otvoria v Spišskom Bystrom Kubašský náučný chodník. Tvorí ho deväť informačných tabúľ a návštevník sa z nich dozvie niečo o faune, flóre, vode, ochrane životného prostredia a histórii obce. Chodník s dĺžkou 5,3 kilometra začína pri lyžiarskom stredisku Kubašok a cez Zoty a Prostredný hrb končí na Školskej ulici v obci. Tu sa aj v nedeľu o 14.00 h začne slávnostné otvorenie chodníka. Okrem spoločnej prehliadky chodníka je pripravená aj opekačka.

Dobrovoľníci vysadili stromčeky

Počas tretej dobrovoľníckej akcie Zasaď si svoj strom zasadilo 81 dobrovoľníkov zo Spišskej Belej uplynulý štvrtok 725 stromčekov. Tie vysadili v lokalite Čierny potok pri Kardolíne, ktorú poznačila víchrica a lykožrút. Dobrovoľníci vysadili buky a smreky. Všetky vysadené stromčeky pochádzali z vlastnej škôlky Lesov mesta Spišská Belá. Samotné mestské lesy vysadili v tomto roku už 185-tisíc stromčekov.

Fontána dobročinnosti opäť funguje

Po viac ako desiatich rokoch spustili v Levoči na Námestí Majstra Pavla opäť do prevádzky Fontánu dobročinnosti. Rekonštrukcia fontány sa podarila vďaka projektu s mestom Stary Sacz. Zo spoločného projektu bolo na obnovu fontány použitých 56-tisíc eur. Ďalších 60-tisíc eur získalo mesto z ministerstva financií na záchranu kultúrnych pamiatok. Fontána bola pôvodne postavená na počesť návštevy rakúsko-uhorského cisára Františka Jozefa I. v roku 1898. Fontánu spustili opäť do prevádzky 8. mája.

Ilustračná snímka: profo.sk

Na Kubašku preverili hasičov

Uplynulú nedeľu sa v areáli požiarnej ochrany v Kubašku v Spišskom Bystrom uskutočnili previerky pripravenosti dobrovoľných hasičských jednotiek z okresu Poprad. Previerky sa zúčastnilo 22 deväťčlenných hasičských družstiev. Tie plnili tri disciplíny, a to určovanie technických prostriedkov a uzlov v požiarnej ochrane – účel, popis a praktické použitie. Druhou disciplínou bol technický výcvik požiarny útok a treťou disciplínou bola zdravotná príprava a poskytovanie prvej pomoci.

Výluka električiek pokračuje

Výluka na tratiach tatranskej električky bude pokračovať od utorka do piatka medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou v čase od 8.00 do 14.00 h. Všetky vlaky v tomto čase budú nahradené autobusmi. Tie budú zastavovať v Starom Smokovci na hlavnom autobusovom nástupišti, na zastávkach SAD na Peknej vyhliadke a v Hornom Smokovci. V Tatranskej Lesnej pri železničnej zastávke, v Starej Lesnej na rázcestí k železničnej zastávke a v Tatranskej Lomnici na parkovisku pri stanici.

Ilustračná snímka: rov

Najviac detí sa rodí v Kežmarku

Ku koncu roka 2017 žilo v Prešovskom kraji 823 826 obyvateľov. V porovnaní s rokom 2016 je to o 1 516 ľudí viac. Vlani sa v kraji narodilo 9 919 živých detí, v prepočte na tisíc obyvateľov sa najviac detí narodilo v okresoch Kežmarok, Sabinov a Stará Ľubovňa. Najnižšiu pôrodnosť mali okresy Snina, Medzilaborce a Humenné. Prešovský kraj zaznamenáva dlhodobo v rámci Slovenskej republiky najvyšší prirodzený prírastok, no napriek tomu nedokáže kompenzovať straty z migračného úbytku.

V Tatrách rastie nový les

Vďaka zákazníkom a zamestnancom reťazca Lidl rastie vo Vysokých a Nízkych Tatrách už 870-tisíc stromčekov na ploche viac ako 360 hektárov. Tohto roku pribudne 185-tisíc stromčekov. Naposledy sa zamestnanci spoločnosti zapojili do sadenia uplynulý štvrtok, keď za jeden deň vysadili osemtisíc stromčekov. Zalesňovanie Tatier podporuje Lidl už od roku 2012 cez projekt Voda pre stromy. Vďaka tomu sa podarilo získať peniaze na nákup a výsadbu takmer 175-tisíc sadeníc.