Krátke správy z regiónu – 22. týždeň

Hámor ukončil expedíciu

Horolezec Peter Hámor v utorok 23. mája ukončil expedíciu, ktorej cieľom bol Mt. Everest a Lhotse. Spolu s ním končí himalájsku expedíciu aj jeho rumunský spolulezec Horia Colibasanu. Dôvodom boli nepriaznivé poveternostné podmienky. V oblasti intenzívne snežilo a fúkal silný vietor, čo im niekoľko týždňov komplikovalo ich zámery. Najvyššie sa dvojica dostala do výšky 7 400 metrov.

Horolezec Peter Hámor. Snímka: archív PH

V Spišskej Belej sa chystajú oslavy

Nadchádzajúci víkend sa bude v Spišskej Belej oslavovať. Samospráva pripravila Dni mesta, ktoré budú najväčším kultúrno-spoločenským podujatím v tomto roku. Podujatie sa koná pri príležitosti 755. výročia prvej písomnej zmienky o meste. V piatok podvečer sa uskutoční slávnostné odovzdávanie cien mesta a cien primátora. Bohatý program čaká na obyvateľov i návštevníkov mesta v sobotu od 11.00 h na námestí a potrvá až do večerných hodín. V nedeľu budú na námestí od 12.00 h hasičské preteky.

Lesníci opravujú mostíky

Modro značkovaný turistický chodník medzi Kežmarskými Žľabmi a Tatranskou Kotlinou je už opäť bez problémov priechodný. Na chodníku došlo k poškodeniu mosta neďaleko lokality Čierna voda počas hasenia požiaru, ktorý vypukol začiatkom mája v lokalite Stežky. V týchto dňoch Štátne lesy TANAP-u rekonštruujú most pod Šalviovým prameňom na žltoznačkovanom chodníku od Bielej vody k Chate pri Zelenom plese. Turisti majú k dispozícii dočasný most, ktorý sa nachádza hneď vedľa pôvodného.

Ilustračná snímka: ŠL TANAP-u

Motívy zo Spiša ocenila aj verejnosť

Známka z emisie Umenie: Oltár sv. Jakuba v Levoči zvíťazila v ankete o najkrajšiu známku za rok 2017. Na druhom mieste sa umiestnila známka 500. výročie reformácie, na ktorej je vyobrazený organ z dreveného artikulárneho kostola v Kežmarku. Na treťom mieste skončila známka z emisie Umenie: J. B. Klemens. Oficiálne vyhlasenie ankety sa uskutoční počas otváracieho ceremoniálu nitrianskej 2. Slovensko-českej filatelistickej výstavy. Otvorenie výstavy je naplánované na 4. júla.

Kraj vynovil Detský raj

Po roku trvajúcich stavebných prácach Prešovský samosprávny kraj uplynulý štvrtok znovu otvoril Školu v prírode Detský raj v Tatranskej Lesnej. Ide o jediné takéto zariadenie v Prešovskom kraji. Regionálna samospráva do obnovy interiéru investovala 1,4 milióna eur z vlastných prostriedkov. Objekt školy v prírode bol postavený ešte v roku 1931 ako ozdravovňa. Deťom slúžil od polovice 20. storočia. V zriaďovateľskej pôsobnosti kraja funguje táto rozpočtová organizácia od júla 2002.

Škola v prírode Detský raj v Tatranskej Lesnej. Snímka: archív PSK

Záhradkári si majú upratať

Mesto Poprad vyzvalo záhradkárov, aby si upratali svoje pozemky, ktoré sa nachádzajú v dotyku s plotom základnej školy na Tajovského ulici, kde ešte v apríli vretenica uhryzla dieťa. Samospráva tiež požiadala spoločnosť Brantner, ktorá zabezpečuje údržbu zelene pre mesto, aby prednostne kosila aj okolie školy a škôlky a bytoviek v tejto lokalite. Tieto opatrenia majú prispieť k minimalizácii rizika opakovania podobného incidentu, keďže pre hady sú to ideálne biotopy.

Našli pol roka nezvestného

Vo Vysokých Tatrách našli záchranári telesné pozostatky 53-ročného českého turistu, ktorý bol nezvestný od 29. októbra minulého roku. Až donedávna boli neúspešné všetky pátrania horských záchranárov. Na jar sa najskôr podarilo v Malej Studenej doline nájsť batoh nezvestného muža. V sobotu poľskí záchranári z TOPR-u oznámili HZS, že našli telesné pozostatky človeka. Tie sa nachádzali na poľskej strane Rysov a s najväčšou pravdepodobnosťou patrili hľadanému turistovi.

Kežmarok bude rokovať o Ľubici

Vo štvrtok 31. mája sa v Kežmarku zídu poslanci mestského zastupiteľstva. Rokovanie zastupiteľstva sa uskutoční netradične v jedálni Základnej školy s materskou školou sv. Kríža na Petržalskej ulici. Poslanci budú najskôr schvaľovať založenie spoločnosti Geovrt Kežmarok. Hlavným bodom rokovania však bude aktuálna situácia na sídlisku Juh vo vzťahu k obci Ľubica. Územno-katastrálny problém medzi Ľubicou a Kežmarkom sa rieši už od roku 1992. Rokovanie poslancov sa začne o 17.00 h.

Hranica katastra medzi mestom Kežmarok a obcou Ľubica. Snímka: mapka.gku.sk

V Poprade sa začína zber bioodpadu

V piatok 1. júna sa v Poprade začína zber biologicky rozložiteľného odpadu z rodinných domov. Doteraz si obyvatelia rodinných domov vyzdvihli viac ako 1 200 nádob na tento odpad. Od júna do konca augusta sa bude biologicky rozložiteľný odpad odvážať raz týždenne. V nádobách môže byť len zelený odpad zo záhrad ako aj suchý odpad z jedál. Ak bude v nádobách iný odpad, nádoby nebudú vyvezené. Tí, ktorí ešte stále nemajú nádobu, môžu si ju vyzdvihnúť v zbernom dvore na Hraničnej ulici.

 

Výluka je už aj na trati do Kežmarku

Ešte v utorok 29. mája od 7.15 do 11.50 h pokračujú výlukové práce na trati Poprad – Studený Potok. V stredu a vo štvrtok budú v rovnakých časoch pokračovať výlukové práce na úseku Studený Potok – Kežmarok. Vlaky budú v tomto čase nahradené autobusmi. Tie budú zastavovať v Studenom Potoku na hlavnej ceste pri železničnej stanici, v Huncovciach na zastávke SAD priamo v obci a v Kežmarku na parkovisku pri železničnej stanici.