Ľad vymenil za piesok a postavil ZOO

Sochár Adam Bakoš známy z Tatranského ľadového dómu buduje v Poprade Pieskovú ZOO.

Za projektom Pieskovej ZOO je sochár Adam Bakoš známy z Tatranského ľadového dómu. Snímka: rov

Už tretí týždeň pracuje sochár Adam Bakoš na svojom najnovšom projekte, ktorým je Piesková ZOO. Tá vyrastá v popradskej mestskej časti Veľká, pri miestnom futbalovom štadióne. „Rozhodli sme sa tu urobiť pieskovú ZOO z afrických zvierat. Pozemok máme v prenájme od mesta Poprad, oplotili sme to a chcem tu urobiť atrakciu hlavne pre deti,“ uviedol pre Podtatranské noviny Adam Bakoš.

Piesková ZOO dostáva konečnú. Snímka: rov

Ruku k dielu priložili i miestni

Piesková ZOO je spoločným nápadom Adama Bakoša a jeho priateľa Jozefa Špaka z Popradu, ktorý vlastní objekt hneď vedľa budúcej pieskovej záhrady. „Je to jeho rodičovský dom a rozprávali sme sa, že je tu nevyužitý parčík. Na začiatku sme museli vyhrabať asi 15 centimetrovú vrstvu ihličia, lístia a neporiadku, následne sme to oplotili a začali s budovaním pieskových sôch,“ priblížil začiatky Adam Bakoš. Na hrubých prácach sa podieľajú aj miestni obyvatelia. Samotné sochy už vytvára päť sochárov. Okrem Adama Bakoša je tu aj jeden poľský a traja českí sochári. Všetci piati sa podieľali aj na tvorbe ľadového dómu na Hrebienku.
Celá ich snaha by mala vyvrcholiť v sobotu 12. mája, na kedy je naplánované otvorenie Pieskovej ZOO pre širokú verejnosť. V pieskovej zoologickej záhrade sa už nachádzajú prvé sochy exotických afrických zvierat ako je slon, lev, opice, levy či korytnačky. „Chceme nalákať najmä deti, takže preto zvieratá. Najprv sme uvažovali o dinosauroch, ale dinoparky sú už všade. Chceli sme veľké zvieratá, aj preto hrochy či slon. Možno na budúci rok, ak to pôjde, tak zmeníme zvieratá a budú to tradičné gazdovské zvieratá,“ povedal Bakoš. Súčasťou pieskovej záhrady bude aj fotopoint s nápisom Poprad. V záhrade návštevníci nájdu aj art zónu, kde si chcú každý víkend pozývať nejakého ľudové umelca, ktorý by predvádzal a predával svoje výrobky.

Prvými obyvateľmi Pieskovej ZOO v Poprade sú africké zvieratá. Snímka: rov

Dážď sochám neublíži

Piesok, z ktorého vyrábajú sochy doviezli do Popradu až z Maďarska. „Mal by obsahovať aspoň 20 percent ílu, aby sochy držali. Doviezli sme ho tu až päť veľkých kamiónov. Piesok je nutné poriadne utlačiť a hlavne musí obsahovať veľa vody, takže ho neustále polievame vodou. Na konci používame penetračný nástrek, ktorý vytvorí ochrannú škrupinu,“ priblížil techniku tvorby pieskových sôch Adam Bakoš.
Pieskovým sochám by nemal ublížiť ani dážď, problémom dokonca nie sú ani menšie krúpy. Jemný dážď dokonca sochám prospeje. Pohromu by však spôsobil silný intenzívny lejak. Oveľa väčším problémom sú však podľa Bakoša ľudia. Aj teraz sa stáva, že im do oploteného areálu hodia nejaké predmety, ktoré môžu poškodiť sochy. Prvé sochy už stoja asi tri týždne. Hlavný rozdiel v tvorbe sôch z ľadu a piesku je podľa Bakoša „30 stupňov“. V dóme neustále mrzne, tu je to skôr o pohode. „Každý materiál má svoje čaro. Tu je to pohodička. Piesok sa škrabká, podobne ako keď sa hrajú deti na pieskovisku. Ľad je krehký materiál. Nedajú sa však v ňom robiť detaily, v piesku naopak. Pri piesku si tiež treba dávať pozor, že nie je možné nechávať väčšiu váhu hore ako dole. Žiadne zviera nemôže stáť na nohách, lebo by spadlo. Ľad by to v pohode udržal,“ uviedol Bakoš.

Sochy vytvárajú piati sochári z Česka, Poľska a Slovenska. Snímka: rov

Tatry boli drahé

V čase otvorenia Pieskovej ZOO by malo byť v areáli 18 sôch. Ďalšie by mali pribúdať postupne. „Sochy chceme robiť aj pred ľuďmi, aby videli, ako sa socha vytvára, ale to už budú také menšie,“ uviedol Bakoš. Celkovo by tu malo byť až do 25 pieskových sôch. Súčasťou areálu má byť aj detský kútik s pieskoviskom, kde si budú môcť svoje sochy postaviť aj deti a možno nielen ony. Celý areál by chceli prevádzkovať až do októbra. Vstupné do Pieskovej ZOO bude na úvod štyri eurá pre dospelých a 2,50 eura pre deti a dôchodcov.
Pôvodne uvažovali vybudovať pieskovú zoologickú záhradu v Tatrách. „V Tatrách je pekne, ale museli sme pozerať aj na prenájmy pozemkov. Tatry sú veľmi drahé a nevedeli sme do čoho ideme, preto sme sa rozhodli pre Poprad,“ dodal Bakoš. Výhodou umiestnenia tejto atrakcie v súčasnej lokalite je aj to, že veľmi blízko bude občerstvenie, sociálne zariadenia a je tu aj miesto na parkovanie.

Rastislav Ovšonka