Mŕtvica otca im prevrátila život naruby

Jednou z obdarovaných rodín na charitatívnom koncerte Lomničania Lomničanom budú aj Šulejovci. Po nešťastnej udalosti učia otca Jána znovu chodiť a dúfajú, že raz začne aj rozprávať.

Rodina Šulejová z Veľkej Lomnice. Snímka: archív

„Náš otec Ján Šulej pred piatimi rokmi dostal mozgovo-cievnu príhodu. Mesiac bol v kóme, dva mesiace v nemocnici,“ začína rozprávanie o neľahkých časoch syn Martin, ktorý má dnes 29 rokov. Po tom, ako jeho otca prepustili z nemocnice, nastal pre Šulejovcov úplne iný režim a fungovanie. Najdôležitejšia zo všetkého však pre nich bola jediná vec: že otec prežil.

Potrebuje neustálu opateru

„Po príchode domov z nemocnice mal z tela rôzne vývody – zo žalúdka, tracheotómiu z hrdla, nespoznával nás,“ spomína Martin. Za päť rokov však podľa neho urazili kus cesty – a to aj doslova, keďže dnes Ján už prejde s pomocou aj niekoľko metrov. Každý z krokov bol pre jeho deti a manželku veľkou výhrou. „Spoznáva nás, začíname spolu komunikovať, aj keď zatiaľ stále nehovorí,“ približuje Martin, no netají nádej, že aj komunikáciu chcú časom zlepšiť. Preto už dnes pravidelne navštevujú logopedičku. Rodina sa o otca stará spoločne, potrebuje 24-hodinovú opateru. „Ja mame pomáham, pokiaľ len to ide. Potrebuje pomoc s raňajkami, obedom, večerou, pri bežnej hygiene, stále musíme byť pri ňom. Táto situácia ovplyvnila celú rodinu, nakoľko sa oňho musíme starať všetci spoločne. Nemôžeme to nechať len na mamu,“ hovorí Martin. Otec má navyše pravú stranu tela ochrnutú, no jeho blízki sa snažia, aby ju mohol čo najviac používať. A tak napriek tomu, že syn Martin aj dcéra Daniela sú už dospelí a majú vlastné rodiny, pravidelne rodičov navštevujú a pomáhajú so všetkým, čo potrebujú. Tretí syn, Adam, je žiakom základnej školy vo Veľkej Lomnici.

Výťah chýba, otca musia nosiť na rukách

Šulejovci bývajú na druhom poschodí v bytovke, ktorá nemá výťah. Aj takýto detail spôsobuje pre fungovanie denno-denné prekážky. „Prvé tri roky som otca musel prenášať na každé vyšetrenie na rukách. Teraz už s našou pomocou niečo prejde, ale keď je zmena počasia, stále ho musím nosiť. S hygienou je to rovnako: zatiaľ nemáme bezbariérovú kúpeľňu, čiže ho stále prenášam na rukách a hygienu vykonávame spolu s mamou,“ načrtáva syn Martin aj účel použitia finančného daru z charitatívneho koncertu. Bezbariérová kúpeľňa a WC by tak v ich prípade boli obrovskou pomocou.

„Človek prehodnotí svoje priority. Uvedomí si, že zdravie nie je samozrejmé a začne si vážiť výpomoc rodiny, keďže vidí, že jeden človek sám by takú starostlivosť neutiahol,“ tvrdí Martin Šulej. Správa o tom, že ich otec bude jedným z obdarovaných na májovom koncerte, celú rodinu príjemne prekvapila. „Určite pomoc využijeme na to, aby sa otcov zdravotný stav čo najviac zlepšil,“ uzatvára.

Mária Mlaková