Nespokojní farmári vyrazili na cesty s traktormi

Farmári z Kežmarku a okolia spomalili v piatok popoludní dopravu na hlavnom ťahu medzi Spišskou Belou a Popradom.

Protest malých farmárov pod Tatrami. Snímka: rov

Malí farmári z nášho regiónu sa pripojili k celoslovenskej protestnej jazde na traktoroch. Dôvodom takejto formy protestu je podľa nich skutočnosť, že štát neberie vážne ich problémy a ani nemá záujem ich reálne riešiť. „Ani jeden z tých, ktorí tu dnes prídu, nemajú vôbec radosť z toho, že to musia robiť. Najradšej by sme boli v chotároch a robili si svoju robotu. Bohužiaľ, situácia je taká, aká je. Ktosi nás donútil, aby sme vyšli do ulíc, možno po tridsiatich rokoch. Hlavný dôvod nášho protestu je maximálna nespokojnosť drobných farmárov s tým, čo sa na Slovensku deje a ako sa k nám štát stavia,“ uviedol Anton Vdovjak z Rakús, ktorý farmárči 18 rokov. Podľa neho ani po tridsiatich rokoch pre politikov a tvorcov zákonov malý farmár stále neexistuje.

Protest malých farmárov pod Tatrami. Snímka: rov

Protestovali drobní roľníci

Piatkový protest bol akciou, ktorú si organizovali drobní poľnohospodári z okresu Kežmarok. Na protestnú jazdu prišli z viacerých obcí Zamaguria, ale i obcí z okolia Spišskej Belej a Kežmarku. Drobní roľníci sú nespokojní so súčasnou slovenskou legislatívou, ktorá podľa nich nahráva skôr veľkým poľnohospodárskym podnikom. „Ďalšia vec je mizerná podpora v porovnaní s Európskou úniou alebo aj Višegrádskou štvorkou. Ďalším veľkým dôvodom dnešného protestu je rozkrádanie a rabovanie. To, čo sa celkovo deje všeobecne v našom hospodárstve, tak v poľnohospodárstve, sa deje trikrát toľko, keďže najviac peňazí z Európskej únie ide do poľnohospodárstva. Taktiež narábanie so štátnou pôdou, to je otrasné, čo sa deje. Jednoducho, všetko sa to nazbieralo a preto sme v uliciach,“ dodal Vdovjak.

Protest malých farmárov pod Tatrami. Snímka: rov

Nevychovávame mladých pre poľnohospodárstvo

Vážny problém, ktorý postihuje slovenské poľnohospodárstvo v posledných rokoch, nás podľa Antona Vdovjaka už onedlho dostihne. „Všetko nám uteká preč do sveta. Tu o pätnásť rokov nebude mať kto pracovať na pôde a naša vláda a náš štát sa správa ku mladým farmárom tak, ako sa správa. Vymysleli podporu mladým farmárom, ale je to totálny paškvil.
To, čo spievali pred siedmimi-ôsmimi rokmi, dodnes mladí farmári, možno nejaké promile farmárov vidí podporu, tak to nefunguje,“ povedal Vdovjak. A čo je podľa neho ešte horšie, že si nevychovávame do budúcnosti mladých ľudí pre poľnohospodárstvo. „Zlikvidovali sa skoro všetky poľnohospodárske školy. Vychovali sme manažérov, obchodníkov, všetko možné, ale ľudí sme nenaučili robiť. Oni o živote nevedia nič. To je len teória. Pred dvadsiatimi rokmi sme zlikvidovali družstvá a namiesto nich sme nevybudovali nič. Dnes vidíme dôsledky: Slovensko ‘žerie’ potravinový odpad od Brazílie po Čínu. To je výsledok dlhodobej politiky nášho štátu,“ uzavrel Vdovjak. Protestujúcim farmárom z regiónu vyjadrovali podporu trúbením aj okoloidúci vodiči. Protestná jazda smerovala v Poprade pred sídlo Poľnohospodárskej platobnej agentúry. Odtiaľ sa farmári vybrali po krátkej prestávke späť do Spišskej Belej. To už bolo v čase popoludňajšej špičky.

Rastislav Ovšonka

Protest malých farmárov pod Tatrami. Snímka: rov