Oddychovú zónu na Kvetnici obnovia

Mesto Poprad pripravuje revitalizáciu bývalej oddychovej lokality na Kvetnici, známu aj pod názvom Tancuľka. Tá je dnes schátraná.

Štúdia oddychovej zóny na Kvetnici. Snímka: Mesto Poprad

Cieľom projektu je vybudovať vhodné a kvalitné zázemie pre oddych a relax na okraji mestských lesov. Táto lokalita je na tento zámer vyčlenená aj v generálnom pláne prímestských rekreačných lesov na Kvetnici. „V minulosti to bola jedna veľmi pekná oddychová zóna, ktorá dnes chátra. Preto sme sa rozhodli zmeniť to a pripravili sme projekt, ktorý by tomuto miestu mal vrátiť zašlú slávu. Ak Popradčania túžia po parku, tak toto je prvý krok k takémuto miestu,“ uviedol viceprimátor Popradu Igor Wzoš. V minulosti sa tu konali rôzne zábavy či majálesy a iné kultúrne podujatia. Lokalita doteraz slúži na rôzne posedenia a pikniky, avšak vybavenie lokality už dávno nezodpovedá požiadavkám doby a návštevníkov.

Obnova bude stáť do 150-tisíc eur

V lokalite Tancuľka sa bude revitalizovať územie s rozlohou približne päťtisíc metrov štvorcových. „Ide o nástupný bod do mestských lesov, ktorý chceme vybaviť nevyhnutným zázemím pre oddych a relax. Mestské zastupiteľstvo vyčlenilo na revitalizáciu územia 150-tisíc eur,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. V súčasnosti sa tu nachádzajú zvyšky detských hojdačiek, neupravené ohniská ako aj bývalá tanečná plocha. V rámci rekonštrukcie by tu mali pribudnúť viaceré prvky.
Medzi nimi budú kryté i otvorené priestory a ohniská na opekanie, terasa s výhľadom na kameňolom, toalety, infostánok, detské ihrisko a fitness ihrisko. Toalety by mali byť odkanalizované a samozrejmosťou by mala byť aj elektrická energia. Projekt počíta s jednoduchými stavbami, ktoré by mali vhodne zapadnúť do prostredia prímestského lesa. V súčasnosti prebieha konanie o využití územia, následne budú jednotlivé stavby umiestňované na základe ohlásenia.

Štúdia vyhliadkovej veže na Zámčisku. Snímka: rov

Budú stavať vyhliadkovú vežu

Tancuľka na Kvetnici je dostupná pre peších, cyklistov i motoristov. Cez lokalitu tiež prechádzajú značkované turistické chodníky, ktoré pokračujú ďalej na Kvetnicu. Projektová dokumentácia revitalizácie bola financovaná z prostriedkov Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Ďalší rozvoj turisticky zaujímavej lokality mestskej časti Kvetnica by mali priniesť projekty vyhliadkovej veže na vrchole Zámčiska (921 m n. m.) a tiež aktivity Baníckeho cechu horného Spiša, ktorý plánuje zriadiť v tejto lokalite banský chodník a sprístupniť
a zatraktívniť niektoré diela minulej banskej činnosti. Banský chodník by mal začínať práve v lokalite Tancuľka. Už nejaký čas sa hovorí o výstavbe repliky
banského gápľa nad štôlňou Strieborná. Samospráva má vďaka architektonickej súťaži k dispozícii víťazný projekt vyhliadkovej veže. Momentálne je projekt vyhliadkovej veže v procese územného konania.

(rov)