Oheň zničil niekoľko hektárov lesa

Lesný požiar nad Kežmarskými Žľabmi sa podarilo zlikvidovať aj pomocou vrtuľníkov.

Lesný požiar v Kežmarských Žľaboch pomáhali hasiť aj vrtuľníky. Snímka: HaZZ

Vo štvrtok popoludní vypukol nad Kežmarskými Žľabmi vo Vysokých Tatrách lesný požiar. Zakrátko zasiahol oheň približne 30 hektárov kalamitnej plochy
a mladého lesa. Na miesto požiaru vyštartovali viaceré hasičské jednotky. V prvých hodinách tu zasahovalo okolo 50 profesionálnych hasičov z Kežmarku, Popradu, Vysokých Tatier a modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí Východ a dobrovoľní hasiči z obce Spišská Belá. Likvidáciu požiaru ohlásili hasiči po viac ako troch dňoch prác, v nedeľu o 18.00 h.

Lesný požiar v Kežmarských Žľaboch. Snímka: HaZZ

Zasahovali desiatky hasičov a techniky

Hasenie požiaru od začiatku komplikoval náročný vysokohorský terén. Na pomoc pozemným jednotkám odleteli aj dva vrtuľníky Letky ministerstva vnútra a Letky ministerstva obrany. Po niekoľkých hodinách sa hasičom podarilo požiar lokalizovať a zastaviť jeho šírenie. Oba zasahujúce vrtuľníky vykonali v prvý deň približne 30 zhodov, pričom na požiarovisko zhodili desaťtisíce litrov vody. Do večera sa k zasahujúcim jednotkám pridali ďalší hasiči. Celkovo ich tu bolo takmer 80. Na mieste zasahovali profesionáli z Vysokých Tatier, Popradu, Kežmarku, Prešova, Košíc, Levoče, Starej Ľubovne a Mengusoviec a dobrovoľní hasiči zo Spišskej Belej, Batizoviec, Šuňavy a Štrby s 30-timi kusmi techniky. Cez víkend sa k nim pridali ďalšie, ktoré oheň postupne zlkikvidovali.

Lesný požiar v Kežmarských Žľaboch vznikol v náročnom horskom teréne. Snímka: HaZZ

Dočasne uzavreli chodníky

Hasiči požiadali o pomoc aj horských záchranárov, ktorých úlohou bolo evakuovať z postihnutej oblasti turistov. Podľa informácií z Prezídia Hasičského a záchranného zboru bolo z priľahlých chodníkov vyvedených až do 1 200 turistov. Tých ohrozoval hlavne dym z požiaru. Nikto z evakuovaných turistov sa počas presunu nezranil. Záchranári zároveň vyzvali návštevníkov Vysokých Tatier, aby rešpektovali pokyny zasahujúcich zložiek. V piatok už boli chodníky opäť otvorené s výnimkou chodníka vedúceho od smerovníka Čierna voda na Chatu Plesnivec. V sobotu boli všetky chodníky prístupné.
Príroda sa z lesného požiaru bude spamätávať ešte niekoľko rokov. Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka, pri požiari zahynulo všetko živé, čo nestihlo ujsť alebo odletieť. Enviromentálne škody sú podľa neho nevyčísliteľné.

Rastislav OVŠONKA