Rómov učia separovať. Zafungovala súťaživosť, stačí aj 30 eur

Už štvrtý rok obec vyhlásila súťaž Chráňme spolu prírodu. Hoci zámer bol osloviť 75-percentné rómske obyvateľstvo, túžba víťaziť nerobí rozdiely vo farbe pleti.

Ihľančania súťažia v zbere plastov. Snímka: jat

Od 9. apríla do 31. mája Ihľančania zbierajú plastové fľaše do súťaže Chráňme spolu prírodu. Vždy v stredu medzi 14.00 a 16.00 h prinášajú „pomliaždené“ plastové fľaše vo vreciach do areálu obecného úradu. Za každý kilogram nazbieraného odpadu získa občan desať bodov. Zapojiť sa môžu jednotlivci, kolektívy aj rodiny.

„Minulý rok sa nám to trochu zvrhlo a rodičia nám dovážali plasty z fabrík, aby vyhrali súťaž. Miesto toho, aby sme sa zbavili plastov, tak nám ich ešte dovážali.“

 

Ján Turek
starosta Ihľan

Odpad znečisťuje najmä vodné toky

Ako sa dozviete v našom článku Vodákom sa na Prielom Hornádu bude nastupovať lepšie, problém s haldami odpadu majú najmä v rómskych osadách. Podľa riaditeľa Správy NP Slovenský raj Tomáša Dražila sú práve osady zodpovedné za veľkú časť znečistenia Hornádu. Obce musia podľa jeho slov bojovať so znečistením priamo na mieste, pretože v zákutiach národného parku je odstraňovanie odpadu neporovnateľne náročnejšie. Apeluje na starostov, aby túto otázku riešili ešte intenzívnejšie.

Vodáci každoročne čistia vody Hornádu. Snímka: Peter Olekšák

„Páku“ na odpadový problém hľadajú aj v Ihľanoch. „Odpad vyvážame vo veľkoobjemových kontajnerov a je tam veľmi veľa odpadu, ktorý by sa dal vytriediť. Neviem prísť na to, ako na niektorých rómskych občanov. Stojí nás to veľa peňazí, ale neviem si predstaviť, ako by vyzeral náš potok. Nájdeme v ňom kadečo, ale stále to nie je  také zlé ako v okolitých dedinách,“ vraví starosta Ihľan Ján Turek.

Súťaživí a vynaliezaví

V obci sa rozhodli Rómov naučiť separovať pomocou súťaže. V týchto týždňoch ide už o štvrté pokračovanie Chráňme spolu prírodu. Osvedčilo sa. Najväčším benefitom je, že motivovaní separovať odpad sú práve tí najmladší. „Zanechá to v deťoch kus povedomia ohľadom ekológie. Pri každom odbere fliaš im zdôrazňujeme – kde ste to nazbierali? No vidíš, spravili ste tam poriadok a môžete aj niečo vyhrať. A na deti to pôsobí. Je to dobrá vec, určite v tom budeme pokračovať,“ vraví Ján Turek. Deti dokonca spontánne vytvorili skupinky a súťažia v družstvách.

Súťaž najviac navnadila deti. Ilustračná snímka: archív PN

Hoci bol pôvodný zámer zaujať súťažou najmä Rómov, ktorí tvoria 75 percent obyvateľov obce, potvrdilo sa, že túžbu po víťazstve má v sebe každý. Prvé dve miesta nakoniec nepatrili Rómom. „Minulý rok sa nám to trochu zvrhlo a rodičia nám dovážali plasty z fabrík, aby vyhrali súťaž. Miesto toho, aby sme sa zbavili plastov, tak nám ich ešte dovážali,“ spomína Ján Turek. Práve plasty z fabriky pomohli víťazovi k „zlatej medaile“. Preto tento rok obec oklieštila súťažný materiál na plastové fľaše. „Na druhom mieste skončil krčmárkin syn, pretože oni majú tých fliaš dosť. Vtedy sme totiž zbierali aj sklo,“ spomína Ján Turek.

Stále odhaľujú nové „finty“

Uplynulé roky ukázali, že Ihľančania majú veľkú vynaliezavosť. Keď priniesli sklenené fľaše na váženie, na spodku vreca mali všetky fľaše plné vody. „Aj také finty robia. Tí, čo nakladali vrecia, sa poolievali vodou a nadávali: Čo to máš také ťažké, veď to sa ani nedá dvihnúť. Vinníka sme identifikovali a aj diskvalifikovali. Teraz máme pravidlá, že každá plastová fľaša musí byť popučená,“ krúti hlavou Ján Turek. S takýmito „zlepšovákmi“ sa vedenie obce musí vysporiadať a špecifikovať pravidlá.

Na motiváciu netreba veľa peňazí. Ilustračná snímka: mam

Cez prázdniny plánujú v Ihľanoch ďalšiu súťaž – tentoraz v zbere plastov aj skla. Obec ani nemusí investovať veľa financií – tento rok sa zložili dvaja obecní poslanci a za obec starosta po 20 eur. Prvá cena je 30, druhá 20 a tretia 10 eur. Tiež sa vždy podarilo nájsť aj sponzora, ktorý vyváža odseparovaný odpad.

Jana Tomalová