Šatan o Popradčanoch: Výkonmi nás presvedčili, aby dostali šancu

Jeden z prípravných zápasov slovenská hokejová reprezentácia odohrala v polovici apríla aj v Poprade. Pri tejto príležitosti sme u jej generálneho manažéra Miroslava ŠATANA zisťovali, ako sa v „repre“ darí štyrom Podtatrancom.

Miroslav Šatan. Snímka: red

V predvýbere na majstrovstvá sveta sú zatiaľ v hre štyri mená z nášho regiónu: Buc, Bondra, Svitana a brankár Godla. Aké sú ich silné stránky?

» Ja som rád, že sa im darí. Zatiaľ sa v prípravných zápasoch naozaj bijú o miestenku na majstrovstvá sveta (rozhovor sme nahrávali ešte počas stretnutia reprezentácie pod Tatrami, pozn. red.) Všetci štyria nám sťažili situáciu, v ktorej musíme vybrať tých najlepších. Poslať niekoho domov nie je príjemná stránka našej práce. Na začiatku si možno niektorí mysleli, že tam nebudú veľmi dlho, no svojimi výkonmi nás presvedčili, aby dostali ďalšiu šancu. Uvidíme, ako ďaleko to potiahnu. Ja som rád, že sa dostali až sem, do Popradu, kde sa majú šancu ukázať doma.

A ako to je so šancami ich účasti na majstrovstvách sveta?

» Máme ešte nejakých desať dní prípravy a tá šanca je stále otvorená.

Dá sa povedať, že každý z tejto štvorice má rovnaké šance alebo niekto z nich výraznejšie vyčnieva?

» Myslím si, že všetci majú šancu tam ísť. Samozrejme, neviem to dnes presne odhadnúť, kto má väčšiu či menšiu šancu. Najviac nám napovedia zápasy, ktoré hráme tento týždeň v Michalovciach a v Poprade a potom niektorí z nich asi budú mať šancu hrať aj budúci týždeň, kedy sú ďalšie tri zápasy. Takže máme dokopy päť zápasov a výkony v nich najviac zavážia v tom ohľade, či sa niektorý z nich ukáže aj na majstrovstvách sveta.

S otcom Dávida Bondru ste spolu hrávali v reprezentácii, proti sebe v NHL, takže veľmi dobre poznáte jeho herný prejav. V čom sa Dávid hokejovo podobá na svojho otca?

» Úplne vo všetkom: napríklad v štýle korčuľovania… Dávid vynikal v popradskom mužstve, ale aj v reprezentácii rýchlosťou a to má podľa mňa geneticky dané po otcovi. Ešte stále je to hráč, ktorý je mladý, má potenciál, môže sa zlepšovať a uvidíme, ako ďalej bude napredovať jeho vývoj.

Na šampionáte si zahrá aj syn Petra Bondru Dávid. (Snímka: mik)

Čo popradské prostredie, ako sa vám hrá pod Tatrami?

» Mne sa tu hralo vždy veľmi dobre. Popradčania majú skvelý výhľad, keď si otvoria balkón, takže ja som sem vždy rád chodil (úsmev). Ale priznám sa, že najradšej v lete, na túry, keď som už mal po sezóne. A vždy sa sem rád vraciam.

Ešte obligátna otázka pred začiatkom majstrovstiev: Aké sú vaše ambície v Dánsku?

» Myslím si, že všetci vedia, aká je situácia napríklad aj ohľadom budúcej olympiády. Všetci hovoria, že nezáleží, aký bude výsledok na tohtoročných majstrovstvách, lebo nemôžeme vypadnúť a je potrebné skúšať mladých hráčov. My, samozrejme, chceme tých mladých hráčov zapojiť, ale nechceme tam ísť prehrávať. Chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok a dokonca sa potrebujeme aj vzhľadom k rankingu a účasti na budúcich olympijských hrách posunúť vyššie. Preto potrebujeme urobiť aspoň play-off. Náš cieľ bude teda taký istý ako každý rok. Odohrať základnú skupinu tak, aby sme mali dostatok bodov, aby sme sa do play-off dostali. Potom už je všetko otvorené odznova. Uvidíme podľa súperov, kam až by to toto mužstvo dotiahlo. Ale ten základný cieľ určite je play-off, prvá osmička.

Zrejme ostro sledujete aj vyvrcholenie našej domácej Extraligy.

» Včera aj predvčerom som bol v Bystrici na obidvoch zápasoch a sledoval som hráčov, ktorí by potenciálne mohli prísť do úvahy. Trenčín sériu predĺžil. Reprezentácia by už bola rada, keby séria skončila, ale pre hokejových fanúšikov na Slovensku je dobré, že pokračuje.

Budete teda pre „repre“ loviť ešte aj v bystrických a trenčianskych vodách?

» Určite áno. Sú tam hráči, ktorí majú veľkú šancu za reprezentáciu hrať.

Mária Mlaková, mik