Spišský Jeruzalem je unikátny, presvedčte sa na vlastné oči

V prostredí Spišskej Kapituly v Spišskom Podhradí sa od 17. do 20. mája uskutoční 6. ročník kultúrno- -duchovného festivalu Spišský Jeruzalem.

Spišská Kapitula. Ilustračná snímka: terraincognita.sk

Počas programu sa môžu návštevníci oboznámiť s históriou miesta, lokalitami svetového kultúrneho dedičstva UNESCO alebo zúčastniť sa na kultúrno-duchovnom programe. Medzi lákadlá festivalu Spišský Jeruzalem patrí možnosť na vlastné oči a nohy prejsť si celú krížovú cestu, ktorá je replikou tej originálnej, jeruzalemskej. Okruh exkurzie má dĺžku približne 3,5 kilometra a trvá asi dve hodiny. Organizátori festivalu a zároveň partneri projektu Spišský Jeruzalem sa snažia priblížiť čiastočnú históriu tohto miesta – od Katedrály sv. Martina, cez Pažicu až po Sivú bradu, informovala Ľubica Dojčárová zo Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi.

Nie je to len miesto na pekné fotografie

Program kultúrno-duchovného festivalu Spišský Jeruzalem sa začína vo štvrtok 17. mája odbornou konferenciou v Kňazskom seminári v Spišskej Kapitule. Krížová cesta v Spišskom Jeruzaleme sa uskutoční v piatok o 15.00 h a začína sa pri katedrále sv. Martina. O 18.00 h sa uskutoční slávnostné otvorenie celého festivalu. V sobotu sa začína program o 10.00 h pútnickou omšou v Kaplnke sv. Jána Nepomuckého na Pažici. Nasledovať budú vystúpenia speváckych zborov, organový recitál či vystúpenia stredovekého divadla, ale aj Divadla Commedia z Popradu. Festival Spišský Jeruzalem vyvrcholí v nedeľu o 17.00 h koncertom skupiny Komajota. „Súčasný Spišský Jeruzalem nie je len nádherným miestom hodným fotografovania, prechádzok, objavovania chráneného územia, fauny, flóry, či histórie, ale je aj miestom na uvažovanie a meditáciu,“ uviedla Ľubica Dojčárová.

Spišský Jeruzalem je unikát

V Spišskej Kapitule v 17. storočí počas pôsobenia spišského prepošta Juraja Bársonyho, neskôr jágerského biskupa a členov Spoločnosti Ježišovej – Jezuitov postavili kalváriu jeruzalemského typu. Vedome formovaná religiózna krajina, usporiadanie kaplniek, vzdialenosti medzi nimi v mierke 1:1, približujú udalosti posledných dní života Ježiša Krista.
Spišský Jeruzalem sa rozprestiera v lokalite zvanej Pažica. Vznikol v období, keď nebolo cestovanie také dostupné a jednoduché. Ľudia na Spiši si takýmto spôsobom priblížili Jeruzalem a mohli intenzívnejšie prežívať duchovné rozmery späté s krížovou cestou. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.
Festival Spišský Jeruzalem pripravili Košický a Prešovský samosprávny kraj, Spišské biskupstvo, mesto Spišské Podhradie a združenie Spišský hrad – Podbranisko. Hlavným koordinátorom projektu je Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi.

Rastislav Ovšonka