Spolupracovali s Morriconem aj Tarantinom. Dnes zahrajú pod Tatrami

Štyrom mladým muzikantom tlieskajú od Číny až po Ameriku. Z nového priateľstva na turné vzišlo netradičné Excess Quartet, ktoré prichádza v utorok 15. mája do Kežmarku.

Kežmarok čaká ďalší koncert hudobnej jari. Snímka: archív EQ

Flauta, dvojo huslí a basklarinet. Bežne počujeme na koncertoch skôr sláčikové kvarteto, dychové kvinteto alebo klavírne trio. Excess Quartet prišlo s týmto netradičným zoskupením nástrojov z jednoduchého dôvodu: priateľstvo.

„Morricone ako dirigent s orchestrom hovoril cez prekladateľku po taliansky a ona nám to prekladala do angličtiny. Morricone je trošku nacionalista a odmieta sa naučiť cudzie reči.“

 

Martina Kuštárová
flautistka

Najlepšie veci sa rodia spontánne

Nápad sa zrodil v roku 2015, keď traja z tohto kvarteta – flautistka, huslistka a klarinetista – koncertovali na štvormesačnom turné. „Skamarátili sme sa a keď sme sa vrátili, chceli sme pokračovať a založili sme toto zoskupenie. Manžel našej huslistky je tiež huslista. Vzniklo to spontánne, boli sme štyria, hrali sme na tieto nástroje a potrebovali sme basovú linku, čiže môj priateľ klarinetista zahral basklarinet,“ vysvetľuje zrod kvarteta flautistka Martina Kuštárová.

Snímka: archív EQ

Najprv „sa otestovali“ na priateľoch. Pustili im nahrávky, zožali svoj prvý lokálny úspech na známych a postupne začali zháňať repertoár. Nebolo to tak, že si hudobníci vytlačili noty a hrali. Noty museli prepisovať z basového a violového kľúča do husľového. Huslisti aranžujú sláčikové kvartetá, dychári zase čerpajú napríklad z flautových kvartet. V skratke, každý zháňa notový materiál, kde má možnosti.

S Morriconem len po taliansky

Kvalitu Excess Quartet predznamenávajú úspechy jeho členov. Flautistka Martina Kuštárová pôsobí v Slovenskej filharmónii, Českom národnom symfonickom orchestri a s filmovým skladateľom Enniom Morriconem precestovala štyri turné. „Tá hudba sa nedá popísať, je to tak krásne skomponované, že počas každého koncertu som mala zimomriavky. Morricone ako dirigent s orchestrom hovoril cez prekladateľku po taliansky a ona nám to prekladala do angličtiny. Morricone je trošku nacionalista a odmieta sa naučiť cudzie reči. Aj keď by mohol spolupracovať s Hollywoodom, nemá rád Ameriku, najradšej by asi ostal v Taliansku,“ spomína Martina Kuštárová. Ďalšie turné s Morriconem ju možno čaká už na jeseň.

Snímka: enniomorricone.org

S mládežníckym orchestrom Youth Philharmonic Orchestra spoznala na mesačnom sústredení New York, zahrala si open-air koncert na Times Square a záverečný koncert v slávnej Carnegie Hall.

Precestovali s hudbou celý svet

Basklarinetista Jozef Kamencay spolupracuje s Českým národným symfonickým orchestrom, účinkoval na koncertoch s Andrea Boccelim a Annou Netrebko. S Enniom Morriconem a ČNSO nahrával hudbu k oscarovému filmu Sedem hrozných, pri nahrávaní bol dokonca aj režisér a scenárista Quentin Tarantino. Jozef Kamencay koncertoval aj s produkciou muzikálu West Side Story, s Cineconcerts Production hral hudbu Star Trek Ultimate Voyage a tóny jeho klarinetu znejú v show Elvis Presley in Concert.

Hudba otvára cestovateľské možnosti do rôznych kútov sveta. Snímka: EQ

Marta Šútora je členkou orchestra Symphonia Vienna, s ktorým hrá každoročné koncerty v Číne, Ameriku precestovala s filmovou hudbou a okrem hrania sa venuje aj aranžovaniu skladieb. Matej Šútora je aktívny v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlas u, v čínskom Shenzen Symphony Orchestra hosťoval na pozvanie minulý rok a so Symphonia Vienna koncertuje v Číne. S orchestrom precestovali aj Japonsko a Južnú Kóreu.

Hrajú aj džez či latino

Koncert Excess Quartet prináša pod Tatry Kežmarská hudobná jar. Program zaujme laikov aj hudobníkov. „Niektoré melódie spoznajú aj ľudia, ktorí nepočúvajú pravidelne klasickú hudbu. Napríklad predohra k opere Čarovná flauta je notoricky známa, hráme Intermezzo z opery Sedliacka česť alebo Conte partiro. Divák si povie – toto poznám – a už si ho získame,“ vraví Martina Kuštárová. Program v Kežmarku je čisto klasický, vypočujete si aj Štyri ročné obdobia či tangá Astora Piazzolu. Excess Quartet má v repertorári aj popové piesne, džezové štandardy či latino skladby. Koncertný debut odohrali minulé leto na festivale Viva Musica, odvtedy si ich vypočuli poslucháči vo viedenských koncertných kaviarňach, v Bratislave či Topoľčanoch.

V Kežmarku zahrajú v utorok 15. mája o 18.30 h v koncertnej sále ZUŠ Antona Cígera. Vstupné sú tri eurá, členovia Kruhu priateľov hudby zaplatia dve eurá.

Jana Tomalová