Vášne, obvinenia, argumenty. Aj takto vyzeralo stretnutie v Matejovciach

Dlhodobá frustrácia obyvateľov popradskej mestskej časti Matejovce z diania, podľa nich skôr nediania, vyvrcholila na stretnutí s vedením mesta Poprad.

Poprad. Matejovce. Ilustračná snímka: rov

Po krátkej prezentácii primátora Popradu Jozefa Švagerka a viceprimátora Igora Wzoša o chystaných zámeroch pre túto mestskú časť, ktoré pripravuje samospráva s časťou miestnych aktivistov, sa spustila búrlivá debata. Vo vystúpeniach obyvateľov Matejoviec bola najčastejšie skloňovaná otázka neprispôsobivej, zatiaľ, rómskej menšiny. Neporiadok, krik, neslušné správanie, bezpečnosť, špina, odpadky v miestnom potoku, ale i v iných častiach, nelegálne stavby, Staničná ulica, Matejovské námestie, na to všetko poukazovali obyvatelia Matejoviec, ako aj na to, že samospráva túto situáciu v Matejovciach nerieši a len „vyberá“ peniaze vo forme daní a poplatkov od miestnych obyvateľov a nič, resp. minimum im za to dáva. Matejovčania však poukazovali nielen na problematické spolužitie s neprispôsobivými, ale aj na chýbajúce investície v tejto časti mesta. Konkrétne o chýbajúcich chodníkoch a cestách, ihriskách, problematickej hromadnej doprave, nevyhovujúcemu vzhľadu námestia či o život ohrozujúcich stavbách priamo v centre tejto mestskej časti. Viacerí tiež poukazovali na skutočnosť, že za to môže aj súčasný volebný systém v meste, kde sú zriadené dva volebné obvody, pričom z Matejoviec nie je v mestskom zastupiteľstve ani jeden poslanec.

Časť námestia v Poprade-Matejovciach. Ilustračná snímka: rov

Matejovčania chcú poslanca v zastupiteľstve

„Stretnutie asi úplne nesplnilo naše očakávania. Matejovčania budú spokojní, keď sa konečne začnú riešiť konkrétne veci. Stále sme v štádiu pomenovania problémov, hoci tie sú známe už roky, len stále sa nič nedeje,“ uviedol predseda Klubu Matejovčanov Marek Dragošek. Podľa neho je príčinou najmä to, že Matejovce sú až príliš vzdialené od mesta, čo súvisí aj s tým, že nemajú svojho poslanca v zastupiteľstve. Samotný Dragošek priznal, že Rómovia sú síce len časťou problémov, ktoré majú Matejovčania, ale sú aj tým najväčším problémom. Požiarom na Staničnej ulici len problém naplno prepukol. „Tieto problémy mesta sme pomenovali bývalému vedeniu mesta. Komunikovali sme ich aj s terajším vedením a, bohužiaľ, stále čakáme, kedy sa s tým začne niečo robiť,“ dodal Dragošek. Šancu na ústretový a konkrétny krok budú mať poslanci už na jednom z najbližších zasadnutí.
Tu budú rozhodovať o počte poslancov a volebných obvodoch pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami. Samostatný poslanec pre Matejovce je jedna z požiadaviek tamojších obyvateľov. „Ako Klub Matejovčanov určite trváme na tom, aby došlo k zmene volebných obvodov a Matejovčania by si mohli konečne po dlhých rokoch zvoliť svojho zástupcu, keďže momentálne nemáme v mestskom zastupiteľstve žiadneho člena, ktorý by zastupoval Matejovce,“ povedal Dragošek.

Poprad-Matejovce. Ilustračná snímka: rov

Problémy sa kopili desaťročia

„Nikdy som to nevnímal ako nátlak. Boli tu aj konštruktívne záležitosti. Aj preto sme tu prišli a človek si až tu mnohé veci uvedomí,“ uviedol primátor Jozef Švagerko po stretnutí s Matejovčanmi. Podľa neho je na diskusiu, čo a ako sa urobilo. Príkladom je zmena územného plánu, bez ktorej sa mnohé pozitívne zmeny nedali uskutočniť a len proces jeho prijatia trval asi dva roky. „Chápem, že ľudia by najradšej chceli všetko hneď a teraz. Čo sa týka Rómov, keďže je to najmä otázka Matejoviec, nie je to jednoduché,“ uviedol Švagerko. Jeden z návrhov bol aj na prerozdelenie matejovských Rómov do všetkých častí mesta. Podľa Švagerka toto nie je riešenie.
Problémy, ktoré Matejovčania opäť pomenovali nie sú podľa primátora nové a nevznikli za posledné tri roky. „Sú to možno dvadsať-tridsaťročné problémy, ktoré sa zanedbali. A hovoriť o riešení rómskej otázky, keď samotný štát chybuje alebo to nerieši, a potom to ostáva na samospráve,“ dodal primátor. Osobne víta aktivitu konkrétnych Matejovčanov, ktorí chcú robiť konkrétne kroky a nie len vypisovať interpelácie. Na vyriešenie niektorých problémov v Matejovciach bude podľa neho potrebných minimálne desať rokov.
Primátor nevylučuje nielen zmenu volebných obvodov, ale aj počtu poslancov v meste Poprad pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami. „Vieme o týchto požiadavkách. Ja nie som poslancom, nehlasujem, ale tento návrh dám. Je tu vôľa po zmene, bude záležať na poslancoch, aby tento návrh prijali a schválili,“ uviedol Švagerko. Súčasne so zmenou počtu volebných obvodov zrejme dôjde aj k zmene počtu poslancov smerom nahor, aby bola naplnená aj litera zákona o reprezentatívnom zastúpení občanov poslancami. „Momentálne to vyzerá, že by mohlo byť 21 poslancov, ale je to téma na diskusiu,“ uviedol Švagerko. Aj vzhľadom na zníženie nákladov na odmeňovanie poslancov nebude mať Poprad podľa Švagerka problém ani s prípadným zvýšením počtu poslancov.

Rastislav Ovšonka