Československo k nám prišlo obrneným vlakom

Konferencia vrátila Podtatrancov o sto rokov späť, k vzniku Československa. Študent gymnázia ukázal dokumenty, nad ktorými krútili hlavami aj študovaní historici.

Takýto obrnený vlak priniesol aj do nášho regiónu Československo. Snímka: archív Jaroslava Špitálskeho, Rota Nazdar, Praha

Študent tretieho ročníka Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade Róbert Bednár potvrdzuje, že história nemusí byť nudná a stále je čo objavovať. Svoje výskumy predstavil na minulotýždňovej konferencii venovanej 100. výročiu vzniku Československa v Podtatranskej knižnici v Poprade. Tému vzniku Československa a jeho ohlas v okresoch Poprad a Kežmarok prezentoval aj na celoslovenskom kole Dejepisnej olympiády 2018. „Celkom ma to zaujalo a chcem sa tomu aj ďalej venovať. Otec je fanúšikom do histórie 20. storočia a keďže mama pracuje v archíve, tak ja som vlastne vyrastal medzi dokumentami,“ povedal R. Bednár o svojej láske k histórii.

Neznáma výstava z roku 1938

Zaujímavosťou prednášky Róberta Bednára boli málo známe informácie o jubilejnej Výstave východu ČSR – Košice 1938. „Prakticky nikto o nej nevedel, dokonca aj v archíve bola táto téma neznáma a keď som prišiel na krajské kolo olympiády, tak samotní regionálni historici mi o tom nevedeli viac povedať. Uviedli, že sami budú musieť viac bádať v archívoch o tejto výstave,“ povedal R. Bednár. Podarilo sa mu zistiť, že hoci na výstave sa mali prezentovať aj okresy Poprad a Kežmarok, Poprad sa výstavy zrejme nezúčastnil. „Kežmarok bol jeden z najväčších vystavovateľov a o Poprade nemáme žiadne dokumenty, ktoré by dokazovali, že sa na výstave zúčastnil,“ dodal Bednár. Košickej výstave z roku 1938 sa chce venovať aj naďalej, keďže tam je podľa neho stále čo objavovať. Ďalšou témou, na ktorej by chcel v budúcnosti pracovať, je Alweg, ktorý mal v minulosti stáť vo Vysokých Tatrách.

Minister bez kresla začínal v našich novinách

Naopak, najstarším prednášajúcim bol novinár, publicista, prekladateľ a diplomat Viliam Roth. Zrejme už len najstarší čitatelia Podtatranských novín si môžu pamätať toto meno aj zo stránok našich novín. Popradčan Viliam Roth bol v rokoch 1963 až 1967 redaktorom Podtatranských novín. Neskôr pôsobil v Československom rozhlase a v decembri 1989 bol dokonca jeden týždeň ministrom pre médiá bez kresla vo federálnej vláde. V roku 1990 bol riaditeľom rozhlasu v Bratislave a neskôr odišiel na veľvyslanectvo do Budapešti. Momentálne žije v Bratislave a do rodného Popradu sa vracia len párkrát do roka. „Poprad ako región bol vždy intelektuálne na špici, aj keď nie úplne a bolo by mi chýbalo, keby v Poprade nič také nebolo. Teší ma, že to vyšlo tak, ako to celé vyšlo. Je to priam výkrik do masy tých, ktorí by to mali takto robiť. Toto podujatie vyšlo na výbornú a zborník je toho tiež excelentným dôkazom a bude nadlho žriedlom informácií. Aj ja som sa tu dozvedel mnoho nového,“ povedal o konferencii venovanej vzniku Československa Viliam Roth. Veľká česť patrí podľa neho autorovi myšlienky Mikulášovi Argalácsovi a všetkým, ktorí sa podieľali na celej konferencii.
Každý účastník dostal zborník. Jeho súčasťou boli nielen prednášky, ktoré odzneli na konferencii, ale aj niekoľko bonusov. K nim patrí článok a fotografie pancierového vlaku, ktorý do Popradu a celého regiónu „priniesol“ 14. decembra 1918 Československo, ale aj prepis pamätí vtedajšieho mešťanostu (primátora) Popradu Kolomana Förstera. Ten opisuje dianie v meste a regióne v čase vzniku Československa.

Rastislav Ovšonka