Deti prvýkrát ochutnali futbal

Približne 360 detí sa zúčastnilo prvého Dňa orlíčat.

Deň orlíčat FK Poprad. Snímka: rov

Ten na svojom ihrisku v Poprade-Veľkej zorganizoval Futbalový klub Poprad. „Pozvali sme všetky materské školy na území mesta Poprad. Chceli sme, aby všetky deti športovali pod jednou strechou. Aj takýmto spôsobom sa deti prvýkrát dotknú FK Poprad a možno začnú snívať o tom, že budú chcieť hrať futbal. Myslím si, že je to aj aktivita, ktorú ocenia rodičia i učiteľky, keďže vytrhneme deti zo stereotypu materských škôlok, prídu do iného prostredia a môžu dýchať čerstvý vzduch,“ uviedol športový manažér mládeže FK Poprad Martin Pohlod.
Futbalový klub pripravil priamo na trávniku pre deti viacero stanovíšť s rôznymi hrami a súťažami. Okrem športových stanovíšť, kde si mohli deti zabehať či zahrať futbal, to boli aj legovňa či stanovište, ktoré pripravili futbalisti v spolupráci s miestnymi hasičmi a deti si mohli vyskúšať triafanie prúdom vody na cieľ. Nechýbal ani skákací hrad.

Deň orlíčat FK Poprad. Snímka: rov

Deti sú menej pohyblivé

Každé stanovište mal na starosti tréner FK Poprad. Na jednom z nich bol šéftréner prípraviek Michal Mičko. „Určite nejde o futbal. Naším zámerom je, aby sa deti čo najviac hýbali. Základom je všestranná pohybová príprava, ktorá vychádza z gymnastiky a pohybových hier,“ uviedol Mičko. Zároveň potvrdil, že v súčasnosti sú deti menej pohyblivé „Hovoria o tom aj testy, ktoré s nimi robíme, keď sú trochu staršie. Je to naozaj tak, že deti nie sú také pohybovo zdatné, ako to bolo kedysi. Keďže sa im snažíme ponúknuť rôzne pohybové aktivity, tak sa to zlepšuje,“ dodal Mičko. Deti sú podľa neho nadšené z každej pohybovej aktivity, najmä, ak je s tým spojená nejaká hra. „Deti to baví a keď sa neustále obmieňa, tak je to pre ne zaujímavé. Loptu dostávajú v takom veku len tak mimochodom, keďže aj ich motorické zručnosti ešte nie sú na úrovni, aby mohli hrať futbal,“ uzavrel šéftréner prípraviek.

Deň orlíčat FK Poprad. Snímka: rov

Prišlo deväť materských škôl

Deň orlíčat zorganizoval Futbalový klub Poprad po prvýkrát. V budúcnosti by chceli v klube takýto deň organizovať každoročne v závere školského roka. Minulotýždňová akcia bola určená len pre materské školy. Pozvanie na futbalový štadión prijalo deväť materských škôl a približne 360 detí z celého mesta. Podľa Martina Pohloda na začiatku bolo cítiť zo strany škôl istú rezervovanosť, keďže nevedeli, čo za podujatie to bude. Spätná väzba priamo na mieste bola podľa neho pozitívna. „Chceli sme pritiahnuť deti a možno z nich raz budú naši futbalisti alebo fanúšikovia,“ dodal Pohlod. Pre staršie deti organizuje klub počas prázdnin futbalové kempy.

Rastislav Ovšonka