Editorial: Redaktori, ktorí nechceli pritakávať systému, v RTVS skončili

Namiesto štandardného úvodníka vám ponúknem komentár o silnej mediálnej téme. Pred rokom poslanci zvolili za riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka. Vtedy z toho bola celkom veľká kauza, pretože televízia, dotovaná koncesionárskymi poplatkami, sa za predošlého vedenia stala aj pre mňa konečne pozerateľnou. Bezprostredne po zmene sa toho veľa neudialo a Rezník sa pomaly rozkukával. Prvým väčším zásahom bolo zrušene relácie Reportéri, ale až teraz „čierna ruža vykvitla do krásy“.

Už na škole sme sa o zákone o RTVS učili a odcitujem vám jej poslanie. „Rozhlas a televízia Slovenska je verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania a televízneho vysielania.“ Vidíte tam pojmy ako vládna, propagandistická alebo štátna? Chápem, že mnohým Slovákom o výklad nejde a možno si aj myslia, že RTVS je štátna inštitúcia, ale nie – nie je. Istý predseda istého parlamentu sa však pred pár mesiacmi vyjadril, že by štátnou mala byť. A napriek tomu, že nie je, vládna koalícia k nej pristupuje tak, akoby bola. Zákon o RTVS totiž hovorí, že „generálneho riaditeľa volí národná rada na návrh príslušného výboru národnej rady na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov.“ Ako vieme, tak NR SR je rozdelená na koaličnú väčšinu a opozíciu, takže ak sa vládnuce strany zhodnú na výbere kandidáta, generálnym riaditeľom RTVS sa stane ich človek. Z môjho pohľadu teda tento zákon odporuje sám sebe. Na čelo inštitúcie, ktorá má byť NEZÁVISLÁ, si papaláši, ktorým majú médiá pozerať na prsty najviac, dosadia svojho človeka?

Spravodajský úsek RTVS je momentálne v rozpade a dvanástka tých, ktorí skončili, publikovala svoju videovýpoveď. „Viacerých našich kolegov vyhodili preto, že boli silnými a hlasnými kritikmi. Iných cielene vyštvali,“ hovorí Katarína Jánošíková. Tvárou „odídencov“ je však Zuzana Kovačič Hanzelová. Mladá žena, ktorá vždy vedela vecne poodhaliť politické veci divákom aj pri voľbách. Zrejme za to bola jednou z prvých na odstrel. Veď treba držať hubu a krok… Keď to takto fungovalo pred 30 rokmi, mohlo by aj teraz…

Michal KLEIN