Finiš Sviťanov prišiel neskoro a vypadávajú z III. ligy

V nedeľu sa skončila futbalová sezóna, ktorú hodnotili v dvoch treťoligových kluboch spod Tatier.

FK Družstevník Plavnica

V lete minulého roka prišiel k tímu tréner Róbert Petruš, ktorý počas jesene doviedol Plavnicu na priebežnú štvrtú priečku. Na jar však jeho zverenci zvíťazili iba trikrát a padali tabuľkou až na konečné 9. miesto so 41 bodmi za 11 triumfov a 8 remíz (najviac v lige, pozn.).

„Naše mužstvo počas jarnej časti prenasledovali častejšie zranenia a odchody hráčov, čo sa viditeľne podpísalo aj na výsledkoch a kolísavej forme. V porovnaní s prvou polovicou súťaže sme často chybovali v defenzívnej činnosti, čo súperi aj využívali. Ani v jednom zápase sme nepredviedli dokonalý kolektívny výkon, čo sa prenieslo aj do hernej pohody, ktorá sa akoby vytratila,“ vysvetlil pád Plavnice Petruš, no svojich zverencov aj pochválil: „Základná zostava sa pravidelne obmieňala a stále sme sa usilovali vyhľadávať správne metódy, aby sa nám podarilo nazbierať potrebné body. V nejednom prípade sme k tomu boli veľmi blízko, ale futbalová šťastena sa k nám v rozhodujúcich fázach otáčala chrbtom. My sme sa však nevzdávali a siahli si až na dno psychických i fyzických síl. Úsilie a odhodlanosť si preto všetci veľmi vážime, keďže ako sa nakoniec ukázalo, vďaka statočným tímovým výkonom jasne potvrdili, že plavnický klub do najvyššej regionálnej ligy patrí. S herným prejavom i umiestnením v pokojných vodách tabuľky tak môžem byť spokojný. Futbal robíme iba v skromných podmienkach a presadiť sa v silnej konkurencii popredných východoslovenských klubov nie je jednoduché.“

Družstevník je už niekoľko rokov tradičným účastníkom III. ligy, za čo vďačí aj stabilizovanému kádru, ktorý vedú dvaja kľúčoví futbalisti. „Príkladom idú skúsený gólman i kapitán Maroš Beňo, ale aj kanonier Kristián Tináth, ktorí preukázali vo väčšine prípadov svoje prednosti aj charakter. Tím tvorí vynikajúca partia hráčov, ktorí sú zároveň aj veľkými kamarátmi. V letnej príprave sa budeme snažiť mužstvo čo najlepšie zorganizovať nielen formou tréningového procesu, ale aj prípravných stretnutí. Práve v nich by sme mohli zistiť, kde máme najväčšie slabiny, ale objaviť aj pozitívne stránky. Keď to správne zosúladíme, tak aj nastávajúci ročník nám vyjde podľa našich predstáv,“ dodal Róbert Petruš. (mdc)

FK SVIT

Futbalisti z „Baťovho mesta“ to mali presne naopak. V lete sa im rozpadol káder, no boli radi aj za to, že dokázali nejaký tím vôbec zložiť. Výsledkom bola absolútne nevydarená jeseň, kedy získali iba tri body a zimovali beznádejne poslední. Na jar sa však dokázali vzchopiť a predviedli fantastický finiš s päťzápasovou víťaznou šnúrou. Tá už prišla neskoro, lebo bilancia 21 bodov za 6 triumfov a 3 remízy znamená len predposlednú 15. priečku, z ktorej sa taktiež vypadáva.

„V zime sme mužstvo doplnili. Keďže sme boli tímom, ktorý najviac inkasoval, obrannú formáciu vystužil Čech Jirko Müller a Marcel Pekarčík z Hranovnice. Do stredu poľa sa vrátil Arben Hazrolli, zo Štrby prišiel Dávid Weiss a z Harichoviec Ondrej Riš. Vedeli, do čoho idú a slúži im ku cti, že nám chceli v takej ťažkej situácii pomôcť,“ opísal nevyhnuté posilnenie kádra tréner Milan Jambor a pokračoval: „Zlepšil sa aj herný prejav, pretože nám noví, ale oťukaní chalani priniesli pokoj v hre a celkovo zvýšili kvalitu hry. Už sme vedeli aj podržať loptu či dostať sa do zakončenia. Od začiatku jari sme absolvovali vyrovnané súboje, v ktorých sme mohli bodovať, čo sa nepodarilo. Vyšiel nám aspoň záver, kde sme podávali lepšie výkony ako súperi a potiahli sme víťaznú šnúru. Podarilo sa nám dostať z beznádejne posledného miesta na predposledné. Síce to v konečnom účtovaní nemá až taký význam, ale posunuli sme sa zaslúžene. Je to akési zadosťučinenie pre chlapcov, že tu s nami boli. Už sme neboli obetným baránkom a odohrali sme vyrovnané duely aj s klubmi z hornej polovice či stredu tabuľky.“

Os mužstva tvoril skúsený brankár Marušák, mladá stopérska dvojica Guziar – Lajčák či zimné posily Müller s Pekarčíkom. Okolo Hazrolliho sa točila hra a góly strieľali Monka s Joppom. Predposledná priečka Svitu necháva horieť iskierku nádeje na záchranu, no budúcnosť je otázna. „Šanca by bola, ak by si niektorý z klubov nepodal prihlášku do III. ligy. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia. Zatiaľ neviem, čo nastane, ak vypadneme. Ešte prebehnú rozhovory s hráčmi, ktorú súťaž by chceli hrať. Podľa toho, aký káder nám vo Svite ostane, sa rozhodneme, kam sa prihlásime,“ doplnil kormidelník Jambor. (mik)