Krátke správy z regiónu – 24. týždeň

Už tradične odomknú Štrbské pleso

Na piatok 15. júna je spolu s otvorením letnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách naplánované aj odomykanie vôd Štrbského plesa. Každý rok symbolicky odomkne hladinu iná osobnosť, tentoraz Štrbania stavili taktiež na osvedčené meno. Už tradičnou súčasťou akcie býva aj Poseidon a medveď Štrbko. Týmto symbolickým spôsobom v Tatrách odštartuje letná sezóna, ktorá bude pokračovať viacerými kultúrnymi akciami. Na Štrbskom Plese to ešte v júni budú napríklad aj Štrbské folklórne slávnosti 30. júna.

V piatok odomknú vody Štrbské plesa. Snímka: rov

Charita je viac ako varenie polievky

Slovenská katolícka charita organizuje Národný týždeň charity. Chce tak verejnosti dokázať, že táto činnosť nie je len o varení polievky pre bezdomovcov a zbierkach oblečenia. Akcie sa uskutočnia aj v našom regióne: vo štvrtok 14. júna v Spišskej Novej Vsi a o deň neskôr v Starej Ľubovni. Dozviete sa o menej známych aktivitách organizácie, v Spišskej Novej Vsi bude súčasťou Národného týždňa charity aj mobilný odber krvi v spolupráci so Slovenským červeným krížom.

Pribudne nové sociálne centrum

Súčasné Zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS) v Strážkach nahradí nové Centrum sociálnych služieb. „Súčasné zariadenie je ekonomicky náročné a zároveň už v kapacitne a technicky nevyhovujúcich priestoroch,“ uviedol primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Zriaďovateľom nového zariadenia bude mesto Spišská Belá. Podľa zámeru mesta by mali pribudnúť tri nové objekty: hlavná budova pre opatrovateľské služby a dve ďalšie budovy určené pre Zariadenie pre seniorov.

Hýb sa, aby nehýbali s tebou

V stredu 13. júna sa vo Svite uskutoční 8. ročník Okresných športových hier seniorov. Zúčastniť sa môžu dôchodcovia z okresu Poprad a Kežmarok z deviatich dôchodcovských organizácií. Od 10.00 h bude prichystaných niekoľko disciplín: beh na 40 metrov, kop na minibránku, hod na basketbalový kôš, muži budú hádzať granátom na figurínu, ženy medicinbalom. Doplnkovým športom je hádzanie šípok. V športovom areáli pri Iskra Aréne je pripravené aj vystúpenie FS Bystrianka. Cena lístka je 5 eur.

Vyhrali ste lístky na folklór?

V predchádzajúcom čísle Podtatranských novín sme vyhlásili súťaž o 2 x 2 lístky na Zamagurské folklórne slávnosti. Spomedzi všetkých zúčastnených sme vyžrebovali Veroniku Božikovú Janu Beretovú. Blahoželáme k výhre, lístky si môžete vyzdvihnúť po predložení občianskeho preukazu v pokladni pri vstupe do areálu Zamagurských folklórnych slávností v Červenom Kláštore.

Zamagurské folklórne slávnosti sa blížia. Ilustračná snímka: rov

Dajte si pozor na suché stromy

Štátne lesy Tatranského národného parku upozorňujú návštevníkov na pokračujúce spracovanie vetrovej kalamity aj počas letnej turistickej sezóny. V týchto dňoch lesníci spriechodňujú viaceré turistické chodníky v oblasti Západných Tatier. Pre celé územie národného parku platí upozornenie na stojace suché stromy v bezzásahovom území, kde nie je povolené spracovanie kalamity. Tu hrozí pád nielen konárov, ale aj celých častí stromov. Pri túrach je tak nutné pozerať nielen pod nohy, ale aj nad hlavu.

Do Tatier pôjde viac vlakov

V nedeľu vstúpila do platnosti druhá zmena cestovného poriadku Železničnej spoločnosti Slovensko. Okrem Bratislavy či Žiliny pribudli posilové spoje aj v oblasti Vysokých Tatier. Pribudlo tu 16 posilových vlakov na tratiach električky a zubačky. Až desať vlakov pribudlo medzi Štrbou a Štrbským Plesom. Štyri vlaky posilnia dopravu medzi Popradom a Štrbským Plesom a ďalšie dva medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Posilnená doprava v Tatrách bude takmer do konca septembra.

Železnice posilnili spoje vo Vysokých Tatrách. Ilustračná snímka: rov

Chcú rozšíriť bakalárske štúdium

Mesto Poprad v spolupráci s gymnáziom na Kukučínovej ulici, obchodnou akadémiou a spoločnosťou Aquacity sa rozhodli pre spoločnú iniciatívu s cieľom rozšíriť možnosti bakalárskeho štúdia v Poprade o odbor ekonomika a manažment športu. S týmto návrhom zúčastnené strany oslovili Univerzitu Mateja Bela, ktorej pracovisko – Inštitút manažérskych systémov by tento študijný odbor mal zahrnúť do svojej ponuky bakalárskeho štúdia. Podľa tejto iniciatívy má Poprad vhodné podmienky na tento typ štúdia.

V Lendaku majú nový kostol

V Lendaku ešte 3. júna posvätil spišský diecézny biskup Štefan Sečka nový rímskokatolícky Kostol sv. Jána Krstiteľa. S výstavbou kostola začali v roku 2013, keďže pôvodný kostol už nepostačoval obci, v ktorej žije vyše 5 200 obyvateľov, väčšina z nich rímskokatolíckeho vierovyznania. Základný kameň kostola posvätil ešte pápež Ján Pavol II. počas návštevy Levoče v roku 1995. Autorom projektu je Rudolf Kruliac. Zariadenie kostola navrhol a z väčšej časti vytvoril rezbár Martin Barnáš.

Nový kostol sv. Jána Krstiteľa v Lendaku. Ilustračná snímka: rov

Začala sa oprava cesty v Ždiari

Slovenská správa ciest začala s rekonštrukciou cesty I/66 v Ždiari. Rekonštruovať sa bude úsek od odbočky do Bachledovej doliny až po Strednicu. Súčasťou prác je okrem obnovy cesty aj výstavba odvodnenia a vybudovanie nových chodníkov, ktoré doteraz popri ceste chýbajú. Práce sa budú vykonávať po etapách a premávka bude v daných úsekoch presmerovaná do jedného jazdného pruhu. Dopravu bude v týchto úsekoch riadená svetelnou signalizáciou.