Krátke správy z regiónu – 25. týždeň

V Tatrách spočítajú kamzíky

V utorok 26. júna naplánovali Štátne lesy Tatranského národného parku pravidelné jarné spočítanie kamzíkov v Tatrách. Podľa lesníkov bola tohtoročná zima pre kamzíky náročná. Tí evidujú okolo 50 uhynutých kamzíkov. Avšak pri súčasnej početnosti a každoročných prírastkoch mláďat považujú lesníci za prirodzený úbytok aj viac ako sto kusov kamzíkov. Počas posledného jesenného spočítania žilo v celých Tatrách 1 263 jedincov, z toho 94 mláďat. Vplyv na spočítanie bude mať najmä počasie.

Počty kamzíkov v posledných rokoch stúpajú. Snímka: PeSa

Kraj ocenil učiteľov i žiakov

PSK minulý týždeň oceňoval pedagógov. Plaketu Jána Amosa Komenského – Sophista pro regione si z nášho regiónu prevzali pedagógovia Mária Koláríková, Jana Kurucová a Anna Schaleková z Popradu, Mária Voščeková zo Svitu, Pavel Vitkovský, Dana Knapíková a Katarína Kmečová zo St. Ľubovne a Daniela Žabková z Kežmarku. Plaketu Lux mentium získali študenti Slavomír Podolský zo Svitu, Natália Timaníková a Valéria Valeková zo St. Ľubovne, Petra Repelová z Kežmarku a Katarína Krupková z Popradu.

Kežmarské bankovky idú do predaja

Začalo to v Banskej Bystrici, nasledovali Bratislava, Košice či Červený Kameň. Zberateľov bankoviek už od mája zachvátila mánia nula eurových suvenir bankoviek, ktoré sa začali tohto roku vydávať. Záujem o tieto bankovky majú aj bežní ľudia. Podobný ošiaľ tento týždeň zrejme zažije aj Kežmarok. Bankovu s nulovou eurovou hodnotou začnú predávať na Kežmarskom hrade v nedeľu 24. júna od 9.00 h. Bankovu nie je možné rezervovať ani zasielať poštou, takže ak ju chcete mať, treba prísť do Kežmarku.

Cez víkend boli dve súťaže hasičov

V Hranovnici sa v sobotu mimo PHL konal 11. ročník Nočnej súťaže hasičských družstiev, kde medzi mužmi obhájila prvenstvo Spišská Belá a u žien vyhrali Ľubičanky. Hneď na druhý deň sa už v rámci 5. kola PHL družstvá sústredili na 7. ročníku súťaže O pohár starostu obce Lučivná, kde medzi mužmi triumfovali Šuňavčania pred Sp. Bystrým I a Popradom-Stráže. Zvíťazili aj Šuňavčanky, druhá bola L. Teplička a tretia Sp. Teplica. Kategórie dorastu ovládli Gánovčania a Spišskosobotčanky.

Ilustračná snímka: profo.sk

Sviťania oslávia dni mesta

Jedno z najmladších miest na Slovensku – podtatranský Svit bude najbližší víkend oslavovať. Už v piatok začnú odovzdávaním mestských ocenení dvojdňové Dni mesta Svit. Čestné občianstvo Svitu si prevezme primátor partnerského mesta Knurów Adam Rams. Poslanci schválili aj udelenie piatich cien mesta. Hlavný kultúrny program pre širokú verejnosť je naplánovaný na sobotu. Súčasťou podujatia bude remeselný trh.

Kraj vydá turistické noviny

Kraj kultúrnych pamiatok, takto sa bude počas letnej turistickej sezóny prezentovať Prešovský kraj. Kampaň pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. V kraji je takmer štyritisíc pamiatok, štyri zo siedmich lokalít UNESCO či najviac obnovovaných hradov. Pamiatky v Prešovskom kraji predstavujú takmer štvrtinu všetkých pamiatok na Slovensku. Ide o najvyšší počet spomedzi slovenských krajov. Počas leta budú vychádzať aj Turistické noviny Prešovského kraja.

V Levoči budú rokovať poslanci

Vo štvrtok 21. júna sa zíde mestské zastupiteľstvo v Levoči. Poslanci sa oboznámia s hospodárením levočskej nemocnice, mestských lesov a Stavebnej prevádzkárne za minulý rok. Schvaľovať budú počet poslancov a volebné obvody na ďalšie volebné obdobie. Odsúhlasiť by mali aj spoluprácu s chorvátskym mestom Krk a Akčný plán rozvoja okresu a Komunitný plán sociálnych služieb a tiež aktivity v oblasti podpory cestovného ruchu. Rokovanie poslancov začína o 14.00 h na mestskom úrade.

Baziliky sv. Jakuba a historická radnica v Levoči. Snímka: rov

Zapochodujte si v dobrej nálade

V Červenom Kláštore sa v sobotu 23. júna uskutoční 13. ročník Medzinárodného pieninského pochodu dobrej nálady. Na pochodujúcich v žltých tričkách čaká deväťkilometrová trasa, ktorá začína v Prístave pltí v Majeroch, pokračuje do obce Lechnica a končí v Kúpeľoch Smerdžonka v Červenom Kláštore. Jedna zastávka bude v poľskej obci Nižné Šromovce. Celkovo čaká na účastníkov 7 zastávok, na ktorých budú môcť ochutnať rôzne regionálne špeciality. Večer čaká na všetkých kultúrny program.

Parkovanie v centre bude výhodnejšie

Od pondelka 18. júna je na platených parkoviskách v centre Popradu letný parkovací režim. Tri parkoviská s bezobslužným parkovacím systémom – Námestie sv. Egídia, Ul. Joliota Curie pri OTP banke a na Ulici Dominika Tatarku pri súde – budú spoplatnené v skrátenom režime. Od pondelka do štvrtka sa bude platiť za parkovanie len od 8.00 do 14.00 h, pôvodne sa platilo do 16.00 h. Od piatku do nedele bude parkovanie bezplatné. Letný režim potrvá v centre mesta do 14. septembra.

Námestie sv. Egídia v Poprade. Ilustračná snímka: rov

Chodník cez Svišťovku zatvorili

Červeno značený turistický chodník od Zeleného plesa cez Veľkú Svišťovku až na Skalnaté pleso je až do odvolania uzavretý. Chodník v tomto úseku poškodili minulotýždňové prívalové dažde. Veľké množstvo vody spôsobilo zosuv kamenných sutín, ktoré zničili chodník na viacerých miestach. Keďže pohyb po poškodenom chodníku by mohol ohroziť zdravie a životy turistov, rozhodli sa Štátne lesy TANAP-u chodník uzavrieť až dovtedy, kým sa im ho nepodarí opraviť.