Krátke správy z regiónu – 26. týždeň

Pre opravu uzavrú celý most

Od stredy 27. júna bude úplne uzavretý most na Francisciho ulici (ponad Zdravotnícku ulicu) v Poprade. Dôvodom je rekonštrukcia mosta, ktorý bol v havarijnom stave. Kvôli úplnej uzávierke dôjde aj k presmerovaniu dvoch liniek mestskej hromadnej dopravy. S rekonštrukčnými prácami sa na moste začalo už 16. mája. Podľa zmluvy je doba výstavby 120 dní od odovzdania staveniska. Most by mal byť hotový najneskôr v polovici septembra. Náklady na rekonštrukciu predstavujú vyše 195-tisíc eur.

Dôvodom rekonštrukcie je zlý technický stav mosta. Snímka: rov

Vynovia kúrenie v škole

Mesto Spišská Belá získalo dotáciu vo výške 90-tisíc eur na rekonštrukciu vykurovania a zateplenie objektov Základnej školy M. R. Štefánika. Spoluúčasť mesta predstavuje takmer päťtisíc eur. V rámci zmeny systému vykurovania sa vybudujú dve nové samostatné plynové kotolne – jedna pre prednú budovu a jedna pre zadnú budovu s telocvičňou. V rámci projektu dôjde aj k zatepleniu strechy telocvične, stropu a strechy elokovaného pracoviska školy. Všetky práce musia byť hotové do konca októbra.

Otvoria nové detské ihrisko

V piatok otvoria v Štrbe nové detské ihrisko určené pre deti od troch do dvanástich rokov. Súčasťou ihriska v centre obce, medzi zmrzlinovým stánkom a poštou, bude hojdačka, preliezka, detský domček či prekážková dráha. Ihrisko bude zároveň slúžiť ako oddychová zóna pre stretnutia rodín. Na výstavbu ihriska získalo Občianske Združenie rodičov pri materskej škole v Štrbe prostriedky z Nadácie pre deti Slovenska a z nadačného fondu Deti v bezpečí. Ihrisko bude prístupné pre všetky deti z obce.

Most na Severe už slúži verejnosti

V polovici júna uviedli do prevádzky most na sídlisku Sever v Kežmarku cez potok Ľubica. Išlo o kompletnú rekonštrukciu mosta, ktorý nahradil pôvodný most. Po rekonštrukcii došlo k zvýšeniu prietočnosti mosta z pôvodných 94 na 150 m3. Počas povodní v minulosti tvoril most vážnu prekážku pri odtoku vody. Náklady na rekonštrukciu mosta dosiahli takmer 332-tisíc eur. Súčasťou stavby je lávka pre peších, ktorá bude slúžiť aj pre plánovaný cyklochodník. Na stavbu si mesto zobralo úver.

Ilustračná snímka: rov

Založili si turistický spolok

V rámci Klubu Veličanov v Poprade vznikol v týchto dňoch turistický oddiel, ktorý si dáva za cieľ propagáciu zdravého životného štýlu a turistiky. Prvým cieľom členov turistického oddielu bude Velické pleso vo Vysokých Tatrách. Oddiel vznikol pri príležitosti 130. výročia úmrtia veľčianskeho rodáka Eduarda Dávida Blasyho, ktorý bol priekopníkom tatranskej turistiky, iniciátorom výstavby chodníkov, bol členom výboru Uhorského karpatského spolku a taktiež bol spoluzakladateľ Tatranského múzea.

Pohotovosť patrí pod nemocnicu

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku bude od 1. júla prevádzkovať Lekársku službu prvej pomoci pre dospelých, ktorá sa po novom bude volať Ambulantná pohotovostná služba. Pacienti ju nájdu v priestoroch na ulici Dr. Daniela Fischera 7 v pracovné dni od 16.00 do 22.00 h a v dňoch pracovného voľna od 7.00 do 22.00 h. APS sa poskytuje len pri akútnych ochoreniach a náhlych zhoršeniach zdravotného stavu. LSPP pre deti a dorast zostáva v budove nemocnice na Huncovskej ulici 42.

Začína sa festival Viva Italia

Od stredy do soboty 27. až 30. júna sa na Námestí sv. Egídia uskutoční taliansky festival Viva Italia, ktorý pripravilo občianske združenie Pre mesto v spolupráci s mestom Poprad. Každý deň od 12.00 do 22.00 h budú otvorené gastronomické stany. Súčasťou festivalu budú aj talianske trhy – Mercato Italiano. Slávnostné otvorenie festivalu je naplánované na stredu o 18.00 h. Podujatie vyvrcholí v sobotu talianskou retro disco párty priamo na námestí so začiatkom o 22.00 h.

Viva Italia. Ilustračná snímka: Pre mesto

Východná otvára svoje brány

Od štvrtka do nedele 28. júna až 1. júla sa bude konať najväčší a najrozsiahlejší celoslovenský folklórny festival – Východná. Festivalový areál vo Východnej sa pre návštevníkov otvorí vo štvrtok o 14.00 h. Na 64. ročníku Folklórneho festivalu Východná sa predstaví okolo 1 400 účinkujúcich zo Slovenska i zahraničia. Súčasťou festivalu bude aj remeselný jarmok. Permanentka na celé podujatie stojí v predpredaji 30 eur, na mieste ešte o päť eur viac. Nedeľný program je voľne prístupný.

Kraj pokračuje s opravami ciest

Prešovský samosprávny kraj vyčlenil na opravy ciest v tomto roku približne 12 milión eur. V rámci schválených akcií Zastupiteľstvom PSK plánuje zrekonštruovať 48 havarijných úsekov v dĺžke približne 60 kilometrov. Krajská samospráva akcie financuje z vlastných zdrojov a úverov z Európskej investičnej banky. PSK spravuje 2 445 kilometrov ciest druhej a tretej triedy, z nich takmer tretina je v nevyhovujúcom a havarijnom stave. Peniaze pôjdu aj na projekty pre budúce rekonštrukcie.

Primátorom chce byť aj František Bednár

V Poprade pribudol ďalší kandidát na post primátora. Záujem o primátorskú stoličku má aj František Bednár. Do funkcie bude kandidovať s podporou troch mimoparlamentných strán, a to Slovensko do toho!, Nový parlament a Slovenská ľudová strana. Jedno z hlavných hesiel jeho kampane je boj proti oligarchii. Za tieto strany ponúka záujemcom aj miesto na kandidátke na poslancov mestského zastupiteľstva, prípadne ako nezávislým kandidátom.