Krátke správy zo športu 24. týždeň

Slovenskú súťaž budú hrať aj Maďari

Minulý týždeň ukončil HK Poprad a reprezentačný útočník Patrik Svitana špekulácie ohľadom jeho prestupu. Svitana ostáva „kamzíkom“ aj naďalej. Historickou zmenou však prejde Tipsport Liga, ktorá sa stane nadnárodnou súťažou. Pribudnú do nej totiž maďarské kluby MAC Budapešť a DVTK Jegesmedvék Miškovec. Hokejová liga tak bude mať 55 kôl a začne sa 14. septembra, kedy Popradčania pocestujú do Trenčína. Maďari síce môžu vyhrať súťaž, ale nemôžu sa stať majstrami Slovenska.

Belejčák končí na lavičke FK Poprad

Popradskí futbalisti mali 11. júna prvý zraz po dovolenkách, no už bez trénera Jaroslava Belejčáka. Po jeho odchode realizačný tím rozšíri Marek Petruš, ktorý sa doteraz venoval dorastu Prešova. V kádri už nefiguruje Šašinka, Daško ani Hatok, ale pribudol krajný obranca zo Sp. Novej Vsi Kamil Zekucia a ďalší sú na skúške. Podtaranci v sobotu odohrali prvý priateľský zápas v Demjate, ktorej naložili 1:10. Za materský klub nastúpil aj Stanislav Šesták a postaral sa o čestný úspech domácich.

Prvenstvá Vanka a Kuchárikovej

Ešte 9. júna sa konal 13. ročník Behu na Chatu pri Zelenom plese na pamiatku Karola Jakeša. Trať dlhú 7,7 km a prevýšenie 636 m zvládol najlepšie Martinčan Miroslav Vanko za 37:53 min. Druhý skončil Čech Ondřej Horák a tretí Miroslav Hraško zo Zolnej. Za nimi prišiel do cieľa bežkár Koristek a Popradčan Dubašák. Najrýchlejšou ženou bola s časom 46:04 min Liptáčka Michaela Kucháriková pred Batizovčankou Timeou Mihokovou z BK Poprad a dorastenkou Lucou Nemeth z Turčianskych Teplíc.

Dve medaily svitských cyklistov

Nižné Kamence – Belá (okr. Žilina) hostili na začiatku júna Majstrovstvá Európy MTB v 24-hodinovke. Pre horských cyklistov bol pripravený 9 km okruh, po ktorom lesnými chodníkmi krúžili aj členovia CK Energia Svit. Preteky ovplyvnili búrky a následne aj blato. Podtatranci získali aj dva bronzy medzi veteránmi. Peter Benko v kategórii mužov od 45 do 49 zvládol 378 kilometrov a Ján Niedoba bol tretím jazdcom nad 60 rokov. Sviťania vytvorili aj dve mix-štvorice, ktoré obsadili 9. a 10. priečku.

Jubilejná Štiavnická podkova

V nedeľu 10. júna sa v Spišskom Štiavniku konal jubilejný 50. ročník Štiavnickej podkovy. V skoku ZM triumfoval Kežmarčan Ján Ragaly na Beralovi pred Ivanom Filinským a Bartolomejom Odrobinom (obaja z JK Poprad Švábovce). Tatiana Džubasová na Astonovi z Rafajoviec ovládla skok Z aj ZL. Kežmarčanka Karolína Sisková na Casiovi 3 skončila tretia v skoku Z, kde nestačila ani na Spišskonovovešťanku Sperkovú, a v ZL druhá pred Košičankou Klaudiou Pačutovou.