Mesto basketbalovú halu chce, ale na inom mieste

Basketbalová asociácia nepochodila s projektom haly vo vnútrobloku sídliska Juh III.

Štúdia Basketbalovej tréningovej haly v Poprade. Ilustračná snímka: Slovenská basketbalová asociácia

Mestské zastupiteľstvo v Poprade zamietlo návrh Slovenskej basketbalovej asociácie postaviť novú športovú halu vo vnútrobloku na sídlisku Juh III. Poslanci sa zhodli na tom, že halu chcú, avšak nie na mieste, ktoré navrhli basketbalisti, hoci táto lokalita je podľa územného plánu určená na športovú infraštruktúru. Poslanci navrhli nájsť inú lokalitu pre umiestnenie basketbalovej haly. Hlavný dôvod proti navrhnutej lokalite bolo zahusťovanie sídliska a úbytok zelene.
Poslanci odsúhlasili zámer výstavby basketbalovej haly v Poprade, avšak do konca augusta chcú nájsť novú lokalitu pre jej umiestnenie. Viceprimátor Igor Wzoš navrhol pre halu lokalitu pri nedostavanom športovom komplexe pri ceste I/18, kde vlastníci pozemkov ponúkli mestu na výmenu pozemky potrebné pre takúto halu.

Basketbalisti nechápu postoj mesta

„Nie som spokojný s rozhodnutím mesta, nakoľko my sme vypracovali výborný projekt a v územnom pláne je pozemok, ktorý má byť zastavaný športoviskom. Som zmätený, lebo poslanci halu chcú, ale inde. Počkáme či zvládnu termín 31. august a či najbližšia basketbalová hala bude stáť v Poprade alebo v inom meste,“ povedal krátko po rozhodnutí popradských poslancov generálny sekretár Slovenskej basketbalovej asociácie Ľubomír Ryšavý. Podľa športového riaditeľa Basketbalového klubu Poprad Michala Weincillera by v budúcnosti mala hala prioritne slúžiť pre popradský basketbal, z menšej časti pre potreby neďalekej školy a asi z desiatich percent by ju mohla využívať aj široká verejnosť, napríklad mesto na organizovanie rôznych podujatí.
„Mesto potrebuje športoviská. Vítame možnosť získať do Popradu finančné zdroje, aby sa takáto hala postavila. Vyzerá to tak, že dnes je politický problém pre umiestnenie haly vo vnútrobloku. Chápem argumentáciu poslancov, preto som prišiel s návrhom, aby sme túto halu dali do priestoru, kde bude skejtpark. V tejto lokalite nám majitelia ponúkli pozemky na zámenu, prípadne na odkúpenie,“ uviedol vicperimátor Wzoš. Mesto podľa neho už nemá veľa pozemkov na zámenu, ale ak by neboli vhodné pozemky na zámenu, Wzoš je aj za odkúpenie pozemkov. „Nenechajme si utiecť 3,5 milióna eur kvôli 300 až 400-tisíc eurám, čo by možno stáli tieto pozemky. Táto investícia sa oplatí,“ dodal Wzoš.

Viacerí by chceli vidieť novú halu pri nedostavanom športovom komplexe. Ilustračná snímka: rov

Halu potrebujú pre Majstrovstvá Európy

Halu potrebujú basketbalisti kvôli tomu, že Slovensko sa chce uchádzať o Majstrovstvá Európy mužov do 20 rokov v roku 2022. Financovať ju chcú z vládnej dotácie. Súčasťou haly s kapacitou 1 032 miest na sedenie má byť aj 34-miestny hotel, 80-miestna reštaurácia, osem šatní pre hráčov a dve pre rozhodcov. Súčasťou projektu je aj päť exteriérových parkovísk a 90 parkovacích miest v podzemí. Predbežné náklady na samotnú halu predstavujú minimálne 3,5 milióna eur. V prípade vybudovania podzemných parkovísk náklady vzrastú o ďalší milión eur. Z vyjadrenia generálneho sekretára priamo na zastupiteľstve vyplynulo, že hala by sa mohla stavať v navrhnutej lokalite aj bez podzemných parkovísk, čo sa nepozdávalo viacerým poslancom. Podobné haly chce SBA stavať aj vo Svite, Banskej Bystrici, Žiline, Bratislave a Košiciach.
Zámer výstavby basketbalovej haly vo vnútrobloku sídliska Juh III tiež poukázal na problém, keď mesto podľa územného plánu ponúka plochu pre výstavbu športovísk, ale v konečnom dôsledku sú proti tomu nielen obyvatelia, ale aj poslanci. „Je to chyba. Už dávno tam mala byť iba sídelná zeleň, prípadne ihriská alebo nehlučné športoviská,“ uviedol Wzoš. Podľa neho bude zrejme potrebné prejsť celý územný plán a zo sídlisk odstrániť plochy, ktoré umožňujú výstavbu takýchto športových zariadení, akým je basketbalová či hokejová hala vo vnútroblokoch sídlisk.

Rastislav Ovšonka