V Kežmarku na námestí sa chystá filmová grilovačka

Dnes, v utorok, vás od 20.00 do 22.00 h čaká pri radnici premietanie starých kežmarských filmov. Radšej sa doma nenajedzte, klobásky vám ugrilujú.

Uvidíte aj zábery z historického sprievodu pri prlíežitosti 700. výročia udelenia mestských práv. Snímka: archív Borisa Švirlocha

Na plátne si pozriete snímky z archívov Kežmarčanov z 30. až 60. rokov minulého storočia. Organizátorovi Danielovi Dluhému sa podarilo získať zábery z osláv 700. výročia udelenia mestských práv v roku 1969,  uvidíte aj asi štvorročného režiséra a rodáka z Kežmarku Juraja Herza. K nemým filmom vám živá hudba zahrá staré kežmarské tance a tešiť sa môžete aj na klobásky z grilu, čo si prinesiete, to vám ugrilujú. Filmová grilovačka na námestí sa začne o 20.00 h, okolo 21.00 h si pozriete krátke animované filmy zo žilinského festivalu Fest Anča, nasleduje blok starých kežmarských filmov, tombola a opäť filmy z Fest Anča.

„K námestiu by ľudia mali mať vzťah a pocit, že je to aj moja záhrada, kde sa môžem cítiť dobre, stretávať sa s ľuďmi a aj sa o ňu starať. Neznamená to, že  tento priestor je nikoho, ale je náš.“

 

Daniel Dluhý
organizátor

Ako doma v záhrade

Už asi tri roky má Da­niel Dluhý v hlave túto myšlienku a teraz prišiel čas ju uskutočniť. Premietanie je aj projektom, ktorý zavŕši  jeho štúdium v neziskovej organizácii Nexteria. Spočiatku bol plán premietať krátke filmy v nezvyčajnom priestore.

Snímka: archív Borisa Švirlocha

Danielovi Dluhému sa to však zdalo málo, a tak sa rozhodol pridať k premietaniu aj grilovačku. Tú si bežne spájame so záhradou a návštevami. „K námestiu by ľudia mali mať vzťah a pocit, že je to aj moja záhrada, kde sa môžem cítiť dobre, stretávať sa s ľuďmi a aj sa o ňu starať. Neznamená to, že  tento priestor je nikoho, ale je náš. Od niektorých kežmarských mäsiarstiev budeme mať klobásu a budeme grilovať. Bude to ako piknik, “ vraví Daniel Dluhý. Zíde sa vám aj deka alebo karimatka, sedieť sa bude piknikovo – na tráve.

Prezreli staré povaly

Vzácne snímky pochádzajú z rodinných archívov Kežmarčanov. Z archívu Ruda Herza sa budú premietať zábery malého Juraja Herza. V 20-minútovom pásme uvidíte aj zábery z rodiny Borisa Švirlocha. „Nakrúcal to brat môjho deda. O  filmoch sa vedelo, len boli dlhé roky niekde na pôjde. Jeden môj bratranec z druhého kolena ich zobral a digitalizoval, spolu je to asi 50 až 60 minút. Máme aj zábery Kežmarku, prechádzky mestom a je tam aj osem minút historického sprievodu z roku 1969, keď mesto oslavovalo 700. výročie,“ vraví Boris Švirloch.

Juraj Herz. Snímka: Filmový klub Iskra

K nemým filmom si vypočujete živú hudbu, nie však z obdobia, kedy vznikli filmy. „Nechcel som, aby to bolo úplne tradičné. Spomenul som si na CD kežmarských skladateľov, ktoré vydala ZUŠ Antona Cígera. Pasuje to do celého konceptu – od Kežmarčanov pre Kežmarčanov a, samozrejme, aj ďalších ľudí, ktorí prídu,“ vraví Daniel Dluhý. K nemým filmom si vypočujete staré tance z Kežmarku z konca 18. a z 19. storočia. „Zahráme tam skladby zo zbierok Lyceálnej knižnice, ktoré upravil pán docent Matúš. Vyšli v zbierke spolku Súzvuk,“ uviedol riaditeľ ZUŠ Antona Cígera Ján Levocký.

Jana Tomalová