Obaja Podtatranci vo IV. lige boli na domácich trávnikoch neporaziteľní

Hodnotiaci seriál futbalových klubov spod Tatier pokračuje IV. ligou – Sever.

FK POPRAD B

Popradská rezerva bola síce nováčikom súťaže, ale dlho ašpirovala aj na postup. Ani 64 bodov za 20 triumfov a 4 remízy či suverénne najlepšie ofenzíva s priemerom 3,86 gólu na zápas však nestačilo na Humenné. „Do IV. ligy – Sever sme nastupovali ako nováčik a našim úvodným krokom bolo čo najskôr stabilizovať káder a postupne sa etablovať v tejto nevyspytateľnej súťaži. Postupne sme sa presvedčili, že sa môžeme presadiť medzi ostatnými rivalmi. Vzhľadom na spoľahlivé výkony sa nám to postupne úspešne darilo, veď nejedno mužstvo sa chcelo na nás vytiahnuť. Vytvorila sa pätica najelitnejších družstiev, ktoré si svoje postavenie na špici pevne strážili až do konca. Medzi ne sme patrili aj my a napriek ťažšiemu rozbehu sme sa po 5 až 6 kolách dokázali výkonnostne stúpať nahor. Oproti nám však ostatní mali vo svojich radoch vyspelých a skúsených futbalistov a z našej strany zvykli v samotných zápasoch prísť aj zaváhania, ktoré však taktiež patria k futbalu. Určite sme však nesklamali ani nezaostali za očakávaním,“ začal hodnotenie tréner Stanislav Koch a vyzdvihol lídrov tímu: „Mali sme kvalitné mužstvo, ktorého kostra bola vynikajúco zložená nielen z mladších, ale i starších opôr. Postupom sezóny sme herne i výkonnostne napredovali, čo bolo intenzívne cítiť aj na ihrisku. Príkladom pre nás bol nielen kanonier Róbert Ujčík, ale aj skúsení bratia Mário a Jozef Troppovci, spoľahliví Michal Mičko, Tomáš Gajan, dlhodobý ťahúň Peter Pitoňák a niekoľkí hráči z Á-čka, popri ktorých mali práve mladí seniori výbornú šancu posúvať sa futbalovo nahor. Predvádzali sme príťažlivý ofenzívny futbal a stali sme sa aj gólovo najefektívnejším mužstvom, čo pre nás veľa znamená aj do budúcnosti.“

Nekalé praktiky?

Niektoré straty bodov kormidelník popradskej rezervy pripisuje aj neférovým faktorom. „Mrzí ma, že naše odhodlanie a túžbu posúvať sa herne ešte vyššie neraz znemožnili určité bočné záležitosti, ktoré nemajú so športom nič spoločné. Negatívne to ovplyvnilo samotné stretnutia, čo sa podpísalo aj na konečných nelichotivých výsledkoch. Vynaložené úsilie a kvalitný výkon nášho kolektívu bol potom zbytočný. Ak sa v nastávajúcej sezóne bude stále rozhodovať iba na ihrisku, naše mužstvo určite vlastní maximálnu hernú a morálnu silu na to, aby dokázalo pokračovať v nastolenom trende a pokúsime sa posunúť ešte vyššie,“ ozrejmil Koch, ktorý verí, že by jeho zverenci mohli postúpiť už v nasledujúcom ročníku: „Chceme naďalej pokračovať v kvalitnej tvorbe kádra a verím, že bez akýchkoľvek starostí sa nám to bude aj naďalej dariť. Veď máme nielen dostatočný počet dorastencov, ale aj široký káder A-mužstva, ktoré nám pravidelne posúva niekoľko hráčov. Tí nám takmer v každom meraní síl výborne pomáhali, čo bolo pre nás dôležitým plusom. Vedenie FK Poprad pre nich vytvára veľmi kvalitné podmienky. Nakoľko sme boli popredným mužstvom hneď za jasným lídrom z Humenného, určite netajíme túžbu zabojovať znova o postup do najvyššej regionálnej súťaže. Po tvrdej letnej príprave budú pre nás prvoradé nielen zodpovedné a spoľahlivé výkony, ale aj priebeh celej IV. ligy – Sever, ktorý sa musí vyvíjať v duchu fair-play bez vedľajších neregulárnych zásahov.“ (mdc)

MŠK SPIŠSKÉ PODHRADIE

Klub spod Spišského hradu obsadil 4. miesto za 59 bodov, ktoré získal za 19 víťazstiev a dve remízy. „Zimnú prípravu sme začali v rovnakom zložení, v akom sme dohrali jeseň a následne sme sa chceli pobiť o tretie miesto. Nakoniec nám však odišiel najlepší strelec Dárius Vandraško spolu so Šimonom Dunajčanom, ktorý mal skúsenosti aj z II. ligy zo Spišskej Novej Vsi. Išlo teda o citeľné oslabenie, ale nechali sme tomu voľný priebeh a ciele sme nemenili. Na poslednú chvíľu sa už nedalo zohnať žiadne náhrady. Po zraneniach sa nám však aspoň vrátili Peter Slovinský a Maroš Dzugas, ktorí mali problémy s kolenami,“ vysvetlil tréner Branislav Minďáš, ktorého zverenci hneď v prvom jarnom kole prelomili „prekliatie“ a získali prvý bod aj vonku: „Po zimnej prestávke sa nám naskytla možnosť zahrať si proti Soli na umelej tráve vo Vranove. Vyhovovalo nám to, pretože sme sa pripravovali práve na umelej tráve v Spišskej Novej Vsi, Prešove či Lipanoch. Preferujeme kombinačný futbal, takže tento povrch nám svedčí. Nepremenili sme tam však penaltu, takže sme mohli odísť aj so všetkými bodmi. Chlapci však aspoň pochopili, že aj bod z vonku je lepší ako porážka. Následne sme mali aj domáce stretnutie na umelej tráve v Spišskej Novej Vsi, kde sme s Finticami dominovali.“

Kvalitná  jedenástka

„V jarnej časti sa nám podarilo udržať si neporaziteľnosť na domácom ihrisku, kde sme stratili len dva body po remíze s Humenným, ktoré zaslúžene postúpilo do III. ligy. Ostatné duely sme už dokázali zvládnuť aj proti Zámutovu či Ptičiu. S oboma sme ešte v 70. minúte prehrávali, ale dokázali sme to otočiť. Ťažili sme z dobrej kondičnej pripravenosti a v záveroch sme dominovali. Na jar nám vyložene nevyšli len dva zápasy v Ľuboticiach a najviac mrzí porážka v Raslaviciach, kde sme išli na dohrávku v strede týždňa v oklieštenej zostave. V prípade úspechu sme mohli preskočiť Gerlachov a skončiť tretí, no nepremenili sme čisté šance. Tretia priečka by bola historickým úspechom, pretože v Podhradí sa v uplynulých sezónach riešila skôr záchrana. U nás však vládne spokojnosť, pretože Spišské Podhradie si takýto bodový zisk už dlho nepamätá a teší ma aj útočný spôsob hry. V každom zápase sme si vytvorili množstvo šancí. Po odchode Vandraška dostával viac priestoru Tomáš Ferenc, ktorý sa stal naším lídrom. Jeho 29 gólov svedčí o tom, že post útočníka mu sedí. Naša lavička bola síce úzka, ale mali sme jedenásť kvalitných futbalistov, ktorí to počas jari odtiahli,“ hodnotil Branislav Minďáš.

Za postupom nejdú

Nasledujúca sezóna IV. ligy – Sever sľubuje viacero podtatranských derby. „Atraktivita súťaže síce nie je ideálna, ale aspoň horná polovica tabuľky je veľmi kvalitná a ťažko sa hralo aj u spodných súperov. Teraz by k nám mali pribudnúť Svit, Sabinov, Stará Ľubovňa i Hranovnica, čo súťaži pomôže. Ide už len o to, aby kluby, ktoré postúpia, mali kvalitné hracie plochy, aby sa prejavila futbalovosť,“ povedal lodivod Minďáš, ktorý by chcel úspešnú sezónu zopakovať: „Bude veľmi ťažké udržať Tomáša Ferenca a kľúčový hráč zo stredu poľa Adam Cehuľa ide na vysokú školu. Ak by nás opustili, bude na funkcionároch, aby vhodne doplnili káder. Jesenná časť je totiž veľmi dôležitá, lebo stratené body sa na jar ťažko doháňajú. V Spišskom Podhradí nikdy neboli postupové ambície a v najbližšom období zrejme ani nebudú. Bolo by to krátkozraké, pretože sa snažíme pracovať s vlastnými odchovancami, pravidelne zapájame dorastencov a už teraz za nás nastupovali dvaja 16-roční chlapci. Chceme sa pohybovať v hornej polovici IV. ligy a nech ľudia chodievajú naďalej na domáce stretnutia.“ (mik)