Oceňovanie kežmarských športovcov ovládol všestranný Boris Oravec

V utorok 5. júna sme spoznali najlepších športovcov MŠK Kežmarok.

Zľava: Pavol Hurajt, Janka Gantnerová st., primátor Ján Ferenčák, Boris Oravec, Martin Jakubko a prezident MŠK Kežmarok Ľuboslav Kovalský. (Snímka: mik)

Takmer všetky športové oddiely v Kežmarku už desať rokov združuje Mestský športový klub, ktorý vyhlásil najlepších z každého odvetvia za rok 2017. Ceny udeľovalo trio bývalých reprezentantov Slovenska – lyžiarka Janka Gantnerová st., biatlonista Pavol Hurajt a futbalista Martin Jakubko. Branislav Tybor sa stal najlepším basketbalistom, Boris Oravec hokejbalistom, Janku Zacherovú nominoval jazdecký klub, v karate vynikala Nina Božoňová, Maroš Garba sa príkladne venuje kynológii, Marián Marečák lukostreľbe a Marek Šoltés atletike.

Najlepší kežmarský lukostrelec Marián Marečák. (Snímka: mik)

Za stolný tenis ocenili Kamila Kovalčíka, za šach Jakuba Ferenčáka, najlepšou volejbalistkou sa opäť stala Monika Smák, vo futbale medzi rovesníkmi vyniká Daniel Tokarčík, v lyžovaní Martin Uličný, najsilnejšou športovou disciplínou všestranného Maxima Pirhalu je cyklistika a štrnástku vyhodnotených uzavrel kickboxer Jozef Kolodzej.

Táto zostava bola odmenená za to, že rozvíja šport v meste. (Snímka: mik)

Za zásluhy…

Ocenia za rozvoj športu si prevzali Dušan Goceliak, Michal Šterbák, Eduard Hagara, Daniela Debreová, Milan Špak, Danka Ferulíková, Jozef Gemza, Jaroslav Novák a MŠK si in memoriam spomenul aj na Jaroslava Božoňa st. Vyhlásili aj troch zaslúžilých športovcov Miloša Uličného, Milana Lajdu i Jozefa Forbergera.

Strieborný úspech hokejbalistov neostal nepovšimnutý. (Snímka: Stanislav Kovalčík)

Úspechy hokejbalu

Zlatým klincom programu bolo ocenenie naj kolektívu a jednotlivca. Podľa očakávania sa najúspešnejším kolektívom stali hokejbalisti, ktorí sa v sezóne 2016/17 stali vicemajstrami Slovenska. Svojimi výkonmi im vtedy výrazne pomáhal aj Boris Oravec a následne získal so slovenskou reprezentáciou aj tretí titul majstra sveta. Oravec sa stal najlepším športovcom MŠK za rok 2017 napriek tomu, že uplynulý ročník 2017/18 vynechal. „Myslel som si, že budem len najlepším hokejbalistom a vedel som, že budeme aj najlepším kolektívom. Ocenenie najlepšieho športovca ma však veľmi prekvapilo. S hokejbalistami sme tu už po iné roky boli a vždy sa teším, keď si na nás v meste spomenú. Človek totiž tvrdo pracuje, a keď potom príde pozvanie na oceňovanie, tak je to vizitkou toho, že robí niečo správne a poctivá robota má nejaký zmysel. Rok som si od hokejbalu oddýchol, pretože som potreboval nabrať novú motiváciu po troch tituloch majstra sveta. Budúci šampionát je však tu v Košiciach a chcel by som sa predstaviť pred domácim publikom, takže musím na tom pracovať. Teraz sme boli všetci rozlietaní, ale keďže budú majstrovstvá sveta na Slovensku, s chalanmi sme sa bavili, že to v Kežmarku opäť spojíme a chceli by sme vyhrať titul,“ ozrejmil Oravec.

Boris Oravec si rok od hokejbalu oddýchol a teraz chcel ligový titul. (Snímka: mik)

Štyri v jednom

Cena je v správnych rukách, pretože Boris Oravec je veľmi všestranným športovcom a okrem hokejbalu sa mu darí aj v ďalších dvoch odvetviach. „Profesionálne som sa začal venovať aj Ice Cross Downhillu, takže ma potešilo, že tu postavili pumptrackovú dráhu. Ešte by ju mohli pokryť betónom, ale aj tak môžem trénovať aspoň na in-line korčuliach ako celá svetová špička. Už som okúsil svetový pohár v Marseille, bol som v Moskve či v Rakúsku. Zatiaľ sa žiaden extra úspech nedostavil, ale z 200 pretekárov som vždy postúpil medzi 64 najlepších a najlepším umiestnením je 30. priečka. Venujem sa aj cross­fitu, kde je dôležitá silová pripravenosť, ale aj vytrvalosť, výbušnosť či obratnosť. Spočiatku bol crossfit len doplnkom k hokejbalu, ale potvrdilo sa, že to pomáha aj pri Ice Cross Downhille, takže pred ostatnými mám v tomto smere náskok a musím sa len vyjazdiť. V crossfite som prešiel už rôzne súťaže. Battle of Brno 2. miesto, v Banskej Bystrici sa mi podarilo vyhrať a po Slovensku som už pozbieral viacero medailí. Dvakrát za sebou som sa kvalifikoval aj na medzinárodnú súťaž Battle of Riga, ale kvôli hokejbalu som sa tam nemohol zúčastniť. Chcem to teda nejako skĺbiť a teraz sa realizovať na každom fronte,“ pokračoval Oravec, ktorý bude mať v nasledujúcej sezóne ešte nabitejší program: „Odmalička som hrával hokej, veď to má veľmi blízko k hokejbalu. Určite by som chcel teda skúsiť aj hokej, pretože každý z týchto športov ma robí lepším v tom ďalšom. Korčuľovanie pri hokeji sa zíde aj v zjazdovom korčuľovaní a crossfit aj v hokejbale a podobne.  Budem to však musieť poriadne naplánovať. V hokejbale máme zimnú prestávku, takže vtedy by som sa mohol venovať hokeju, ale preteky v Ice Cross Downhille sú tiež cez víkendy, takže nejaké zápasy aj tak vynechám. Chcel by som sa v ňom posunúť aj na svetový šampionát a chcem osloviť aj potenciálnych sponzorov, pretože si to teraz hradím sám. Mám ambíciu ísť aj do Fínska či Kanady alebo USA, aby som sa zlepšoval. Najdôležitejšie je však zdravie. Od neho závisí všetko ľudské šťastie a sila. Pokiaľ budem zdravý, budem reprezentovať seba, mesto i Slovensko najlepšie, ako viem.“

Michal KLEIN