Pripravujú knihu o legendárnom Štefkovi

V pondelok 28. mája oslávila päťdesiatku bežecká legenda Róbert Štefko.

Róbert Štefko. (Snímka: Ladislav Maras)

Významný slovenský bežec žal úspechy na európskych i svetových fórach najmä v deväťdesiatych rokoch. Špecializoval sa na dlhšie trate, krosy či maratóny a zúčastnil sa olympiád v Atlante, Sydney i Aténach. „S behaním som začínal v Poprade na sídlisku Juh, kde som behával popri železničnej trati smerom do Kvetnice. Tam som mal starých rodičov. Tých som vždy pozdravil a bežal späť. Môj prvý tréner bol z Kežmarku, takže podtatranský re­gión je spätý s mojimi prvými bežeckými krokmi. Narodil som sa síce v Košiciach, ale bežcom som sa stal v Poprade. Žil som tu od druhej triedy až po maturitu, čo je veľký kus môjho života. Potom som síce žil v Banskej Bystrici, ale štyri mesiace v roku som trávil v Tatrách – na Štrbskom Plese, v Tatranskej Lomnici či v Starom Smokovci. Boli to moje obľúbené miesta v rámci sústredení,“ začal čerstvý päťdesiatnik Štefko a pokračoval: „Behať som začal akosi sám od seba. Rolu zohralo aj to, že som mal ísť na vojnu a chcel som to využiť ako športovec. Neskôr som si nechal poradiť od skúsenejších bežcov a trénerov, ktorí mi začali písať nejaké plány. Zúčastnil som sa prvých pretekov, kde som zistil, že to so mnou nie je až také zlé a postupne som sa tomu začal venovať profesionálne. Keď je človek najlepší v triede alebo potom v kraji, tak pozerá, aby bol najlepší na Slovensku. Keď som bol najlepší na Slovensku, chcel som byť najlepší v Československu, potom som sa chcel vyrovnať najlepším Európanom a nakoniec som sa motal aj medzi Afričanmi.“

Róbert Štefko (vľavo) na štarte Memoriálu Jána Stilla v roku 2016. (Snímka: Ladislav Maras)

Rekordman MJS

Najväčšiu pretekársku stopu v podtatranskom regióne zanechal v rámci Memoriálu Jána Stilla na 9 370 m, kde v roku 2001 stanovil dodnes neprekonaný rekord 34:06 min. Celkovo triumfoval pri každej z troch účastí v rokoch 2001, 2002 a 2016. Pre porovnanie víťaz ostatného ročníka Imrich Pástor zvládol rovnakú trať za 39:37 min. „Krosy som mal veľmi rád, pretože môj bežecký štýl tomu vyhovoval najviac. Nebol som odrazový typ, ale dokázal som dobre cítiť terén, veď odmalička som sa pohyboval v prírode. Krosy sa navyše behávajú väčšinou na jar alebo na jeseň, kedy nie sú veľké horúčavy, ktoré som neobľuboval. Memoriál Jána Stilla býva síce v lete, ale na horách je trošku chladnejšie. Taktiež je odlišný v tom, že je to beh do kopca, čo mi tiež vyhovovalo. Keď som vytvoril ten rekord, všetci sa vtedy usmievali, že takto rýchlo nebude behať nikto, ani keby sa to šlo opačne dolu kopcom. Moja športová úroveň bola vtedy vysoká, veď desiatku som zvládal za 28 minút. Súčasní slovenskí pretekári nie sú na takej úrovni, takže nemôžeme očakávať, že to niekto zvládne rýchlejšie. Moje víťazstvo v roku 2016 bola čisto náhoda. Síce som behával, ale nepredpokladal som také super umiestnenie. Keď sa však postavím na štart, chcem zo seba vydať maximum, aby som bol spokojný sám so sebou,“ povedal o svojom obľúbenom podujatí jubilant Róbert Štefko.

Štefko (v strede) v Novej Lesnej dobieha Pavla Orolina. (Snímka: Ladislav Maras)

Začínal s Hritzom

K jeho zápisu do histórie Memoriálu Jána Stilla rozhodne pomohlo priateľstvo s terajším starostom Novej Lesnej Petrom Hritzom: „S Robom sme sa zoznámili v roku 1985, kedy sme spolu v Poprade začínali s atletikou. Od začiatku bolo jasné, že z neho bude veľký bežec. O rok neskôr sme už odišli študovať do Košíc, kde pokračovala jeho športová kariéra a v roku 1989 nastúpil do Dukly Banská Bystrica. O jeho rozvoj sa zaslúžili aj podtatranskí tréneri ako František Grohola či František Rovný. Ja som v roku 1995 začal organizovať Memoriál Jána Stilla a Robo sa zúčastnil troch ročníkov. Prišiel aj v časoch najväčšej slávy v rokoch 2001 a 2002. Hneď na prvý pokus stanovil rekord a tretíkrát zvíťazil pred dvoma rokmi ako 48-ročný.“

Predbehol aj Mariána Zimmermanna. (Snímka: Sport Club 1896 Štrbské Pleso – Tatry)

Už len pre radosť…

Róbert Štefko je aj posledným slovenským víťazom Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach z roku 1999 a s vrcholovým športom skončil v roku 2011, kedy ho začala pobolievať noha. „Tréningy sú náročné a človek akurát zisťuje, že nemôže absolvovať také dávky, ako by chcel a prirodzene začína klesať výkonnosť. Musel som teda ambície odložiť, no ťažko som sa s tým zžíval. Potom som však prehodil výhybku a začal behať aspoň sám pre seba a časy pre mňa prestali byť prioritné. Postupne som pretekal menej a menej, no hlavne už na inej úrovni. Trénujem dodnes a už som aj absolvoval taký jarný beh kúsok od Prahy. Venujem sa aj rekreačným bežcom a mám aj troch výkonnostných, ale to je spolupráca na diaľku,“ ozrejmil svoju súčasnosť Štefko.

Čerstvý pätdesiatnik nevie, či je na publikáciu o ňom správny čas. (Snímka: Ladislav Maras)

Bude sa krstiť kniha

Úspešná bežecká minulosť bude zdokumentovaná v oficiálnej publikácii, ktorú by mali krstiť 14. júla v rámci 19. ročníka Memoriálu Jána Stilla v Novej Lesnej. „Príprava sa už začala pred dvoma rokmi a teraz sa to opäť vytiahlo. Ani neviem, či sa to stíha. Kniha zatiaľ nemá ani názov. Píše ju bývalý český bežec Jiří Šoptenko, ktorý už písal o Vlastimilovi Zwiefelhoferovi. Keď prišiel s tým nápadom, čudoval som sa, či nie je priskoro písať publikáciu o mne. Doteraz som rozpoltený, či je na to ten správny čas. Celé sa to však dotvára a intenzívne sa na tom pracuje, tak dúfam, že sa to podarí dokončiť tak, aby to bolo na memoriál nachystané. S Petrom Hritzom sme kamaráti a obaja by sme boli radi, keby sa to podarilo spojiť. Predsa len som Slovák a bolo by to v regióne, kde som s behaním začal. Knižka je písaná formou rozhovoru. Sú tam moje zážitky z detstva, výpovede zverencov, bývalých trénerov či ľudí, s ktorými som sa stretával. Samozrejme, značná časť je venovaná tréningu a absolvovaným pretekom, je tam zhrnutá celá moja športová kariéra. Pripravovalo sa to však narýchlo, takže niektoré údaje tam ani nebudú. Veď nie na všetko som si okamžite vedel spomenúť. Na druhej strane, ak by som si pospomínal na všetko do detailov, tá kniha by bola poriadne hrubá,“ povedal Štefko o chystanej 220-stranovej knihe, kde bude mať svoju pasáž aj Peter Hritz.

Michal KLEIN