Prvenstvá Petra i Orolina, ktorý však na Tatry Prestige Tour končí

Od piatku do nedele sa konal 8. ročník Tatry Running Tour so zázemím na Štrbskom Plese.

Pretekári sa museli vysporiadať s náročným terénom. (Snímka: Michal Tomko)

Krátka bežecká séria prilákala na Štrbské Pleso vyše tisíc pretekárov z 12 krajín, ktorí si mohli vybrať Classic alebo Extreme verziu trojdňového podujatia. Obe mali spoločnú úvodnú aj záverečnú etapu. Rozdielna bola sobota, kedy „klasikári“ absolvovali 12-kilometrový okruh a zdatnejší vytrvalci si zvolili 34 km dlhú púť po Tatrách.

Orolin končí v sérii

Piatkový Night Run na 4,5 km ovládla tvár tejto série – Čech Jiří Petr za 14:57 min. Za pätami mu bežal člen BK Poprad Pavol Orolin zo Spišského Bystrého a tretí prišiel ďalší Čech Vít Ryška. S časom 17:22 min opäť nenašla konkurentku medzi ženami Tatranka žijúca v Brne Patícia Puklová. Druhá bola Batizovčanka Timea Mihoková z BK Poprad a tretia Gabriela Veigertová. Viktor Lapšanský zo Starej Ľubovne a Prešovčanka Mária Oberhauserová boli najrýchlejší v kategórii nordic walking. Bežci na tejto trati zároveň získavali body v rámci 2. kola Tatry v pohybe Prestige Tour. „Body sú tam, ale zrejme sa nezúčastním celej série. Teraz plánujem ísť na dovolenku do zahraničia a asi už neabsolvujem ani Malý štrbský maratón, ani Memoriál Jána Stila a ani Podtatranský polmaratón. Séria sa teda pre mňa skončila, aj keď ešte malá šanca tam je. Sezóna však pre mňa nekončí, ale o pár mesiacov sa sústredím skôr na dlhšie trate,“ prekvapil svojim vyjadrením prvý bežecký kráľ Tatier Pavol Orolin.

Štrbské Pleso (Snímka: Michal Tomko)

Extrémny Jiří Petr

V sobotu sa teda pelotón rozdelil. Pavol Orolin za 50:30 min triumfoval na 12-kilometrovom Cross Run-e pred Čechom Vítězslavom Šolcom a Popradčanom Tomášom Grigerom. Patrícia Puklová vyhrala za 58:12 min, Mihoková dobehla opäť druhá a Veigertová tretia a oproti piatku sa nezmenili ani víťazi nordic walkingu. Rýchla chôdza s paličkami však chýbala na Sky & Clouds Run-e, ale najodolnejší bežci 34 km v tatranskom teréne zvládli, aj keď v časovom limite siedmich hodín sa do cieľa dostalo menej ako 70 percent odvážlivcov. Absolútnym víťazom tejto etapy sa stal v rekordnom čase 3.48:47 h Jiří Petr, za ním prišiel Poliak Piotr Biernawski a Čech Nikola Ivanov. Najlepším Slovákom bol až ôsmy Peter Bencko.

Patrícia Puklová, Tomáš Griger a Pavol Orolin pri záverečnom vyhodnotení. (Snímka: Michal Tomko)

Rozdeľovali sa tričká

Všetci bežci i nordic walkeri sa v nedeľu opäť spojili a popasovali sa s osemkilometrovým Interski Run-om. Víťazný hetrik spečatili Jiří Petr za 30:10 min, ktorý získal už štvrtýkrát modré tričko pre nalepšieho bežca verzie Extreme, a s najrýchlejším ženským časom 35:21 aj Patrícia Puklová, ktorú obliekli do ružového. Druhý medzi mužmi bol Orolin, tretí Šolc a najlepšie trio sa nemenilo ani medzi ženami, kde druhé miesto brala Mihoková a tretie Veigertová. Nordic walkerom znovu kraľovali Lapšanský s Oberhauserovou, ktorí, prirodzene, vyhrali aj celkové poradie. Z prvenstva hodnotení Extreme verzie žien sa tešila Žilinčanka z Bežeckého klubu Brno Linda Beniačová, Tomáš Griger získal zelené tričko pre najlepšieho vrchára. Žlté za Classic verziu obhájil Pavol Orolin: „Nabitá štartovka predznamenala, že v piatok to bude rýchle a aj ja som to prekvapivo zvládol rýchlejšie ako minulý rok. V sobotu bolo trochu teplejšie, ale tí najlepší si zvolili dlhšiu trať. Pred nedeľou som tak mal slušný náskok, takže možno by to stačilo aj do desiateho miesto. Dobehol som však druhý, takže spokojnosť. Jiřímu Petrovi som v piatok išiel stále za pätami a v nedeľu som ho mal do kopca stále na dohľad, no potom mi ušiel a urobil si náskok.“