Reportér USA Today: Jarabina by mala byť hrdá na Michala Strenka

V piatok 1. júna otvorili pod hradom Ľubovňa Vojenskú expozíciu Michala Strenka. Rusín z „Orjabiny“ je súčasťou symbolu víťazstva Ameriky nad fašizmom, v Jarabine sa o jeho príbehu dozvedeli až po páde železnej opony.

V Starej Ľubovni nechýba socha Michala Strenka v nadživotnej veľkosti. Snímka: n. o. Michala Strenka.

Nezisková organizácia Michala Strenka svojpomocne vybudovala vojenskú expozíciu pod Ľubovnianskym hradom. Hrdina rusínskej národnosti bol jedným zo šiestich vojakov špecializovaného prepadového komanda, ktorí vztýčili americkú zástavu na japonskom ostrove Iwo Jima počas bojov druhej svetovej vojny. Svetoznáma snímka tejto udalosti z fotoaparátu Joea Rosenthala si vyslúžila aj Pulitzerovu cenu. Okrem toho poslúžila Felixovi de Weldonovi ako predloha pre súsošie Pamätníka americkej národnej pechoty známeho aj ako Pamätník Iwo Jima. Nájdeme na ňom aj meno Michael Strank. Tak rodáka z Jarabiny poznajú Američania.

Podľa fotografie Joea Rosenthala vznikol známy pamätník neďaleko Washingtonu. Koláž: n. o. Michala Strenka

Prejdete sa po zákopoch a bunkroch

Vojenská expozícia je pre verejnosť plne prístupná od piatku 1. júna. „Robíme to inou formou ako klasické múzeá. Chceme, aby si ľudia mali možnosť siahnuť na zbrane, prejsť bunkre, zákopy, chceme ísť skôr cez emócie,“ vraví riaditeľ neziskovej organizácie Michala Strenka Branislav Ilkovič. Môžete si pozrieť aj zbierku palných zbraní či delostreleckú a protilietadlovú techniku, nadzvukové lietadlo MIG 21 či historické fotografie. Symbolika expozície je aj v tom, že počas 2. svetovej vojny práve na Ľubovnianskom hrade sídlilo nemecké komando.

Expozícia Michala Strenka je už návštevníkom naplno k dispozícii. Snímka: n. o. Michala Strenka

Myšlienka vytvoriť Vojenskú expozíciu Michala Strenka zrela štyri roky, dôležité bolo hľadanie vhodného názvu. V dobe totality sa meno Michala Strenka nemohlo veľmi spomínať. „My sme sa o ňom dozvedeli až po roku 1990. Až keď sa otvorili hranice a naši ľudia cestovali do zahraničia, boli oboznámení s tým, že vo Washingtone je súsošie s Michalom Strenkom a že je veľkým hrdinom pre celé Spojené štáty. U nás potom bolo doplnené jeho meno na pamätníku v Parku mieru, ktorý je venovaný padlým hrdinom 2. svetovej vojny,“ povedala starostka Jarabiny Lívia Kovalčíková.

„Bol výnimočný, lebo s hŕstkou ďalších vojakov vztýčil zástavu na maličkom vulkanickom ostrove a dokázal svetu, že Amerika prevládne nad fašizmom. Obyvatelia Jarabiny musia byť hrdí na ich spojenie s Michalom Strenkom.“

 

Jim Michales
vojnový reportér USA Today

V roku 2007 bola na Strenkovom rodnom dome odhalená pamätná tabuľa a v kultúrnom dome obec vystavuje obrazy Michala Strenka aj potvrdenie o jeho čestnom občianstve USA. Stále je to však podľa Branislava Ilkoviča málo úcty pre takú významnú osobnosť. Preto po ňom pomenovali expozíciu, ktorej súčasťou je aj socha Strenka v nadživotnej veľkosti.

  • Michal Strenk sa narodil 10. novembra 1919 v rusínskej rodine v Jarabine. V časoch vysťahovalectva z obce odišla aj rodina Strenkovcov so šesťročným Michalom. Usadili sa v baníckom meste Johnstown v štáte Pennsylvania, kam prichádzala početná komunita väčšinou z východného Slovenska.
  • Michal po skončení školy, ktorú absolvoval už pod americkým menom Michael Strank, začal pracovať ako robotník na stavbe ciest.
  • Po vypuknutí 2. svetovej vojny vstúpil 6. októbra 1939 dobrovoľne k americkej námornej pechote. V roku 1943 mu za účasť v bojoch udelili vyznamenanie Purpurové srdce (Purple Heart). V hodnosti seržanta bol v roku 1944 nasadený do bojov o ostrov Iwo Jima.  23. februára 1945 bol jedným z vojakov, ktorí vztýčili víťaznú zástavu na vrchole vyhasnutej sopky Mount Suribachi.
  • Žiaľ, jediný z piatich vojakov vztyčujúcich zástavu sa definitívneho dobytia ostrova Iwo Jima nedožil. Seržant Michal Strenk padol 1. marca 1945 vo veku 26 rokov, keď si do piesku zaznamenával náčrt ďalšej pripravovanej bojovej akcie. Pochovali ho priamo na ostrove.
  • Začiatkom roka 1949 jeho telesné pozostatky spolu s ostatnými padlými vojakmi previezli a s vojenskými poctami uložili na Arlingtonskom národnom cintoríne vo Washingtone.
    (zdroj: Marcel Maniak)

Americký reportér hovorí o Strenkovi

Na Michala Strenka sme sa pýtali priamo amerického vojnového reportéra USA Today a bývalého člena americkej námornej pechoty Jima Michaelsa. „Bol výnimočný, lebo sa pridal k námornej pechote v čase vojny. Bol výnimočný, lebo bojoval na Iwo Jima v jednom z najkrvavejších vojenských ťažení v histórii americkej námornej pechoty. Bol výnimočný, lebo s hŕstkou ďalších vojakov vztýčil zástavu na maličkom vulkanickom ostrove a dokázal svetu, že Amerika prevládne nad fašizmom. Obyvatelia Jarabiny musia byť hrdí na ich spojenie s Michalom Strenkom,“ povedal pre Podtatranské noviny. Podľa jeho slov sa v bojoch vojaci otáčali k vztýčenej americkej zástave vejúcej vo vetre. Dávalo im to nádej, keď boli vyhliadky na víťazstvo zúfalé.

Vojaci, ktorí vztýčili zástavu na Iwo Jima. Snímka: n. o. Michala Strenka

„Dnes je to najikonickejšia vojenská fotografia, aká bola kedy odfotená,“ povedal Jim Michaels. Seržant Michael Strank, ako ho poznajú v Spojených štátoch, mal veľké sociálne cítenie a staral sa o svojich vojakov. Podľa Ilkoviča bol aj niekoľkokrát degradovaný, lebo sa svojich podriadených vždy zastal pred veliacimi dôstojníkmi a s nadriadenými sa aj pobil. K vojakom mal bližšie ako k veliteľom.

O Strenkovi pripravujú celovečerný film

Nezisková organizácia plánuje v Spojených štátoch vybudovať partnerské múzeum. Obec Jarabina chce v spolupráci s neziskovou organizáciou pripraviť aj pamätnú izbu Michala Strenka. Plné ruky práce majú aj tvorcovia dokumentu Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom od EDIT Studio v koprodukcii s RTVS a s podporou audiovizuálneho fondu. „Strenk stelesňoval tradičnú predstavu „mariňáka“, ktorý si občas vypil, vynadal nejakému poručíkovi-zelenáčovi, dostal sa s ním do potýčky… Urobil to, aby sa zastal svojich mužov. Bezhranične mu verili, pretože dokázal zvláštnym spôsobom upokojiť ich strach a úzkosť. Akoby podvedome cítili, že im pomôže prežiť vojnu,“ aj takto si podľa producentky Dariny Smržovej spomínajú na Strenka jeho vojaci. Po stopách M. Strenka sa vybrali filmári do Jarabiny aj USA, kde sa stretli aj so Strenkovou sestrou Mary Pero, ktorá žije neďaleko Johnstownu.

Strenkovci sa po príchode do Ameriky usadili v Johstowne v Pennsylvanii. Snímka: n. o. Michala Strenka.

Režisér Dušan Hudec strávil niekoľko týždňov v Národnom archíve v Marylande. Cieľom filmárov bolo navštíviť aj ostrov Iwo Jima, ten je však doteraz japonskou vojenskou základňou. Momentálne pripravujú celovečernú snímku pre americký trh. „O dokumentárny film má záujem v USA Nadácia Marine Rider, slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone a Johnstown Area Heritage Association (Asociácia dedičstva regiónu Johnstown). Celovečerná verzia bude vychádzať už z natočeného materiálu, pretože veľká časť z toho, čo sme nakrútili, sa do filmu nedostala,“ vraví producentka dokumentu Darina Smržová.

Jana Tomalová