Roman Dvorčák: Nechceme byť rýchlokvasený klub

Futbalisti FK Poprad obsadili v II. lige s 52 bodmi konečné 3. miesto a sezónu zhodnotil prezident klubu Roman DVORČÁK.

Vo februári minulého roku ste boli znechutení z diania okolo futbalu v meste. Čo vás priviedlo k tomu, že ste ostali?

» Zodpovednosť. Situácia sa totiž vyvinula tak, že keby som odi­šiel z klubu, odišlo by aj množstvo starších hráčov i mládežníckych trénerov. Tým pádom by klub dnes možno neexistoval, čo som si nechcel vziať na svoje tričko. Za rok sa však situácia, z ktorej som bol znechutený, ešte zhoršila. Sme však tu, bojujeme a ideme ďalej. Veľmi ma mrzí, že voči popradskému futbalu vládne nejaká averzia, resp. nenávisť. Stretávame sa s tým aj v rámci II. ligy a keď prídeme najmä na východ Slovenska, cítime nenávisť voči nášmu klubu. Nerozumiem, čím to je a je mi z toho smutno.

Následne skončil František Šturma a taktovku prevzal Stanislav Šesták. K tímu prišiel aj Jaroslav Belejčák, ktorý bol počas tejto sezóny hlavným kormidelníkom…

» Odchod trénera Šturmu bol jednoduchý. Nenaplnili sme očakávania, v A-mužstve ani v klube nebola dobrá atmosféra, takže sme museli niečo urobiť. Hráčom som veril a bol som presvedčený, že postavenie v tabuľke nezodpovedá ich kvalitám, takže som sa rozhodol uvoľniť situáciu. Chceli sme nastúpiť na pozitívnu vlnu a odstrániť negatívne vplyvy. Realizačný tím teda pozostával zo Stana Šestáka a Mikiho Dvorožňáka. Nesmierne si vážim, že pán Belejčák sa vrátil do Popradu a chcel nám pomôcť. V nadstavbe počas jari 2017 sme excelovali a jednoznačne sme si II. ligu zaslúžili aj v baráži. V lete teda nebol dôvod na zmeny v realizačnom tíme a kolektívnom riadení pod dohľadom pána Belejčáka.

Do realizačného tímu pred rokom pribudol Jaroslav Belejčák (vľavo), ktorý postupne prevzal trénerské kompetencie Stanislava Šestáka (vpravo). (Snímka: archív/mik)

Na čo ste sa sústredili v lete?

» Hráči dostali krátku dovolenku a okamžite sme sa sústredili na novú sezónu. Chceli sme trochu zmeniť herný štýl, viac dominovať na lopte, viac behať a byť ofenzívnejší. Postupne to zavádzame aj do mládeže, aby mal klub jednotnú filozofiu a prejav. Krátku prestávku sme využili na zopár kozmetických zmien v rámci kádra, ale gro ostalo pokope. Kamil Kopúnek prišiel až po príprave, ale nebol stopercentne fit. Zdravotný problém sa s ním ťahal celú jeseň, no boli sme trpezliví a dnes je to už v poriadku. V mužstve máme veľa mladíkov. Asi polovica tímu je pod 21 rokov. Potrebovali sme, aby mali od koho zbierať skúsenosti a aby získali profesionálny prístup ako majú „Šesty“, Zošák či Kopúnek. Zároveň naberáme aj psychickú odolnosť a táto cesta je správna.

V akých sférach sa pohyboval rozpočet?

» FK Poprad pre mňa nie je o peniazoch, ale o budovaní klubu tak, ako by mal vyzerať. Aby fungoval na výchove mladých futbalistov a jedného dňa sa dostavia aj výsledky. Podľa našich analýz sa rozpočtovo pohybujeme na úrovni spodných fortunaligistov. Rozpočet sa hýbe teda kdesi tam, kde Michalovce, Senica, Zlaté Moravce či Prešov. V rámci financií je dôležité, aby FK Poprad nevyrábal dlhy a nikto z Popradu sa zaň nebude hanbiť.

Podtatranci počas sezóny 2017/18 doma využívali najmä modré dresy. (Snímka: archív/mik)

Novinkou boli tmavomodré dresy.

» Základnými domácimi dresmi ostávajú biele. Problém je v tom, že za posledný rok dosť mužstiev v II. lige prešlo na biele sady, aj keď u niektorých to ani nie je klubová farba. Preto sme viac stretnutí absolvovali v tmavomodrých dresoch. Prišli však trochu neskôr, pretože sa vyrábali špeciálne pre nás a my chceme, aby všetci od sedemročných po dospelých fungovali v jednotných dresoch. Tie najmenšie tú výrobu trochu skomplikovali.

Popradčania v Šamoríne predviedli naivný výkon. (Snímka: FK Poprad)

Čo hovoríte na jarnú časť, po ktorej ste na lídra strácali len tri body?

» Ľudia nás považovali za jedného z favoritov II. ligy a očakávali od nás postup. Interne sme to však takto nebrali. Stále sme v roku štyri a nechceme byť rýchlokvasený klub. Postupne chceme vychovávať odchovancov a dosahovať vyššie méty. Sme na dlhodobej ceste, takže chlapci nevstupovali do súťaže s tým, že ju musia za každú cenu vyhrať, resp. postúpiť. Hru sme stavali na mladučkých chlapcoch ako Lukáš Urbanič, Denis Jančo, Duje Medak, Dávid Gallovič, ktorí nastupovali od prvých minút. Na jeseň sme vybuchli v dvoch zápasoch – vo Zvolene a v Šamoríne. Po nich padali veľmi tvrdé slová a čistili sme hráčom hlavy, k čomu patria aj sankcie. Vo Zvolene sme to nezvládli po mentálnej stránke. Mladíkom chýbala psychická odolnosť voči súperovi, ktorý sa postaví v dvoch líniách pred vlastnú bránu a nemá záujem hrať futbal. Páli to však menej, ako stretnutie v Šamoríne, kde sme predviedli naivný výkon. Hráči si mysleli, že nemusia makať, nemusia bojovať a zápas sa vyhrá sám. Vo zvyšných dueloch sme predvádzali atraktívny futbal a porazili sme aj čelné mužstvá ako Sereď či Lokomotívu Košice a postúpili sme aj v pohári cez Petržalku. Jeseň teda bola v súlade s našimi predstavami, aj keď bodov mohlo byť viac. Boli sme na tom dobre aj v defenzíve a boli sme tímom, ktorý inkasoval najmenej gólov.

Prvý trénenig Štefan Zošáka v Poprade. (Snímka: archív/mik)

Počas prestávky do tímu pribud­la trojica zaujímavých mien.

» V zime sme chceli káder doladiť v ofenzíve, takže sa udiali menšie zmeny. Prišiel skúsený Števo Zošák, ktorý si udržiava vysokú výkonnosť. Buď zahrá nadštandardne alebo výborne. Od Kuba Šašinku sme očakávali omnoho viac. Pred rokom sme ho tu naštartovali opäť do veľkého futbalu, no po návrate na jar nepredviedol očakávané výkony. Lukáš Horváth je univerzál, ktorý nám chýbal a zároveň sme s ním získali aj výškovú prevahu.

V zime ste opäť hrali krátkodobú súťaž v Českej republike, ale máte aj skalp vtedajšieho slovenského šampióna…

» S Tipsport ligou sme mali dobrú skúsenosť, takže sme ju zaradili do prípravy opäť. Nešlo však o výsledky, ale príležitosť dostali juniori, dorastenci a ďalší vytypovaní talentovaní futbalisti. Žilina nastúpila v rámci svojej generálky v plnej sile a na nás bolo vidieť radosť z futbalu. Chlapci chceli ukázať, čo v nich je, hrali uvoľnene a asi to, čo sme chceli predvádzať celú jar. Žiline sme dali na jej ihrisku štyri góly a zaznamenali sme fantastický výsledok.

FK Poprad dokázal v závere zimnej prípravy poraziť aj MŠK Žilina na jeho štadióne. (Snímka: FK Poprad)

Na jar ste chvíľu boli aj druhí, no prišli zaváhania a nádej na postup zhasla…

» Očakávali sme lepší vstup. Preložili sa prvé dve jarné kolá a hráči vypadli z rytmu. Mali sme to načasované tak, aby ich výkonnosť gradovala v prvom zápase s Pohroním a tešili sme sa aj na Ružomberok v Slovnaft Cup-e, kde sme chceli prejsť do semifinále, čo sa nepodarilo. Nerozumiem tomuto systému. Vo februári v mrazoch hráme a v máji či v júni nie. Chlapci za dva týždne, kedy nehrali, na seba vytvorili tlak a veľmi túžili pobiť sa o postupovú priečku. Zväzovalo im to nohy a ich prejav nebol dobrý. Do toho prišla frustrácia, pretože s nami na jar nikto nechcel hrať futbal. Súperi len zabetónovali územie pred šestnástkou. Je to smutné, ale zároveň ide aj o pozitívny signál, pretože asi nikto si pred dvoma rokmi nevedel predstaviť, že by mužstvá mohli mať z Popradu strach. Musíme sa teda naučiť tieto situácie zvládať. Túto sezónu hodnotím celkovo veľmi pozitívne. Nie sme spokojní len s čiastkovými vecami ako zápasy vo Zvolene, v Šamoríne, v Mikuláši a posledný v Žiline.

Triumf 1:7 v Buzitke pred 450 divákmi. (Snímka: FK Poprad)

Spomenuli ste Slovenský pohár, kde ste skončili vo štvrťfinále. Ako sa pozeráte na túto súťaž?

» Keď prídeme v rámci II. ligy na východ, tak cítime nenávisť. Keď sme prišli do Buzitky, tak ma neuveriteľne šokovalo, že sa obrovské množstvo ľudí prišlo pozrieť na Poprad a všetci nám priali. Našich chlapcov vytlieskali napriek tomu, že domáci utrpeli poriadny debakel. Celé to bolo veľmi príjemné a pozitívne. Týmto smerom by sa mal uberať slovenský futbal.

Najviac divákov (1 352) prišlo do NTC na zápas proti Ružomberku. (Snímka: archív/mik)

Napriek solídnym výkonom ste mnoho divákov do NTC neprilákali a tisícku ste prekročili iba trikrát…

» Voči popradskému klubu panuje negatívna nálada. Ak sa nám to podarí zmeniť, tak znova pritiahneme ľudí na štadión. Pre Šestáka, Zošáka, Maleca či Palšu nie je jednoduché hrať pred prázdnym hľadiskom. Za ten progres, ktorý sme za štyri roky urobili, sme mali z pohľadu diváckych návštev iné očakávania. Musíme sa pozrieť realite do očí a hľadať cestu. Ak sa budeme z roka na rok zlepšovať, bude sa meniť aj táto situácia. Chceme hrať dominantne ofenzívny futbal, chceme strieľať góly a baviť ľudí hrou. Treba však rešpektovať aj silu súperov, pretože II. liga je celoštátna, a nielen Poprad, ale aj iné kluby napredujú a začína to byť veľmi vážna súťaž.

Druhým najlepším strelcom II. ligy bol s 18 gólmi Stanislav Šesták. Bude v klube pokračovať?

» Stano sa vyjadril, že v Poprade je šťastný, vrátila sa mu chuť do futbalu a mieni tu pôsobiť dlhodobo. Otázne je či mu zdravotný stav dovolí hrať alebo sa bude uberať inou cestou ako kariéra profesionálneho futbalistu. Na to si počkáme, ale som optimistom a verím, že do novej sezóny vybehneme na ihrisko so Stankom Šestákom znova.

Stanislav Šesták sa už stal ikonou novej éry FK Poprad. (Snímka: archív/rov)

Ostane trénerský tím pokope?

» Momentálne majú hráči a realizačný tím dovolenky. Každopádne Stano Šesták, Miki Dvorožňák a Martin Lipčák zostávajú pri A-mužstve. Otvorená je otázka pána Belejčáka. Bol by som rád, keby v našom klube ostal, ale ak nebude mať silu pokračovať pri Á-čku, mohol by v rámci FK Poprad pôsobiť aj inde. Hlavný tréner v II. lige však musí mať Euro Pro licenciu, príp. musí byť jej študentom, takže ak pán Belejčák zváži, že už je to na neho veľa, budeme musieť hľadať nového trénera.

Aké zmeny nastanú v kádri?

» Deväťdesiat percent hráčov v A-mužstve a v juniorke má dlhodobé zmluvy. Dôjde k nejakým obmenám, ale zopár futbalistov máme už vytypovaných od januára. Sledovali sme ich výkony počas celej jari a uvidíme, či sa dohodneme. Vieme, aké posty potrebujeme posilniť a chceme strieľať viac gólov, takže podľa toho si budeme vyberať. Dnes máme v kádri štyroch zahraničných hráčov a pretlak legionárov neočakávajte ani v budúcnosti. V II. i v III. lige už býva bežné, že polovica mužstva je zo zahraničia, no v Poprade to takto fungovať nebude. Hosťovanie sa končí Jakubovi Šašinkovi a čo bude s ďalšími, vyriešime po dovolenkách. Prísť by mohli dvaja alebo traja noví hráči. Smerovať by to malo k tomu, aby sme sa posunuli vyššie, čo sa týka futbalovej kvality, ale i postavenia v tabuľke.

Prezident FK Poprad Roman Dvorčák. (Snímka: archív/mik)

FK Poprad nie je iba o II. lige, ale máte množstvo ďalších tímov. Na čo sa sústredíte v najbližších týždňoch?

» Cez víkend sme zvládli priamy súboj o druhé miesto v IV. lige s Gerlachovom (z okresu Bardejov, pozn. red.) v rámci našej juniorky. Ak by bola možnosť postúpiť z druhej priečky do III. ligy, mali by sme záujem. Ak naši dorastenci zvládnu posledné kolá súťaže, postúpia do baráže o I. ligu dorastencov, kde by sme sa pobili pravdepodobne s Banskou Bystricou. Ak by to vyšlo, bol by to pre Poprad ďalší skok, pretože tak ako U15, by hrala I. ligu aj U16, U17 či U19. Naši pätnásťroční sa dostali historicky prvýkrát do nadstavby o majstra a chceme, aby si zápasy medzi elitou užívali, nech máme na čom stavať. Progres vidíme aj v žiačkach, ale aj celkovo v ženskom futbale.

Michal KLEIN