Študenti varili jedlá uhorských pánov a ľudu

Študentské remeslo oslávilo v piatok šiesty ročník. Bližšie sme sa pozreli na súťaž vo varení. Nádejní kuchári prezradili recept na uhorskú „maškrtu“, novú chuť dali aj leču.

Študenti súťažili o priazeň poroty. Museli zvládnuť uhorské špeciality. Snímka: jat

Súčasťou 6. Festivalu študentského remesla bola aj gastro súťaž vo varení uhorských jedál. Na nádvorí Kežmarského hradu a v okolitých parkoch predvádzali žiaci odborných škôl svoje remeslo a v Hoteli Hviezdoslav zatiaľ štyri tímy študentov zápolili vo varení jedál uhorskej kuchyne: langošov, leča, šomloi halušiek a palaciniek. Hoci tímov sa prihlásilo oveľa viac, z kapacitných dôvodov akreditovali len odborné školy z Tornale, Giraltoviec, Nitry a Hotelovú akadémiu Spišská Nová Ves.

Čo navaríte chutne a za hodinu?

Študentské remeslo je vsadené do obdobia mnohonárodnostného Uhorska. „Preto sme vyberali  jedlá, ktoré majú korene v maďarskej, srbskej, rumunskej kuchyni a ktoré boli prevzaté do slovenskej kuchyne. Lečo je jedným z tých jedál, ktoré je známe v rámci Uhorska, podobne aj langoše. šomloi halušky sú vyslovene maďarská špecialita a boli prevzaté aj do iných kuchýň. Gundel palacinky sú čiastočne maďarské, ale majú pôvod aj v rakúskej či chorvátskej kuchyni,“ povedala autorka propozícií súťaže Sylvia Holopová. Lečo a langoše patrili na stoly bežného ľudu, na šomloi haluškách a Gundel palacinkách si pochutnávala skôr šľachta.

„Ani jeden recept nie je vždy rovnaký, každý do toho prinesie svoju inšpiráciu, kreativitu. Videli sme to aj u leča, niektoré kreativity boli veľmi zvláštne, ale pochutila som si.“

 

Kamila Magálov
predsedníčka poroty

Lečo trochu inak

Na prípravu každého jedla mali študenti 60 minút, šomloi halušky si však mohli predpripraviť. S hotovým jedlom mladí kuchári predstúpili pred porotu a oboznámili ich s ingredienciami a receptúrou. Štvorčlennú porotu ďalej čakala príjemná úloha – degustácia a nakoniec hodnotenie. Počas „polčasu“ súťaže sme sa rozprávali s predsedníčkou poroty Kamilou Magálovou.

Porote predsedala Kamila Magálová. Langoše neboli podľa jej predstáv. Snímka: jat

V televíznom programe Tajomstvo mojej kuchyne hostí známych ľudí, tentoraz sa v Kežmarku postavila do úlohy porotkyne a najviac sa tešila na lečo. „Ani jeden recept nie je vždy rovnaký, každý do toho prinesie svoju inšpiráciu, kreativitu. Videli sme to aj u leča, niektoré kreativity boli veľmi zvláštne, ale pochutila som si,“ povedala Kamila Magálová. Jedno lečo však nebolo celkom podľa jej gusta. „Boli dve lečá, v ktorých opražili slaninku. V jednom bola dobrá, ale v druhom bola veľmi málo opražená, polosurová. V uvarenom jedle nerada cítim slaninu v polosurovom stave, to si radšej dám slaninu s chlebom,“ prezradila zo svojho hodnotenia Magálová.

Ten pravý langoš je jednoduchý

Horšie podľa jej slov dopadli langoše. Obyčajné jedlo mladí kuchári prekombinovali, ani jeden vraj nebol ten pravý langoš – nadýchaný, ľahučký a vzdušný. Na jeden študenti zámerne použili nevykysnuté cesto, do ďalších pridali postrúhaný zemiak či syr. „Možno to chceli vylepšiť,  ale pravý langoš je jednoduchý v tom, že je tam múka, kvások, mlieko, soľ, možno trošku octu. Vypražiť na oleji a to je celé. Netreba z jednoduchých receptov chcieť urobiť kráľovské menu,“ myslí si o tomto populárnom jedle Magálová.

Študenti sa museli popasovať aj s langošom. Stavili na inovovaný recept. Snímka: jat

Najväčšou výzvou bol sladký dezert šomloi halušky. Recept na túto dobrotu nám prezradila študentka Hotelovej akadémie Spišská Nová Ves Monika Vaňová. „Základ je piškótové cesto v troch rôznych príchutiach: citrónová, kakaová a orechová. Tie sa naskladajú na seba. Medzi ne sa dá rumová poleva, tá sa robí z karamelu, do ktorého sa pridá rum a voda, potom sa to nechá zovrieť. Polevu polejeme a pridáme brusnice. Na brusnice dáme zlatý klas už uvarený s mliekom a takto to na seba vrstvíme. Nakoniec dáme opäť zlatý klas, polejeme rumom a posypeme orechmi. Dezert môžeme hneď podávať alebo nechať odstáť v chladničke,“ povedala Monika Vaňová. Zopár kuchárskych tipov nám dal aj jej spolužiak Matúš Vaverčák: „Lečo je viac pálivé ako ho poznáme, lebo je tam čili. Langoše sme robili na menšom množstve oleja, aby neboli také mastné. No a do palaciniek dávame tri polevy: jahodovo-rebarborovú,  jablkovú a čokoládovú.“  Podľa poroty uhorskú kuchyňu nakoniec najlepšie zvládli žiaci z Tornale.

Uhorská kuchyňa spestrila tradičné študentské remeslá. Súťažilo sa aj vo vyrezávaní maxivarešky. Snímka: jat

Remeslo sa páči aj deťom

Festival študentského remesla je už šesť rokov projektom Súkromnej strednej odbornej školy Biela voda v Kežmarku. „Deťom sa snažíme priblížiť remeslá hravou formou, tak aj vzbudíme o remeslo záujem. Do súťaží sa nám dnes zapojilo vyše dvesto detí, máme 450 účastníkov a veľa základných škôl sa prišlo na Študentské remeslo pozrieť,“ povedala riaditeľka školy Anna Jurgovianová.

Jana Tomalová