Veľká oslávi 750 rokov, uvedú aj novú knihu

V rámci víkendových osláv uvedú v piatok novú fotografickú knihu o tejto mestskej časti.

Poprad-Veľka. Snímka: rov

Popradská mestská časť Veľká si nadchádzajúci víkend pripomenie 750. výročie prvej písomnej zmienky. Oslavy sa začnú v piatok 8. júna slávnostnou akadémiou v bývalom kine Máj a prezentáciou knihy Veľká 1268 – 2018 rozpomínanie a návraty. „S nápadom prišiel Klub Veličanov. Spočiatku sa ukazovalo, že bude málo fotografií. Chvalabohu, Veličania sa zmobilizovali a po prvotnej beznádeji sme mali fotiek až prebytok,“ uviedla jedna zo zostavovateliek publikácie Zuzana Kollárová z popradského archívu.

Obálka s prítlačou a príležitostná poštová pečiatka. Snímka: rov

Preložili prvú písomnú zmienku

V knihe je prvýkrát preložený a verejnosti sprístupnený text prvej písomnej zmienky o Veľkej. Listina z roku 1268 je dôležitá aj pre iné obce a mestá na Spiši, ktoré sa tu prvýkrát spomínajú. Listinu prekladal Ján Lukačka z Univerzity Komenského v Bratislave. Novinkou knihy, aspoň v Poprade, je kalendárium, takže čitateľ sa rýchlo zorientuje v dátumoch a udalostiach. Okrem fotografií a kalendária sú v knihe aj stručné dejiny tejto mestskej časti. Celá publikácia je rozdelená podľa jednotlivých historických období. Okrem úvodnej kapitoly, kde je aj opis prírodných pomerov, je kniha rozdelená na obdobie od prvej písomnej zmienky až do roku 1918, roky 1918 až 1946. „Rok 1946 je iný historický medzník, ale dôvodom je, že v tom roku sa Veľká stala súčasťou veľkého Popradu. Tam sa uzatvorili dejiny samostatnej obce Veľká,“ uviedla Z. Kollárová. Nasleduje obdobie 1946 až 1989 a posledná kapitola je venovaná najnovším dejinám až do súčasnosti. Autorský kolektív Zuzana Kollárová a Božená Malovcová z Archívu Poprad a Ján Simkanič z Klubu Veličanov oceňujú prístup všetkých obyvateľov Veľkej, ktorí poskytli svoje súkromné fotografie a vyšli zostavovateľom v ústrety. Náklad knižky je 1 500 kusov.

Poprad-Veľká. Ilustračná snímka: rov

Veľká je motiváciou aj pre ostatné mestské časti

„750 rokov je významné výročie, aby sme ho dôstojne oslávili. Kniha je motivujúca pre ostatné časti ako Stráže, Spišská Sobota, Matejovce, Kvetnica či samotný Poprad a budeme ich v tom podporovať,“ povedal o pripravovaných oslavách i knihe primátor Popradu Jozef Švagerko, ktorý žije práve v mestskej časti Veľká. V prvý deň osláv bude Pošta Poprad 4 používať príležitostnú poštovú pečiatku, ktorá bude pripomínať 750. výročie prvej písomnej zmienky. Po uvedení knihy a slávnostnej akadémii otvoria v Scherfelovom dome výstavu Ondreja Ivana a sochára Imricha Svitanu a tiež Velickú izbu.
Na sobotu je od obeda pripravený kultúrny program na Velickom námestí, ktorý potrvá až do večerných hodín. V nedeľu popoludní sa v evanjelickom kostole v Poprade-Veľkej uskutoční ekumenická pobožnosť veľčianskych cirkevných zborov, informoval predseda Klubu Veličanov Milan Hámor.

Rastislav Ovšonka