Víťazi „Literárniho Kežmaroku“ sú podľa porotcov stále tvorivejší

Pásmo víťazných prác vtiahlo vo štvrtok 8. júna divákov do zákutí češtiny. Už 53. Literárny Kežmarok bol venovaný aj stému výročiu vzniku Československa.

Vyhlásenie výsledkov Literárneho Kežmarku sa už tradične začína pred budovou Lýcea. Snímka: jat

Tento rok patril Literárny Kežmarok hneď trom výročiam. Okrem vzniku Československa si mladí spisovatelia pripomínali aj 130. výročie narodenia Ivana Stodolu a Martina Rázusa. Kežmarskí ochotníci vo štvrtok večer uviedli v kultúrnom stredisku veselohru Ivana Stodolu Čaj u pána senátora a zhudobnené texty Martina Rázusa predstavila kapela kežmarských gymnazistov In medias res počas otvorenia Literárneho Kežmarku pred budovou lýcea.

Kapela gymnazistov In medias res zhudobnila Rúfusove texty. Snímka: jat

Viete, čo je slunéčko sedmitečné?

Vyhodnocovanie „Literárniho Kežmaroku“ sa začalo veľkým československým testom. Na Slovensku sa síce hovorí „Kežmarku“, ale česky „mluvíci osoba“ rešpektuje o v názve a nevyhadzuje ho. Test mal jedinú otázku: „Kde a kdy byla vyhlášená první Československá republika?“ Väčšina zdvihla ruky správne: 28. října v Praze. Predsa sa našiel jeden patriot – primátor Kežmarku Ján Ferenčák – ktorý hlasoval za možnosť A: 28. října v Kežmaroku.

„Deti, ktoré píšu literárne práce, už s českým jazykom nemajú taký kontakt, ako my, ktorí sme žili v spoločnej republike. Bola to zaujímavá možnosť, ako sa naučiť zase niečo nové.“

 

Emília Šavelová
pedagogička ZUŠ Antona Cígera v Kežmarku

Pásmo víťazných prác pretkávali české jazykolamy, riekanky či slovíčka a ako po minulé roky, aj tentoraz bolo v réžii pedagogičky literárno-dramatického oddelenia ZUŠ Antona Cígera Emílie Šavelovej. „Víťazné texty je potrebné sceliť. Videlo sa mi vhodné využiť možnosť, ktorá je raz za sto rokov. A to je výročie vzniku prvej Československej republiky. Deti, ktoré píšu literárne práce, už s českým jazykom nemajú taký kontakt, ako my, ktorí sme žili v spoločnej republike. Bola to zaujímavá možnosť, ako sa naučiť zase niečo nové a ja osobne som po 50 rokoch zistila, že slunéčko sedmitečné je lienka, napriek tomu, že som to ako dieťa spievala veľmi často,“ povedala Emília Šavelová.

Program zakončili študenti ZUŠ Antona Cígera spoločnou piesňou. Ako inak – po česky. Snímka: jat

Dominuje fantázia

Do 53. ročníka sa prihlásilo viac než 300 žiakov a študentov základných a stredných škôl so 749 prácami. V tomto ročníku podľa poroty pribudlo prác, v ktorých laureáti dokázali svoju kreativitu. Vymýšľali témy často na hranici reality a fikcie. „Hrali sa so slovom, vytvárali imaginárnu predstavu o svojom bytí a snení. To bolo hlavne v kategórii mladších. Pri tých starších sa nám už vyberalo ťažko, lebo tento rok bola mimoriadne veľká konkurencia. Tu sa už prebíja veľmi vážna téma – život, smrť, zdravie, choroba, šikanovanie, aktuálne témy v politike, Ján Kuciak a Martina Kušnírová. V niektorých prípadoch som dychtivo očakával koniec príbehu. To je veľkým prísľubom do ďalších ročníkov,“ povedal predseda poroty pre kategórie základných škôl Jozef Brunclík, ktorý pôsobí ako docent na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Venuje sa súčasnej literatúre a literatúre 19. storočia.

Víťazi Literárneho Kežmarku 2018

 • I. kategória (2. až 5. ročník ZŠ)
  Poézia: Lenka Melcherová, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
  Próza: Tina Strenková, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
 • II. kategória (6. až 9. ročník ZŠ)
  Poézia: Anna Semková, Gymnázium Grösslingova, Bratislava
  Próza: Alexandra Chamillová, ZŠ s MŠ Nová Ľubovňa
 • III. kategória (stredné školy)
  Poézia: Katarína Sivuľková, ZUŠ J. Melkoviča, Stará Ľubovňa
  Próza: Patrícia Midlíková, Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza
 • Zahraniční autori
  I. kategória, próza: Gabriela Nasariková, Stará Pazova, Srbsko

Brunclíka najviac zaujali práce Anny Semkovej z Gymnázia na Grosslingovej ulici v Bratislave, ktorá získala v kategórii 6. – 9. ročník ZŠ 1. miesto v poézii a 2. v próze. „Veľmi by som chcel vyzdvihnúť aj prácu ZUŠ J. Melkoviča v Starej Ľubovni. Je to neuveriteľné, čo robia a dôkazom toho sú umiestnenia nielen na Literárnom Kežmarku, ale na súťažiach po celom Slovensku,“ doplnil Brunclík.

Víla Wanda jej priniesla prvé miesto

Na dojmy z výhry v kategórii próza žiakov 2. až 5. ročníka sme sa pýtali Tiny Strenkovej práve zo ZUŠ J. Melkoviča v Starej Ľubovni. Vôbec nečakala prvé miesto, ale zabodovala s príbehom o víle Wande. S mamou sa Wanda pohádala, pretože si 99 dní neupratala izbu. V nej je hrubá vrstva prachu, a to je dôvodom, že v izbe nefungujú zaklínadlá. Celé mesto Wanda prefarbovala na čierno-bielo, pretože presne takú farbu mala teraz jej duša. Okoloidúci Cameron jej dohovoril, aby sa pokúsila všetko napraviť. Wanda izbu upratala, šaty poskladala a… Nakoniec sa mame ospravedlnila a ženy z vílieho rodu sa pomerili.

Ceny si prevzali aj mladí spisovatelia v kategórii próza 1. až 4. ročník ZŠ. Naľavo víťazka Tina Strenková. Snímka: jat

Čo Tinu Strenkovú k čarovnému príbehu inšpirovalo? „Ja neviem, v Starej Ľubovni raz bola dúha a bola som šťastná, a to je všetko. Píšem veľa, ale radšej prózu. Poéziu zriedka a keď tak, tak takú, čo sa nerýmuje. Začiatok mi vždy ide ľahko, potom musím editovať svoj text a na konci to je také hrozné,“ povedala Tina Strenková o svojom tvorivom procese. Na konci to však iste nie je „také hrozné“, pretože jej porota udelila prvé miesto. Navyše, aj minulý rok sa umiestnila na tretej priečke. Ostáva čakať, čím nás mladí spisovatelia prekvapia o rok.

Jana Tomalová