FK Poprad už má kvalitu fortunaligistu, tvrdí nový hlavný tréner Marek Petruš

Po skončení futbalovej sezóny opustil A-tím FK Poprad kormidelník Jaroslav Belejčák a jeho miesto zaujal 42-ročný Marek PETRUŠ.

Marek Petruš sa od 1. júla stal súčasťou realizačného tímu FK Poprad. (Snímka: mik)

Aká bola vaša futbalová cesta?

» Som odchovancom prešovského futbalu. V Tatrane som prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami až k ligovému mužstvu, kde som odohral prevažnú časť kariéry. V rámci základnej vojenskej služby som pôsobil aj v Trenčíne a v roku 2001 som prestúpil do Slovana Bratislava. Hral som aj v Izraeli, v Turecku i v 2. ruskej lige. Po týchto anabázach som sa vrátil na Slovensko – do Bardejova, ale aktívnu kariéru som ukončil v Spišskej Novej Vsi, kde som aj začínal s trénerstvom.

Prečo ste sa dali na trénovanie?

» Mojou víziou bolo pokračovať v tom, čo ma bavilo, aby moja práca bola koníčkom. Už ako hrajúci asistent v Spišskej Novej Vsi som si urobil A-licenciu a už som tam aj trénoval II. ligu – východ. Zo dňa na deň sa stal z hráča tréner. Po štyroch sezónach som sa vrátil do Prešova, kde som si chcel vyskúšať všetky vekové kategórie od prípraviek a posledné tri sezóny som viedol dorastencov U19. Som študentom UEFA Pro licencie, takže som chcel trénovať profesionálny tím. Už som na to pripravený, veď dorastenci sa už približujú k mužom, takže skok je bezproblémový. Navyše som úzko spolupracoval s juniorkou, kde som taktiež ako tréner pôsobil. Mám aj skúsenosti z mládežníckych reprezentácií v pozícii asistenta.

Petruš chcel vždy trénovať profesionálny tím, čo sa mu pod Tatrami podarilo. (Snímka: mik)

Čo vás priviedlo pod Tatry?

» Po ôsmich rokoch a po prehodnotení s rodinou som dospel k názoru, že je čas na zmenu. Dojmy sú veľmi pozitívne, ale vedel som, do čoho idem. Pracujú tu moji kamaráti, s ktorými som v Prešove vyrastal – Miki Dvorožňák aj Stano Šesták. Práve oni boli prvými iniciátormi, ktorí mi už pred rokom volali, či by som zvážil možnosť prísť trénovať do Popradu. Nehovorím o prvom mužstve, ale o práci v klube. K tomu sa pripája dobrá partia funkcionárov na čele s prezidentom klubu. Od prvého stretnutia s ním som cítil pozitívneho ducha a vidieť, že futbal v Poprade napreduje. Samozrejme, aj hráčsky kolektív má vysokú kvalitu.

Sledovali ste v minulých rokoch aj výkony FK Poprad?

» Ako profesionálny tréner mládeže som sa zaujímal o všetky súťaže a Poprad mi bol blízky už len preto, že tu mám spomínaných kamarátov. Sledoval som ich, fandil im, len škoda, že to nedotiahli až k tomu vytúženému úspechu. Napriek tomu je však tretie miesto po tom, čo sa tu hrala skupina o udržanie, najlepším výsledkom. Vidím tam vzostup.

Do Popradu sa vracia Erik Streňo (vpravo). (Snímka: FK Poprad)

Budú vám chýbať odídenci ako Šašinka, Daško, Horodník či Hatok?

» Namiesto nich tu prišli kvalitní futbalisti. Chceli sme mať zdvojené jednotlivé posty, čo sa nám aj v príprave podarilo. Hráči ako Peter Maslo, Erik Streňo, Zekucia či mladý Grešák, ktorý sa, žiaľ, zranil, sú vhodným doplnením a verím, že toto mužstvo bude ešte silnejšie. Myslím, že všetkých uvidíme v úvodnom kole. Na skúške sme mali aj iných, no nemali potrebnú kvalitu na to, aby si obliekli popradský dres.

Od začiatku roka 2017 tu pôsobí aj spomínaný Šesták, ktorý sa rozhodol pokračovať v aktívnej kariére…

» Pri debatách, ktoré som mal s vedením, či prídem do Popradu, zohralo veľkú rolu aj zotrvanie Stana Šestáka ako hráča. Poznám jeho kvality a viem, že aj v tomto veku dokáže pomôcť mužstvu. Zatiaľ by mal pôsobiť ako hráč, ale necháme si poradiť aj od neho. My ho však potrebujeme najmä ako hráča.

Stanislav Šesták bude v tíme pokračovať. (Snímka: archív/mik)

Máte za sebou vydarené prípravné obdobie, ktoré ste zakončili triumfom 5:0 nad FC Košice…

» Prípravu sme mali naplánovanú veľmi kvalitne. Keďže som v tom čase ešte nemal uzavretú zmluvu, Miki to riešil sám, ale zvládol to veľmi dobre. Hrali sme s dobrými mužstvami a výsledky neboli náhodné. Kvalita na našej strane nepochybne je a zápasy mali potrebnú úroveň. Prišla len jedna porážka v Poľsku, kde sme inkasovali z pokutového kopu, ale výsledky neboli až také dôležité. Hra naberala správny smer a aj v stredu v Debrecíne sme podali veľmi dobrý výkon a zaslúžene sme zvíťazili.

Podarilo sa vám zdolať Podbrezovú a remizovať s Michalovcami. Má už teda FK Poprad kvalitu fortunaligistu?

» Myslím si, že má. Pracoval som v klube, kde sa hrala Fortuna liga a v Poprade je lepšie mužstvo. Už sa to aj odzrkadlilo v Slovenskom pohári, kde Poprad vystaví mnohým stopku a je tu badateľný nárast.

Podtatranci v posledných rokoch dokazujú, že nemajú problém konkurovať aj prvoligistom. Dokázali to aj teraz v príprave s Michalovcami. (Snímka: FK Poprad)

Stihli ste už presadiť svoj rukopis?

» Vecí, ktoré by som chcel meniť, nie je veľa. Dôležité bude nastaviť víťazného ducha, aby sme sa vždy pobili o dobrý výsledok aj v situáciách, kedy nám to až tak nepôjde. Chlapci musia byť pracovití a plniť si svoje povinnosti. Ak bude disciplína, na ihrisku sa ukáže aj kvalita. Rovnaký herný systém, ktorý tu bol zaužívaný, som preferoval aj ja so svojím bývalým tímom v Prešove.

S akými cieľmi vstúpite do sezóny?

» Docielením celoštátnej II. ligy sa súťaž skvalitnila. Máme tu aj bašty, ktoré niekedy boli dominantné aj v najvyššej súťaži ako Prešov, Petržalka, Bystrica, o rok možno pribudnú Košice. Úroveň II. ligy určite napreduje. Trénerovi sa ťažko hovorí cez médiá o postupe. Samozrejme, moje sny sú také, aby sa úspech dostavil, ale chceme ísť od zápasu k zápasu. Budeme sa postupne pripravovať, kvalitne hrať a lákať divákov na štadión, aby nás hnali dopredu. Postupným získavaním bodov sa môžeme priblížiť k tomuto cieľu. Aj ja osobne chcem, aby sme skončili lepšie ako v minulom ročníku.

Cesta v Slovenskom pohári minulú sezónu skončila vo štvrťfinále s Ružomberkom. (Snímka: archív/mik)

Máte ambície aj v Slovnaft Cup-e?

» V pohári je nastolená správna cesta, pretože príležitosť dostanú všetci a môžu sa porovnať s najlepšími na Slovensku. Takáto pekná súťaž sa už dlhoročne hráva aj v Anglicku. V Poprade máme latku nastavenú veľmi vysoko, takže našou úlohou je prejsť úvodnými kolami so súpermi z nižších súťaží a potom sa uvidí, kam sa až môžeme dostať.

Prestupové okno je stále otvorené. Využijete to alebo sa spoľahnete na dopĺňanie z vlastných radov?

» Káder sme stabilizovali a my tréneri už nemáme žiadnu podmienku na posilnenie niektorého postu. Naša predstava je, aby sme dávali šancu odchovancom a nádejným dorastencom. Už teraz sme povolali Kačmarčíka s Kočišom, ktorým sa teraz skončil dorastenecký vek. Chceme, aby mali mladí motiváciu, že si môžu zahrať za prvé mužstvo. Nastavíme to teda s trénermi dorastu a tím budeme určite dopĺňať.

Zabojujú talentovaní dorastenci aj o zápasové minúty v II. lige? (Snímka: FK Poprad)

V uplynulom ročníku veľa priaznivcov na futbal nechodilo. Odkázali by ste im niečo?

» Požiadal by som ich, aby prišli fandiť chlapcom. Dúfam, že hneď v prvom zápase príde víťazstvo, pretože jedine futbalisti a dobré výsledky môžu prilákať divákov na tribúny. Samozrejme, prispela by k tomu aj atraktívna hra, ale tu prídu súperi v prevažnej miere brániť. Budeme to mať teda ťažké, ale verím, že diváci budú naším dvanástym hráčom.

Michal KLEIN