Futbalisti z Tatier, Ľubice i Levoče plávali v pokojných vodách, no Štrbania znova vypadli

Hodnotíme druhú časť V. ligy – podtatranskej.

FK VYSOKÉ TATRY

Tatranci, ktorí majú celoročne k dispozícii umelý trávnik, zažili pomerne vydarenú jar, kedy sa z 10. miesta vyšvihli na 7. priečku. Dovedna získali 48 bodov za 15 víťazstiev a 3 remízy. „Po úspešnom štarte do sezóny nám síce postupne odišla forma, ale v jarnej časti sme to dokázali výborným spôsobom odčiniť. Vďaka prepracovanej defenzíve sme inkasovali najmenej gólov v súťaži. Naopak, mrzeli ma výpadky vo finálnej fáze. Nemáme totiž dostatok popredných zakončovateľov a na každý gól sme sa museli mimoriadne nadrieť. Boli sme nováčikom súťaže, ktorá má veľké čaro. Takmer každý druhý týždeň sme odohrali vynikajúce derby stretnutia, v ktorých výsledok zvykol nakoniec preukázať iný obraz, aký sme sami očakávali. Pôsobíme v nesmierne náročnej regionálnej súťaži, v ktorej každé mužstvo malo hernú i kolektívnu silu a množstvo starších hráčov hrávalo vo vyšších ligách ako je tá piata,“ vysvetlil kormidelník Rastislav Polakovič, ktorý každý týždeň dbal na zloženie tímu: „Snažili sme sa dávať prednosť mladším i vyspelejším hráčom. Nechýbali nám ani veľmi skúsení futbalisti, ktorí donedávna hrávali vo vyšších súťažiach. Konečné umiestnenie je pre nás úspechom.“ Klub z Tatranskej Lomnice sa do Slovnaft Cup-u neprihlásil. V rámci prípravy odohral minulý týždeň futbalový zápas proti popradským hokejistom, ktorým naložil 7:1, ale už v nedeľu ho čaká turnaj v Hranovnici. „V najbližšom období sa sústredíme na hráčske obmeny, čo pre nás nebude jednoduchým krokom. Niekoľko starších hráčov sa totiž po skončení sezóny rozhodlo zavesiť kopačky na klinec. Už v súčasnosti však máme zohratý tím, ktorý sa dozaista vyhne možným bojom o záchranu,“ doplnil Polakovič. (mdc)

TJ TATRAN ĽUBICA

Ľubičania vďaka 46 bodom za 13 triumfov a 7 remíz skončili na pokojnom 9. mieste. „Veľké zmeny v kádri v zime nenastali, ale hráčov trápili dlhodobé zranenia. Vypadol nám tvorca hry Buc. Na jar odohral jeden zápas, kde strelil v Harichovciach tri góly a na dvadsať minút nastúpil v Tatrách. Následne ukončil činnosť v  klube. Museli sme riešiť aj stopérsku dvojicu, keď nám vypadol aj kapitán Krempaský. Kačmarek si zase natiahol triesla. Dopĺňali sme to dorastencami, ale nastala aj situácia, kedy za nás nastúpili traja brankári. Vo Folkmari jeden chytal a dvaja boli v útoku, ale zvíťazili sme. Niekedy bol problém zložiť jedenástku na vonkajšie duely, ale doma sa to vždy vyskladalo,“ hodnotil predseda klubu Ján Kovalčík a pokračoval: „Akurát na začiatku jari sme boli kompletní a v Harichovciach sme viedli v polčase 1:4, no skončilo to 4:4. Remizovali sme aj v Helcmanovciach, kde takmer každý bodoval a neuspeli sme ani doma s Kežmarkom, kde sme za stavu 1:0 nepremenili dve tutovky a oni to v druhom polčase otočili. Slabších súperov sme doma na jar porazili, ale naše výkony boli kolísavé. Opierali sme sa o bratov Kapralovcov, Sovu, Krulla či brankára Hájovského. Nakoniec si potrhal väzy v kolene aj Hájovský a neviem, či sa vôbec ešte dá dokopy. Nebyť zranení, mohli sme skončiť aj do piatej priečky. S umiestnením nie sme príliš spokojní, ale na tie problémy to musíme brať.“ Ľubičanov čaká už 21. júla nová výzva v Slovnaft Cup-e. „Začíname v Olcnave. Budeme to brať ako prípravu a keď sa pošťastí, uvidíme, ako ďaleko môžeme zájsť. Chceme postupne omladzovať. Postačí nám aj pokojný stred tabuľky a urobíme všetko pre to, aby sme nehrali len o záchranu,“ ozrejmil budúcnosť Kovalčík. (mik)

FK 05 LEVOČA

O bod za Ľubicou skončili Levočania, ktorí 13-krát zvíťazili a 6-krát remizovali. „Po jeseni sme sa sústredili na kondičnú stránku, ktorá sa na jar zlepšila. Pracovali sme s tým istým kádrom, ktorý sme chceli stabilizovať. Na úkor tejto filozofie však šli výsledky. Už na jeseň sme sa snažili hrať ofenzívnejšie, čo sa nám príliš neosvedčilo. Na jar to bolo taktickejšie. Cieľom bolo vyhnúť sa bojom o záchranu a skončiť do 10. miesta. V hodine dvanástej sa to podarilo, ale radšej by sme boli v prvej polovici. Keby sme mali o šesť bodov viac, poskočili by sme o tri priečky. S hrou som bol spokojnejší na jar, kedy sme mali len štyri porážky, ale prišlo viacero domácich remíz. Na jar ani nebol zápas, v ktorom by sme si nezaslúžili víťazstvo, ale chýbala nám skúsenosť. Napríklad v Ľubici sme mali množstvo šancí, ale prehrali sme. Z trojbodových duelov doma s Harichovcami či s Veľkou Lomnicou boli nakoniec remízy,“ vyjadril sa tréner Silvester Janík a vyzdvihol zopár zverencov: „Zabrali starí harcovníci ako Lešňovský, Brincko, Kramarčík, ale musím vyzdvihnúť aj dvoch dorastencov Csejteja so Semanom. Na druhej strane som však trochu sklamaný z nastupujúcej generácie ako Čeremuga, Sipko či Koršala. Keby splnili očakávania, mali by sme viac bodov.“ V Levoči v nasledujúcich týždňoch musia riešiť aj trénerskú otázku, pretože Janík nechce viesť dva tímy. Okrem Á-čka mal totiž na starosti aj starších žiakov. „Vždy som sa cítil viac ako mládežnícky tréner, ale bude na vedení, akého trénera zoženie a ja sa už prispôsobím. Práca s mládežou je u nás na dobrej úrovni. Hlavne treba mladých zapracovať do A-tímu. Pokiaľ by som však ostal pri kormidle, tak budem apelovať už aj na výsledky,“ ozrejmil Janík. Levočania sa po úspešnom ťažení opäť prihlásili do Slovnaft Cup-u, kde v prvom kole opäť narazia na Spišské Podhradie. (mik)

ŠK ŠTRBA

Najhoršie z osmičky našich zástupcov v tejto súťaži obstála Štrba. Na jar zabodovala iba v máji, keď porazila Helcmanovce a remizovala v Olcnave. Konečná 14. priečka za 6 triumfov a 3 remízy tak znamená druhý rok za sebou vypadnutie. Už jeseň mala v Štrbe ďaleko k ideálu, takže v zime odišlo šesť skúsenejších futbalistov a pre študijné či pracovné dôvody a pre zranenia vypadla ďalšia pätica. „Išlo spolu až o 11 hráčov, čo bola veľká rana. Tri kolá pred koncom súťaže sa naše problémy prehĺbili ešte viac, keďže za prácou odišli aj Pitoňák s Mačákom. S takto oslabeným kádrom je už beznádejné urobiť účelný krok pre záchranu. S naším účinkovaním v súťaži a konečným výsledkom nemôže byť nikto v Štrbe spokojný. Vypadli sme a tým je povedané všetko,“ vysvetlil hrajúci tréner Ján Vitko, ktorý kormidlo prevzal počas zimnej prestávky a ozrejmil dôvody nelichotivého rezultátu: „Strelecky sme boli neefektívni aj napriek tomu, že sme si vypracúvali dostatok šancí a doplatili sme aj na viacero chýb v defenzíve. Prejavil sa aj nedostatok potrebnej kondície, za čo môže nedostatočná tréningová dochádzka. Výbor klubu nám síce vytvoril nadštandardné podmienky, ale viacerí si to nevážili. S takým prístupom by nemohli hrať ani pouličnú ligu. Príkladom je posledný zápas, v ktorom sme po polčase viedli už s dvojgólovým rozdielom, no po zmene strán sme to už len odstáli. Za stavu 2:2 hostia z Hrabušíc behali pre loptu ak sme mali hádzať aut a podávali ju našim. Ich túžba po víťazstve bola omnoho väčšia. Futbal sa musí robiť na sto percent srdcom, pretože ak všetci spoločne neťahajú za jeden koniec povrazu, tak to nemôže fungovať.“ (mdc)