Keňan Chege v Štrbe opäť vyhral, no za „bradatým“ rekordom Babjaka zaostal o minútu

Nedeľa patrila 41. ročníku Malého štrbského maratónu.

Športová udalosť roka v Štrbe. (Snímka: Michal Tomko)

Na tradičnom podujatí získavali bežci body v rámci 3. kola série Tatry v pohybe Prestige Tour nielen na 31-kilometrovej trati, ale opäť aj na desiatke. Okrem štandardného zastúpenia z krajín V4 prišli aj Ukrajinci či Nemci, ale hlavnými favoritmi boli na trati zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť opäť Keňania. Celkovo sa zapojilo 675 pretekárov. Nechýbali ani žiacke kategórie, ktoré boli súčasťou Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy. Celkovo v uliciach Štrby bežalo 195 detí od tých najmenších dvojročných až po 15-ročných dorastencov.

Nechýbali ani detské preteky. (Snímka: Pavol Bega)

Triumf Dubašáka

Populárna 10-kilometrová trať zo Štrby cez Šuňavu a späť preskúšala spolu 287 bežcov, z ktorých sa ako v prvý v cieli ukázal v čase 36:09 min tréner AK Steeple Poprad Jozef Dubašák: „Každý rok chodievam na tieto preteky aj so svojimi zverencami, ktorí už majú prázdniny, no do Popradu taktiež priniesli nejaké medaily. Ja som skončil minulý rok druhý, takže teraz som už chcel zvíťaziť. Bola síce horúčava, mal som kvalitných súperov, ale podarilo sa to a zároveň som si zabehol aj osobný rekord na tejto trati. Vyštartoval som spolu s Keňanmi, ktorí potom odbočili do Liptovskej Tepličky, ale na desiatke som si systémom štart-cieľ kontroloval prvú pozíciu a vytvoril som si aj náskok.“

Popradčan Jozef Dubašák zvíťazil systémom štart – cieľ. (Snímka: Michal Tomko)

Druhý v absolútnom poradí skončil Lipták Miroslav Gad a tretí Martin Makovický z ŠK Kompas. Zaujímavé meno bývalého reprezentanta v behu na lyžiach – Martin Bajčičák – sa objavilo na 6. pozícii. „Chcel som to absolvovať už dávnejšie, pretože bývam v Tatranskej Štrbe. Samozrejme, keďže som prestal aktívne športovať, zvolil som desiatku, aby som to aj vydržal. Dohodli sme sa celá rodinka, pretože manželka išla nordic walking a dcéry súťažili v detských kategóriách. Poviem to na rovinu, už som o šesť kíl ťažší, takže som rád, že som sa aj dobre umiestnil,“ povedal Bajčičák, ktorý sa momentálne venuje príprave biatlonistiek – sestrám Fialkovým. Práve primárne bežkárka Aneta Smerčiaková z Jasnej obhájila časom 44:07 min prvenstvo spred roka medzi ženami pred Danou Hanulovou z Liptovských Sliačov a Karin Kaczorovou zo Sporttatry.sk.

S paličkami…

Desiatku absolvovalo aj 37 nordic walkerov, medzi ktorými oplatil Prešovčan Jozef Šoltés mimoriadne tesnú minuloročnú porážku Viktorovi Lapšanskému zo Starej Ľubovne. Tretia priečka patrí Ľubomírovi Gašparovi z HC Tatry. Najrýchlejšou ženou bola Lučenčanka Simona Šimová pred Urszulou Lapšanskou zo Starej Ľubovne a Prešovčankou Máriou Oberhauserovou.

Keňania Ndege a Chege. (Snímka: Michal Tomko)

Keňania dominujú

Už tretí rok po sebe priviedol rakúsky tím Run2gether do Štrby vytrvalcov z Kene. V roku 2016 zaostal iba 17 sekúnd za traťovým rekordom na 31 km Geoffrey Githuku Chege, potom zvíťazil Gilbert Kiprotich Kemoi a teraz zopakoval časom 1.41:07 h triumf opäť Chege. Druhá priečka patrí jeho krajanovi Stephenovi Ndegemu a tretia Ukrajicovi Viktorovi Starodubtsevovi, ktorý je oddielovým kolegom štrbského rekordmana Oresta Babjaka. Ten zvládol Malý štrbský maratón už po pätnástykrát, tentoraz na 4. pozícii. Najlepším Slovákom bol piaty Trnavčan Tomáš Kopčík a z regiónu sa najviac darilo siedmemu pôvodom Štrbanovi Jurajovi Plekancovi, ktorý žije v Brne: „Vyrastal som tu a mám to tu veľmi rád. Malý štrbský maratón behávam od roku 2004, no občas som pre zranenie vynechal. Teraz sa mi splnil sen a zvládol som ho pod dve hodiny. Pre mňa vždy bývajú najťažšie 4 km späť do Šuňavy, kedy po 24 km neustále stúpate. Je to fyzická i psychická skúška. Keňania sú výkonnostne niekde inde, ale som rád, že už tretí rok som porazil aspoň Keňanku. Pre mňa je však inšpiráciou Orest Babjak, ktorý tu v 50-tich rokoch predvádza neuveriteľné výkony.“ Spomínaná Keňanka Joyce Muthoni Njeru však medzi ženami nestačila na čas 2.02:52 h Češky Marcely Joglovej a tretia skončila Košičanka Andrea Hudáková.

Joglová porazila aj Keňanku. (Snímka: Michal Tomko)

Dúfali v rekord

„Preteky prebiehali hladko a atmosférou boli jedny z najvydarenejších, aj keď účastnícky rekord nepadol. Čo sa týka traťového rekordu, tým, že Chege trať už poznal, očakávali sme, že by sa mu to mohlo teraz podariť, no stratil naň minútu. Sme radi, že každoročne nás oslovuje rakúsky klub Run2gether, ktorý má projekt na báze posielania svojich bežcov do Kene a zároveň Keňanov berie do Európy. Vidno, že aj oni si to vážia. Nefunguje to len tak, že prídu, odbehnú to a idú domov, ale zobrali sme ich aj na Štrbské Pleso a prešli sa aj po obci. Vďaka nim je to zaujímavé aj pre ľudí, pretože stále sa dá zlomiť traťový rekord. Sme však trochu prekvapení, že sa to stále nedarí ani týmto kenským bežcom. Veď Orest Babjak musel byť v tom čase na podobnej úrovni, ale určite nemal také tréningové formy a možnosti,“ vyjadril sa športový riaditeľ Malého štrbského maratónu Matúš Jančík.

Rekordman Orest Babjak (číslo 1) absoloval už pätnásty Malý štrbský maratón. (Snímka: Michal Tomko)

Kto sa stane kráľom?

Preteky na 31 aj 10 km v Štrbe tvorili 3. kolo série Tatry v pohybe Prestige Tour, ktorá už túto sobotu pokračuje Memoriálom Jána Stilla v Novej Lesnej a 1. septembra skončí v Poprade na 4. ročníku Podtatranského polmaratónu. Malý štrbský maratón bol v rámci účasti favoritov na korunu bežeckých kráľov Tatier špecifický. Dominátorka medzi ženami Patrícia Puklová ho totiž tradične vynechala, no keďže najhorší výsledok z piatich podujatí sa škrtá, stále ostáva najväčšou favoritkou. Opačná situácia je u mužov, pretože Pavol Orolin po Night Run-e na Štrbskom Plese avizoval svoj koniec v sérii. Triumf na desiatke tak postavil do role favorita Jozefa Dubašáka: „Paľo Orolin už odstúpil, takže to vyzerá tak, že by sa mi v Tatry v pohybe Prestige Tour mohlo podariť aj zvíťaziť. Nechcem však predbiehať, ale čakajú nás ešte dvoje ťažké preteky. V soboty zvyknem hrávať na svadbách, takže málokedy stíham aj preteky. Teraz však budem mať voľný víkend a napriek tomu, že behy do vrchu nie sú mojou doménou, Memoriál Jána Stilla si v rámci prípravy určite zabehnem. Porovnám sa s výbornými bežcami, ktorí do Novej Lesnej každý rok chodia, a zasúťažím si s rekordérom podujatia Robom Štefkom i ďalším vynikajúcim bežcom Mirom Vankom.“