Krátke správy z regiónu – 27. týždeň

Za niektoré priestupky nižšie pokuty

Polícia znížila od 1. júla výšku niektorých pokút. Za vedenie vozidla bez dokladov to bude od 10 do 30 eur. Takúto pokutu môžete dostať aj za vyhadzovanie predmetov z auta alebo obťažovanie iných účastníkov cestnej premávky. Použitie vozidla, ktoré nemožno použiť v cestnej premávke bude za 30 až 50 eur. Cyklista pri nafúkaní do 0,48 mg etanolu zaplatí 20 eur. Za náhle zníženie rýchlosti alebo zastavenie, používanie hanlivých gest voči iným účastníkom premávky zaplatíte 30 až 50 eur.

Ilustračná snímka: rov

Tunel Branisko má už 15 rokov

V piatok 29. júna uplynulo 15 rokov od otvorenia prvého a stále najdlhšieho tunela na diaľnici D1 – tunela Branisko, ktorý je súčasťou úseku Beharovce – Fričovce. Priemerná denná intenzita dopravy v tuneli dlhom 4 975 metrov bola v minulom roku 13 611 vozidiel za 24 hodín, z toho vyše 20 percent tvorili nákladné autá. Branisko je jednorúrový tunel s obojsmernou premávkou. Má najnižšiu prejazdovú výšku, a to 4,5 metra. Všetky ostatné slovenské tunely majú prejazdovú výšku 4,8 metra.

Krajskí poslanci delili dotácie

Takmer 595-tisíc eur rozdelili krajskí prešovskí poslanci na dotáciách v oblasti kultúry, športu a sociálnych vecí. V našom regióne najviac dostali Združenie Nádej na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Poprade s projektom Svetielko nádeje (5 000 eur), Juliáles v Lendaku (5 000 eur) a Štrbské folklórne slávnosti (4 744 eur). V športe sa najviac ušlo Starej Ľubovni na Majstrovská Európy žien v šachu (4 300 eur) či pre OZ Galaxia na Voltížny seriál pod Tatrami (4 000 eur).

Vydali nárečový slovník

V závere júna vyšiel Chmeľnický nárečový slovník. Spolu s ním autorka Marta Krafčíková vydala aj CD s názvom Výslovnosť niektorých špecifických hlások
v chmeľnickom nárečí. Slovník obsahuje približne sedemtisíc pojmov a práce na jeho tvorbe trvali tri roky. Najnovší vydavateľský počin Chmeľničanov je významným príspevkom k uchovaniu a zdokumentovaniu nárečí, ktorými sa počas stáročí hovorilo na Spiši. Prezentácia sa uskutočnila v rámci Dvorných dialógov v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi.

Do škôl opäť až 3. septembra

V piatok si žiaci a študenti základných a stredných škôl prevzali koncoročné vysvedčenia a začali sa im dvojmesačné prázdniny, ktoré skončia v piatok 31. augusta. Do lavíc zasadnú školáci opäť v pondelok 3. septembra. Tento týždeň máme aj jeden štátny sviatok. Na štvrtok 5. júla pripadol Sviatok sv. Cyrila a Metoda. Redakcia bude v tento deň zatvorená. Uzávierka inzercie pre najbližšie vydanie Podtatranských novín bude v piatok 6. júla o 12.00 h.

Ilustračná snímka: rov

Najlepšími koscami boli opäť Poliaci

Andrzej Staszel a Andrzej Goldyniak z Tatrzańskiego Parku Narodowego sú najlepšími koscami medzi lesníkmi, keď obhájili svoje minuloročné víťazstvo na Tatranskej kosbe. Do súťaže dvojíc sa prihlásilo 25 párov koscov. Andrzej Staszel sa stal víťazom Tatranskej kosby spomedzi desiatich súťažiacich aj v kategórii jednotlivcov. Na 14. ročníku pretekov v klasickom kosení sa zúčastnili okrem Slovákov a Poliakov aj kosci z Ukrajiny a Česka. Preteky v Bielovodskej doline organizovali Štátne lesy TANAP-u.

Pod Tatrami pribudnú cyklotrasy

Samosprávy spod Tatier boli úspešné s treťou etapou projektu Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier. Z cezhraničného programu Interreg získajú samosprávy vyše 4 milióny eur na viacero úsekov cyklochodníkov. Celkovo sa dobuduje 26 kilometrov chodníkov, napríklad aj medzi Kežmarkom a Popradom, v Spišskej Belej, Hniezdnym a Vyšnými Ružbachami, Tatranskou Lomnicou a Tatranskou Kotlinou, ale aj Mníškom nad Popradom a Starou Ľubovňou. Cyklochodníky sú súčasťou Cesty okolo Tatier..

Svit si zoberie úver na nové byty

Poslanci vo Svite schválili na júnovom zasadnutí úverový rámec do 600-tisíc eur. Z tejto sumy plánuje mesto odkúpiť nájomný bytový dom, ktorý je v rekonštrukcii a v minulosti slúžil ako internát. Z úveru plánuje mesto financovať aj nevyhnutnú rekonštrukciu mestskej plavárne, ktorá je momentálne zatvorená. Z úveru chce mesto riešiť aj havarijný stav domu smútku. Poslanci tiež schválili doplnenie vianočnej výzdoby v meste. Nové prvky výzdoby by mali pribudnúť vo viacerých lokalitách.

V Matejovciach vyrastie ihrisko

V areáli základnej školy v Poprade-Matejovciach pribudne cez leto nové športové ihrisko. Nové multifunkčné ihrisko bude vybavené hádzanárskymi bránami, basketbalovými košmi, ale i tenisovými a volejbalovými stĺpikmi. Po obvode ihriska budú mantinely, celé ihrisko bude oplotené sieťkou. Ihrisko bude stáť vyše 112-tisíc eur. Dodávateľ by mal stavbu ukončiť do 90 dní. Najneskoršie by tak malo byť ihrisko hotové do konca septembra.

Hrad Ľubovňa. Snímka: rov

Ľubovňania dostanú obchvat

Stará Ľubovňa dostane juhovýchodný obchvat. Poslanci schválili na tento projekt jeden milión eur, ďalších 1,35 milióna eur schválilo Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja. Nová cesta v dĺžke 919 metrov by mala odľahčiť dopravu
v centre mesta, ktorým prechádza denne vyše 6 500 vozidiel. Nový obchvat, o ktorom sa hovorí už vyše 20 rokov, prepojí dve cesty tretej triedy od Jakubian a Novej Ľubovne smerom na Prešovskú ulicu, ktorá sa napája na cestu I. triedy St. Ľubovňa – Prešov.