Krátke správy z regiónu – 28. týždeň

Dočasne uzavrú pošty  v meste

Slovenská pošta dočasne zatvára niektoré pošty v Poprade. Od 9. do 20. júla bude zatvorená Pošta Poprad 3 v mestskej časti Spišská Sobota, od 16. júla do 27. júla bude zatvorená Pošta Poprad 5 pri nemocnici a od 6. augusta do 24. augusta bude zatvorená Pošta Poprad 4 vo Veľkej. Poštové služby budú zabezpečovať pošty Poprad 1 a Poprad 2. Hlavným dôvodom dočasného zatvorenia je nižšia vyťaženosť uvedených pôšt v letnom období. Zamestnanci z týchto pôšt posilnia najviac využívané pošty v meste.

Súčasnú budovu pošty Poprad 2 otvorili v roku 1992. Ilustračná snímka: rov

Oslávia dni mesta i vznik spolku

V sobotu a nedeľu 14. a 15. júla sa bude na Zamagurí oslavovať. Uskutočnia sa tu 12. Dni mesta Spišská Stará Ves pri príležitosti 710. výročia prvej písomnej zmienky o meste a 100. výročia vzniku rybárskeho spolku. Program začne v sobotu už
o 8.00 h v areáli základnej školy. O 11.00 h bude slávnostná omša
a po nej odhalia na námestí pamätnú tabuľu. Rybárska ľudová veselica sa začne o 20.00 h. Nedeľný program sa začne omšou o 8.00 h a pokračovať bude kultúrnym a športovým programom.

Nominujte na mestské ocenenia

Až do konca júla možno podávať návrhy na  udelenie Ceny mesta Poprad a udelenie čestného občianstva. Po zmene štatútu mesta na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva bude možné oceniť cenou mesta aj viac ako len jednu osobnosť. Cenu tiež budú môcť získať kolektívy či právnické osoby. Slávnostné udeľovanie ocenení sa uskutoční 19. októbra. Predchádzať tomu ešte bude schvaľovanie ocenených na augustovom mestskom zastupiteľstve. Návrhy na ocenenie môže podať každý obyvateľ Popradu.

V Hranovnici otvorili zberný dvor

Obec Hranovnica spustila v júli do prevádzky zberný dvor. Ten vznikol pod Dubinou na mieste kompostoviska. Zberný dvor bude otvorený od marca do októbra v stredu od 15.00 do 18.00 h a v sobotu od 10.00 do 15.00 h. Ostatnú časť roka len v sobotu od 11.00 do 15.00 h. V zbernom dvore možno odovzdať iba objemný, drobný stavebný, bio­logicky rozložiteľný odpad
a dre­vo, šatstvo a plasty. Za drobný stavebný odpad a komunálny odpad sa platí 0,05 eura za kilogram, a to priamo na mieste.

Pripomenú si návštevu Jána Pavla II.

V nedeľu 15. júla sa bude vo Vysokých Tatrách opäť spomínať na Jána Pavla II. O 15.00 h je naplánovaná sv. omša na pripomenutie si návštevy Jána Pavla II. na Sliezskom dome. Spoločný odchod záujemcov je o 13.00 h z Tatranskej Polianky. Po omši sa uskutoční krátka prezentácia a uvedú aj krátky film o Jánovi Pavlovi II. Prvý slovanský pápež navštívil Sliezsky dom počas svojej druhej návštevy Slovenska 3. júla z roku 1995.

Tatry majú novú aplikáciu

Majitelia smartfónov môžu využiť najnovšiu aplikáciu Zaži Tatry, ktorej hlavnou funkciou je 3D mapa Vysokých Tatier. Aplikácia ukazuje doliny, štíty i tatranské plesá a poskytuje množstvo zaujímavých informácií a fotografií. Aplikáciu vytvorili vývojári Gabriel Olekšák a Peter Bartoš a pracovali na nej dva roky. V súčasnosti je aplikácia dostupná zdarma a bez reklám. Používať ju môžu majitelia zariadení s operačným systémom Android ako aj iOS. Po nainštalovaní funguje offline.

Po troch rokoch opravili zvonicu

Mesto Spišská Belá začiatkom júla ukončilo rekonštrukciu renesančnej zvonice. S jej opravou začala samospráva ešte v roku 2016, kedy získala na jej obnovu dotáciu vo výške 15-tisíc eur, ďalších šesťtisíc pridalo mesto. Vlani získala Spišská Belá na obnovu zvonice 29-tisíc eur z ministerstva kultúry, k čomu pridala necelých päťtisíc eur z vlastného rozpočtu. Z programu Obnovme si svoj dom získalo mesto tohto roku 20-tisíc eur, k čomu pridalo mesto 12-tisíc z vlastného rozpočtu na dokončenie obnovy.

V kraji štartuje hradný maratón

Počas leta a jesene môžu turisti zbierať súťažné pečiatky z návštevy ôsmich hradov aj napísať hradný cestopis. Kto navštívi najviac hradov za najkratší čas a napíše o tom najpútavejší cestopis, vyhrá prvý ročník Hradného maratónu so zaujímavými cenami. Súčasťou Hradného maratónu je aj súťaž o unikátnu kráľovskú korunu vykladanú kameňmi z desiatich hradov. Do žrebovania o korunu sa môže zapojiť každý, kto získa aspoň tri hradné pečiatky a ubytuje sa v Prešovskom kraji.

Ukradol debniace dielce

Polícia v  Starej Ľubovni začala trestné stíhanie v súvislosti s krádežou, ku ktorej došlo v katastrálnom území obce Hraničné. Zatiaľ neznámy páchateľ  v období od piatka 29. júna do pondelka 2. júla ukradol 22 kusov debniacich dielcov. Tieto dielce boli voľne položené na opornom betónovom múre. Spoločnosti z Ľubotíc vznikla takto škoda v celkovej výške takmer 3 500 eur. Zákon pre páchateľa tohto trestného činu stanovuje trestnú sadzbu väzenia na šesť mesiacov až na tri roky.

V Toporci sa stretnú rodáci

Obec Toporec všetkých pozýva na 11. ročník  Stretnutia rodákov obce Toporec. Oslavy sa budú konať v sobotu 14. júla. Akcia sa začne slávnostnou svätou omšou o 11.00 h.  Pre účastníkov je pripravený kultúrny program, v ktorom sa predstavia folklórny súbor Frankovčan, ľudová rozprávačka Aranka z Jarovníc, hudobná skupina Michal David revival a iné.