Krátke správy z regiónu – 29. týždeň

Komunálne voľby budú 10. novembra

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil voľby do orgánov samosprávy obcí a určil deň ich konania na sobotu 10. novembra 2018. Kandidátnu listinu je potrebné podať osobne najneskôr 60 dní pred dňom konania volieb zapisovateľovi miestnej volebnej komisie. Za obecných či miestnych poslancov môžu byť zvolení obyvatelia obce s trvalým pobytom v nej a musia mať aspoň 18 rokov. Kandidáti na starostov a primátorov musia mať minimálne 25 rokov, trvalý pobyt v obci je taktiež podmienkou.

Snímka: archív PN

Vynovia technické učebne

Mesto Poprad získalo vyše 213-tisíc eur na modernizáciu štyroch učební technického vyučovania na základných školách. Peniaze získala samospráva z Integrovaného regionálneho operačného programu. Mesto bude projekt spolufinancovať do výšky piatich percent, čo predstavuje vyše 11-tisíc eur. Vďaka týmto peniazom zmodernizujú svoje učebne školy na Letnej, Dostojevského, Francisciho a Komenského ulici. Peniaze budú určené najmä na vybavenie učební pracovnými pomôckami a prístrojmi.

Učebne vynovia aj v Starej Ľubovni

Na zlepšenie technického vybavenia jazykových učební, školských knižníc a odborných učební rôzneho druhu v základných školách získala Stará Ľubovňa z eurofondov takmer 522-tisíc eur. Financie poputujú do štyroch základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Najviac sa ujde ZŠ Komenského, takmer 171-tisíc eur, na skvalitnenie polytechnickej učebne a učební fyziky a informatiky. Za takmer 85-tisíc eur opravia aj biologickú a multimediálnu učebňu v škole v časti Podsadek.

Poľka sa zranila vo Veľkom hangu

Minulú stredu zasahovali záchranári pod Téryho chatou. Pomoc potrebovala poľská turistka, ktorá sa pošmykla vo Veľkom hangu a pri páde si poranila nohu. Do príchodu horských záchranárov zo Starého Smokovca zranenú zniesli turisti zo skupiny, s ktorou sa na túre nachádzala, pod Veľký hang. Tu sa stret­li so záchranármi, ktorí 41-ročnú ženu ošetrili a na nosidlách ju transportovali k Reinerovej chate a následne do Starého Smokovca. Na ďalšie ošetrenie odišla zranená žena do Poľska.

Ilustračná snímka: archív HZS

Primátorom chce byť aj Alexej Beljajev

Záujem o primátorské kreslo v Poprade má aj podnikateľ Alexej Beljajev. Ten začal zbierať podpisy pre svoju kandidatúru v nadchádzajúcich komunálnych voľbách, ktoré budú 10. novembra. Do volieb chce ísť ako nezávislý kandidát. V súvislosti s komunálnymi voľbami sa Alexej Beljajev prihlásil na trvalý pobyt v mestskej časti Spišská Sobota. Trvalý pobyt v meste je jednou zo základných podmienok, aby sa mohol uchádzať o post primátora Popradu. Volebný program plánuje predstaviť koncom júla.

Hľadajú novú podobu námestia

Mesto Poprad vyhlásilo verejnú anonymnú urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov s názvom Širšie centrum a Nám. sv. Egídia. Predmetom súťaže je vypracovanie konceptu urbanistického riešenia časti centrálnej mestskej zóny a prípadných priľahlých priestorov a priemet koncepcie do podrobnejšieho riešenia priestoru Námestia sv. Egídia a priľahlých priestorov. O výsledku súťaže rozhodne odborná porota. Termín na odovzdanie súťažných návrhov je 1. október tohto roku.

Námestie sv. Egídia v Poprade. Ilustračná snímka: archív PN

 

Opravujú most pri vodopáde

Štátne lesy Tatranského národného parku začali rekonštruovať most vedúci ku Kmeťovmu vodopádu v Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách. Starý drevený most, ktorý je už v zlom technickom stave, nahradia úplne novým. V pláne je aj dláždenie priľahlého turistického chodníka. Kým nebude hotové nové premostenie, turistom bude slúžiť starý most. Práce plánujú ukončiť v polovici augusta. Lesníci žiadajú turistov o zvýšenú opatrnosť pri pohybe v týchto miestach.

Uzávierka Bôrika pokračuje

Až do štvrtka 19. júla do 6.00 h bude uzavretý úsek diaľnice medzi Popradom a Mengusovcami, vrátane tunela Bôrik. Dôvodom je pokračujúca údržba tunela Bôrik, počas ktorej sa budú vykonávať práce súvisiace s nestavebnou údržbou tunela, technologické práce a minimálne stavebné práce súvisiace s výmenou prúdových ventilátorov. Tento týždeň je na rade ľavá tunelová rúra, v smere z Popradu do Mengusoviec. Obchádzková trasa vedie po ceste I/18 cez mesto Svit. Vodiči musia rátať s kolónami.

Chystajú Folklórnu sobotu

Obec Kravany a Folklórna skupina Kravianec organizujú už 14. ročník Folklórnej soboty. Podujatie sa uskutoční už túto sobotu 21. júla na miestnom futbalovom ihrisku. V programe, ktorý sa začne o 15.00 h, vystúpia folklórne skupiny a súbory Kraviančok a Kravianec z Kravan, Vernár z Vernára, Ľudová hudba Band z Telgártu, rodina Handulová, Lomničan z Veľkej Lomnice, sestry Uhlárové a heligonkárka Vlasta Mudríková a na záver vystúpi Ander z Košíc s programom Traja z raja.

Snímka: obeckravany.sk

Polícia hľadá nových členov

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky otvára pomaturitné štúdium v odbore bezpečnostná služba – základná policajná príprava. Uchádzači musia mať 18 rokov, byť bezúhonní a spoľahliví, mať úplné stredoškolské vzdelanie ukončené maturitnou skúškou a úspešne absolvovať prijímacie skúšky. Prihlášky treba podať do 31. júla poštou na Strednú odbornú školu Policajného zboru v Pezinku alebo Košiciach. Prijímačky sa uskutočnia 14. a 15. augusta, náhradný termín je 23. august.