Krátke správy z regiónu – 30. týždeň

Chystá sa mládežnícky výstup na Rysy

Tento týždeň sa vo Vysokých Tatrách uskutoční už 62. ročník Medzinárodného stretnutia mládeže Rysy 2018. Podujatie sa bude konať od štvrtka do nedele 26. až 29. júla. Hlavný stan sa bude nachádzať v areáli Tatranec v Tatranskej Lomnici. Okrem samotného výstupu na Rysy pripravili organizátori pre účastníkov rôzne športové akcie ako hod vajcom, preťahovanie lanom či Zdatný Rysák/Rysáčka. Okrem športových súťaží pripravujú organizátori z Klubu Rysy Poprad – Vysoké Tatry aj kultúrny program.

Slovensko-poľské Rysy. Snímka: rov

V Belej menia organizáciu križovatky

Do konca júla plánuje Slovenská správa ciest ukončiť rekonštrukciu križovatky ciest I/66 a I/77 v Spišskej Belej. V rámci rekonštrukcie križovatky dôjde k zmene hlavnej a vedľajšej cesty. Po novom bude hlavnou cestou ťah Kežmarok – Spišská Belá – Stará Ľubovňa. Vedľajšou bude cesta Spišská Belá – Ždiar/Spišská Stará Ves. Súčasťou prác je aj oprava cesty od križovatky smerom na Starú Ľubovňu v dĺžke 400 metrov. Zmena hlavnej a vedľajšej cesty by mala zvýšiť priepustnosť križovatky.

Ľad v Poprade bude celoročne

Na popradskom zimnom štadióne vrcholia práce na rekonštrukcii chladenia a ľadovej ploche. Chladenie sa zmenilo z nepriameho na priame, čím by sa malo ušetriť asi 40 percent nákladov na chladenie. Nové tepelné čerpadlo bude zvyškové teplo využívať na kúrenie objektu a ohrev teplej vody. Nové kompresory by mali zvládnuť chladenie aj v letnom období. Od budúceho roka by mal byť ľad na zimnom štadióne celoročne. So spustením prevádzky ľadovej plochy po rekonštrukcii sa začne 10. augusta.

Zimný štadión mesta Poprad. Ilustračná snímka: rov

Začala sa rekonštrukcia nemocnice

V piatok začala Ľubovnianska nemocnica s projektom modernizácie priestorov. Na projekt Dobudovanie kapacít a modernizácia infraštruktúry Ľubovnianskej nemocnice, ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, získala nemocnica nenávratný finančný príspevok vo výške 4,5 milióna eur, celkové náklady presiahnu 4,8 milióna eur. V rámci tohto projektu sa rozšíria kapacity oddelení v pavilóne A a zrekonštruujú sa operačné sály. Práce by sa mali ukončiť v júli 2020.

Plaváreň vo Svite je v prevádzke

Od piatku 13. júla je opäť v prevádzke Krytá plaváreň vo Svite. Zatvorená bola od 7. mája. Dôvodom bola havária na filtračnom systéme. Ešte vlani sa pokazil jeden veľkoobjemový pieskový filter a tohto roku doslúžil aj druhý. Oba boli v prevádzke od otvorenia plavárne v roku 1982. Odvtedy sa neuskutočnila žiadna väčšia investícia. Robili sa len nevyhnutné opravy a údržba. Potrebná tak bola modernizácia technológie, aby mohla byť plaváreň spustená do prevádzky.

Odovzdali petíciu za výstavbu haly

Zástupcovia popradského ženského basketbalu odovzdali v piatok mestu Poprad petíciu za schválenie zámeru výstavby Basketbalovej tréningovej haly v lokalite Juh III. Petícia s vyše 1 700 podpismi bola reakciou na prvotné neschválenie zámeru basketbalového klubu, podľa ktorého je vytypovaná plocha ideálna. Pozemok vlastní mesto a podľa územného plánu má slúžiť športovej infraštruktúre. Petíciou sa majú na mimoriadnom zasadnutí na budúci týždeň zaoberať popradskí poslanci.

Štúdia Basketbalovej tréningovej haly v Poprade. Ilustračná snímka: Slovenská basketbalová asociácia

V piatok nás čaká zatmenie Mesiaca

V piatok 27. júla sa oplatí pozerať na oblohu. Čaká nás najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí. Mesiac u nás vychádza o 20.12 h. Čiastočné zatmenie sa začne o 20.24 h. Začiatok úplného zatmenia nastane o 21.30 h a najväčšiu fázu zatmenia dosiahne o 22.22 h. Počas najväčšej fázy zatmenia bude mať Mesiac hnedo-červenú farbu. Koniec úplného zatmenia bude o 23.13 h a v sobotu o 0.19 h sa skončí aj čiastočné zatmenie Mesiaca. Súčasne so zatmením bude možné pozorovať na oblohe aj štyri planéty.

Pri NTC začali stavať parkovisko

Minulý týždeň začala dlhoočakávaná výstavba parkovísk pri Národnom tréningovom centre SFZ v Poprade. Do štyroch mesiacov by mala stavebná firma vybudovať 209 parkovacích miest, ďalšie tri miesta budú pre autobusy. Súčasťou výstavby parkovísk bude aj oprava časti Ulice Boženy Němcovej v dĺžke 205 metrov. Náklady na výstavbu predstavujú vyše 349-tisíc eur. Parkovisko bude slúžiť nielen pre návštevníkov futbalu, ale aj hokeja a kultúrnych či iných podujatiach v Spišskej Sobote.

NTC Poprad konečne bude mať parkoviská. Ilustračná snímka: rov

Chystá sa ďalšia burza starožitností

V piatok 27. júla sa oplatí pozerať na oblohu. Čaká nás najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí. Mesiac u nás vychádza o 20.12 h. Čiastočné zatmenie sa začne o 20.24 h. Začiatok úplného zatmenia nastane o 21.30 h a najväčšiu fázu zatmenia dosiahne o 22.22 h. Počas najväčšej fázy zatmenia bude mať Mesiac hnedo-červenú farbu. Koniec úplného zatmenia bude o 23.13 h a v sobotu o 0.19 h sa skončí aj čiastočné zatmenie Mesiaca. Súčasne so zatmením bude možné pozorovať na oblohe aj štyri planéty.

 

Zídu sa ľubovnianski poslanci

Na mimoriadnom zasadnutí sa vo štvrtok stretnú poslanci Mestského zastupiteľstva v Starej Ľubovni. Na programe majú jediný bod, a to určenie volebných obvodov a počtu poslancov pre voľby do orgánov samosprávy a rozsah výkonu funkcie primátor na volebné obdobie 2018 – 2022. Rokovanie sa uskutoční v zasadačke mestského úradu. Začiatok rokovania majú poslanci naplánovaný na 15.00 h.