KROJOVANÉ NEVESTY NÁŠHO REGIÓNU: Partu z Gerlachova uviedli na vernisáži vo Viedni

Zelený rozmarín či čerstvé kvety dozdobovali symbol mladej ženy a nevesty v Gerlachove. Z tradičných ornamentov tejto podtatranskej obce umelcov zaujali zvieracie motívy a slovenské farby.

Parta očami etnografky Kataríny Chabrečekovej:

Ozdobou hlavy dievčat v podtatranskej obci Gerlachov boli party z modrých kvetov a stúh. Partu tvoril kovový pliešok obšitý čiernou zamatovou stuhou, na ktorej bola našitá zlatá stuha. „Dievčatá sa česali hladko, na jeden vrkoč zakončený šnúrkou alebo mašľou. Takzvanú korunu party tvorí dvojitý vrkoč (spletenec) z ružovej stuhy, na korune je upevnených šesť modrých ruží, tri na pravej strane a tri na ľavej strane. V strede ruží sa nachádza ,,flindričkový“ venček, upevnený tepanou ihlicou,“ vysvetľuje etnografka Katarína Chabrečeková, ktorá je konzultantkou projektu Party 21. storočia.

„Zaujali nás ornamenty – motýliky, kohútiky a kadejaké zvieratká. Bol tam aj motív, ktorý vyzeral podobne ako americký dolár. Ornamenty boli iné, jednoducho, páčili sa nám a chceli sme ich vytiahnuť.“

 

Ľubomír Sabo
fotograf

Zadnú časť party dotvára osem širokých stúh, ktoré visia dolu chrbtom. Partu mohli dievčatá nosiť až po konfirmácii, približne od 14 roku života. Rozdiel medzi partou nevesty a družice bol vo venčeku v strede party. Nevesta ho mala zo zeleného rozmarínu a družice z čerstvých kvietkov. Party sa prestali nosiť okolo roku 1952, kedy dievčatá začali dochádzať za prácou do blízkeho mesta.

Parta očami fotografa Ľubomíra Saba:

V auguste uplynie rok od fotenia gerlachovskej party v bratislavskom štúdiu. Tak ako pri každej parte či venci zo série Party v 21. storočí, aj tu zohrali dôležitú úlohu tradičné vzory z dediny. „Zaujali nás ornamenty – motýliky, kohútiky a kadejaké zvieratká. Bol tam aj motív, ktorý vyzeral podobne ako americký dolár. Ornamenty boli iné, jednoducho, páčili sa nám a chceli sme ich vytiahnuť,“ vraví jeden z dvojice fotografov LSZ Photography Ľubomír Sabo.

Motívy kvietkov a zvierat sa dostali na plátno v pozadí fotografie. Snímka: LSZ Photography

Ornamenty a ich použitie na výslednom obraze konzultovali aj s maliarkou Sarah I. Avni, ktorá vdýchla plátnu finálnu podobu a akrylovými farbami dotvorila obrazu pozadie.„S farebnosťou, ktorú sme v ornamentoch našli, sme pracovali aj pri maľbe na tvár, keď sme sa dohadovali s facepainterom. Ornamenty prechádzali veľkým spektrom farieb, ale my sme si vybrali tie slovenské – červenú, bielu, modrú. Tým, že je to pod Tatrami a tie sú takým slovenským symbolom,“ hovorí o použitých motívoch Ľubomír Sabo.

Príbeh tejto party:

Partu na fotenie zapožičala Mária Faixová z Gerlachova. Patrí jej 86-ročnej mame, ktorá partu dostala, keď mala šestnásť alebo sedemnásť rokov – po konfirmácii. Nosila ju do kostola, na slávnostné príležitosti s výnimkou pôstneho obdobia. Pred oltár však už prišla v bielom. „Čo máme fotky, tak boli dievčatá ešte aj v partách, ale mama mala už klasické biele šaty so závojom,“ vraví Mária Faixová.

Na vernisáži vo Viedni zožala gerlachovská parta úspech. Snímka: archív Veroniky Márie Faixovej

Keď už ľudia začali chodiť v 50. rokoch do mesta do fabriky, nosenie párt ustupovalo, nosili sa len naozaj výnimočne. „Keď malo oslavy poľnohospodárske družstvo, tak boli ľudia poobliekaní v krojoch, to si ja pamätám ešte ako dieťa. To bola asi posledná veľká akcia. Ja som mala asi šesť rokov a tiež mám fotku v kroji,“ vraví Mária Faixová. Gerlachovskú partu predstavili v rámci projektu Party v 21. storočí na vernisáži vo Viedni. „A malo to veľký úspech. Boli sme tam aj v kroji, ja som bola oblečená ako žena, dcéra ako dievča,“ spomína Mária Faixová.


Projekt Party v 21. storočí dokumentuje tradičné party a vence na Slovensku. Okrem dokumentačných fotografií poňali autori party aj umelecky. Obrazy z limitovanej edície vznikli spojením fotografie a akrylovej maľby na plátno. Tváre modeliek zdobia maľby s motívmi tradičných dedinských ornamentov. Zatiaľ fotografi z LSZ Photography nafotili viac ako 40 párt a vencov v dokumentovaní stále pokračujú. 

Jana Tomalová