KROJOVANÉ NEVESTY NÁŠHO REGIÓNU: Vikartovčanky rady nosili slávnostný „trest“

Z obrazu party pochádzajúcej z tejto rázovitej obce srší energia a jas. Nadväzuje tak na jeden z hlavných prvkov miestnej party: remienka obšitého stuhou zlatej farby.

Parta z Vikartoviec. Snímka: LSZ Photography, www.party21art.com

 

Parta očami etnografky Kataríny Chabrečekovej:

Táto slávnostná ozdoba hlavy slobodných dievok a neviest pochádza z Vikartoviec. Partu nosili dievčatá približne od 13 rokov, no najviac dievčatá súce na vydaj, čiže 15- až 16-ročné. Na sobáš sa prestala nosiť v 50-tych rokoch 20. storočia. Parta sa príležitostne nosí aj v súčasnosti na birmovku, odpustovú slávnosť, 1. sv. prijímanie a počas vystúpení folklórnej skupiny. Jej hlavným prvkom je časť nad čelom – „trest“, vyrobený z tvrdého papiera alebo remienka obšitého čiernou zamatovou látkou a vzorovanou stuhou zlatej farby. Zadná časť party – polkruh, na ktorom sú zaviazané tenšie stuhy, je vyrobená zo spletených handier do tzv. „varkoča“ (vrkoča). Priemer party aj s vyčnievajúcimi stužkami je približne 22 cm a vyrobili ju pán Dávid Lavko a Helena Olexáková ešte v roku 1983.

 

Partu nosili dievčatá približne od 13 rokov, no najviac dievčatá súce na vydaj, čiže 15- až 16-ročné.

Katarína Chabrečeková, etnologička

 

Parta očami fotografa Ľubomíra Saba:

Na fotenie tejto pre Spiš typickej party sme vybrali modelku, v tomto prípade úspešnú tanečnicu Veroniku Ferancovú zo známej skupiny Ladylicious, ktorá sa nám typovo veľmi hodila. Dôvodom boli aj jej iskrivé bledohnedé oči, ladiace s partou a zlatou čelenkou, ktorá je na nej umiestnená. Veronika sa veľmi tešila, keď ju dievčatá zakrojili – kroj mala na sebe totiž po prvýkrát a cítila sa v ňom aj patrične hrdo J. Ornamenty na tvár, vybraté z kroja, robil etnológ Patrik Rago. Pozadie, ktoré dotvorila maliarka, kopíruje stuhy v parte, ktoré lúčovito pokračujú a akoby vyrastajú priamo z farebných stúh.
Obraz je tak vďaka kombinácii uhrančivého pohľadu, krásnej farebnej party a farebných lúčov v pozadí plný energie.

Modelkou vikartovskej party je tanečnica Veronika Ferancová. Snímka: LSZ Photography

Príbeh tejto party:

Partu na fotenie zapožičala Veronika Lavková z Vikartoviec. Patrila jej prastarej mame. Spolu s otcom sú teraz jej vlastníkmi. „Nevieme už presne, kto bol jej prvým majiteľom, ale predpokladáme, že bola vyrobená niekedy na prelome 19. a 20. storočia. Po rokoch z nej ostal len základ, pretože stuhy boli strašne ošúchané a otrhané. Môj tatko ju dal potom v 80. rokoch zrenovovať,“ vysvetľuje Veronika Lavková. Na celý svadobný obrad sa vo Vikartovciach parta nedáva už od začiatku minulého storočia, no miestna folklórna skupina ju využíva na rôzne časti svadby. „Našu partu si od nás požičiavajú dievčatá, ktoré robia dozor pri deťoch na prvom svätom prijímaní. Nosí sa aj na odpustovú slávnosť. V kostole je vtedy asi dvanásť dievčat v krojoch, s partami na hlavách,“ upresňuje Veronika Lavková, ktorá nosenie párt cez sviatky považuje za príjemné spestrenie. „Na starších ľuďoch, ktorí nosievali party, je vidieť, že majú veľkú radosť, keď vidia takto oblečených ľudí v kostole alebo niekde na javisku, keďže to u nás celkom žije folklórom. Mladé dievčatá sa takisto tešia tejto ozdobe hlavy, je to pre nich niečo iné, nemajú ju na hlave každý deň. Party si ľudia v našej obci medzi sebou navzájom bežne požičiavajú,“ hovorí Veronika Lavková. Oceňuje i vzhľad modelky. „Je veľmi vydarený, je zjavné, že je to celé urobené s citom. Dokonca sa veľmi páči i mojej starej mame, ktorá má už 70 rokov,“ prezrádza Veronika Lavková.