KROJOVANÉ NEVESTY NÁŠHO REGIÓNU: Z Lendackej nevesty urobili ľadovú kráľovnú

Nútený manželský zväzok často v svadobný deň neveste zotrel úsmev z tváre. Autori projektu Party v 21. storočí chceli tento smútok preniesť aj na „ľadovú a uplakanú“ nevestu z Lendaku.

Autori obrazu:
Fotografia: LSZ Photography
Maľba na plátno: Sarah I. Avni
Maľba na tvár: Petra Iždinská
Etnologický dohľad: Katarína Chabrečeková
Modelka: Diana Hágerová

Parta očami etnografky Kataríny Chabrečekovej:

V rázovitej obci Lendak sa tradičný veniec nazýva konka. Vyrobená je z oblúka, ktorý pozostáva z tvrdého kartónu obtiahnutého zvyčajne červenou látkou. „Na výzdobu sa používajú umelé kvety bielej farby a flitre, ktoré sú ponavliekané na včelárskom drôtiku. Pripravia sa očká, do ktorých sa navlečie třepjotka – flitra,“ vysvetľuje Katarína Chabrečeková. Jednotlivé očká s flitrami sa pospájajú drôtom, a ten sa pripevní na oblúk z drôtu. V strede tohto oblúka sa nachádzajú biele kvety. Farebnými špendlíkmi sa poprichytávajú na oblúk flitre so sklenenými alebo umelými perličkami.

PARTA LENDAK – konka – třepjotka – pantliky – přidžol – LENDAK PARTA

K oblúku sa prišijú vyšívané stuhy, ktoré v Lendaku nazývajú pantliky. „Dievčatá pod vencom nosili účes na přidžol – na cestičku a vlasy spletené do vrkoča. Konka sa v Lendaku nosila pri príležitosti svadby, krstu, kde ju mohla mať na hlave len slobodná krstná mama a na pohrebe dieťaťa, mladého človeka a kňaza. Dnes taktiež môžete vidieť nevesty na ohláškach v konke,“ uvádza Katarína Chabrečeková.

Aj obraz party z Lendaku putuje po vernisážach. Snímka: LSZ Photography

Parta očami fotografky Zuzany Senášiovej:

Aj pri tejto parte všetci autori hľadali spôsoby, ako ozdobiť tvár modelky. „Na parte môžeme vidieť strieborné farby a kvôli tomu celý kroj pôsobí ľadovo. Hneď, ako sme videli kroj, tak sme vedeli, že z tejto nevesty sme chceli urobiť akoby ľadovú kráľovnú. Ešte aj modelke sme povedali, aby to zahrala ako smutná ľadová kráľovná a myslím si, že to zvládla úplne super,“ vysvetľuje Zuzana Senášiová. Facepainterka preniesla na tvár modelky stuhy. Vychádzajú jej akoby z očí a obraz tak pôsobí dojmom, že nevesta plače.

Zuzana Senášiová v parte z Lendaku. Snímka: LSZ Photography

„Na tvári má aj strieborné kvety, to je motív z party. Aj ornamenty, ktoré dávala umelecká maliarka Sarah I. Avni do pozadia obrazu, sú striebornej farby. Celý obraz tak podľa fotografky pôsobí ľadovo,“ vraví fotografka z dua LSZ Photography Zuzana Senášiová. Každá modelka mala počas fotenia zo seba dostať chladný výraz. Keď si pozrieme dobové fotografie, môžeme na nich vidieť, že dievčatá, ktoré sa kedysi vydávali, nepôsobili veľmi šťastne. „Mnohokrát to nebolo manželstvo z lásky a my sme to chceli priniesť do našich obrazov,“ vraví Zuzana Senášiová.

Príbeh tejto party:

Partu na fotenie zapožičala Jana Badovská z Lendaku. Zdedila ju po svojej o štyri roky staršej tete potom, ako sa vydala. „Parta má vzadu vyšívané biele stuhy, pretože môj ročník ´71 a vyššie – tieto dievčatá keď sa vydávali, mali už vzadu biele stuhy. Táto parta je moja svadobná,“ vraví Jana Badovská. Po nej v nej prišli na sobáš aj jej dve sestry.

„Keď som partu mala na ohláškach, tak strašne hrýzla. Tým, že máme okolo toho ešte obrus, tak samozrejme, že si to nemôžete nijako opraviť ani sa hýbať, takže som bola rada, že som to v kostole vydržala.“

 

Majiteľka zapožičanej party Jana Badovská spomína na ohlášky v parte

Parta sa stala aj súčasťou úspešnej maturity dcéry Jany Badovskej. Kroje sú v súčasnosti „in“. Jej dcéra partu priniesla na prezentáciu svojej maturitnej práce – keďže zadanie znelo: svadobný šperk, tak si obliekla svadobný kroj – zvolila dobre. Táto parta bola použitá pri pohreboch a požičiavaná bola na rôzne udalosti ľuďom, ktorí vlastné party nemajú. A aká spomienka sa Jane Badovskej vynára v súvislosti s partou? „Keď som ju mala na ohláškach, tak strašne hrýzla. Tým, že máme okolo toho ešte obrus, tak samozrejme, že si to nemôžete nijako opraviť ani sa hýbať, takže som bola rada, že som to v kostole vydržala,“ vraví Jana Badovská. Modelka lendackej party sa jej majiteľke zdala na prvý pohľad príliš „zmaľovaná“. „Ale keď sa na to človek zapozerá, má to naozaj niečo do seba a oslovilo to veľa mladých ľudí,“ hovorí Jana Badovská.

Projekt Party v 21. storočí dokumentuje tradičné party a vence na Slovensku. Okrem dokumentačných fotografií poňali autori party aj umelecky. Obrazy z limitovanej edície vznikli spojením fotografie a akrylovej maľby na plátno. Tváre modeliek zdobia maľby s motívmi tradičných dedinských ornamentov. Zatiaľ fotografi z LSZ Photography nafotili viac ako 40 párt a vencov v dokumentovaní stále pokračujú.

(jat)