Lomnické záprahové preteky boli skúškou pred majstrovstvami Slovenska

Trio organizátorov uplynulú nedeľu privítalo pod Tatrami súťažiacich i hostí na Jazdeckých záprahových pretekoch.

Jazdecké preteky vo Veľkej Lomnici. Snímka: mam

Účastníkov bolo v kategórii jednotlivcov päť a v kategórii dvojzáprahov návštevníci mali možnosť vidieť štyri záprahy. Súťažiaci v oboch kategóriách sa aj takýmto spôsobom pripravovali na majstrovstvá Slovenska. Skúšky v prvej kategórii pre jednozáprahy boli drezúra, prekážková jazda čiže parkúr a súčet týchto dvoch dohromady dával celkové hodnotenie a určil nielen to, kto sa postaví na stupne víťazov vo Veľkej Lomnici, ale aj nomináciu na blížiace sa majstrovstvá Slovenska.

Najlepšie skončila Marcela Viochnová

V kategórii jednozáprahov napokon po súčte dvoch výsledkov dominovala Marcela Viochnová z TJ Žrebčín Motešice. Na druhom mieste sa umiestnil takmer domáci Marek Rura z JZK Equs Poprad a bronzovú priečku obsadil jeho klubový kolega Ľudovít Kurkin. V kategórii dvojzáprahov skončil na prvom mieste Milan Gajan z Klubu priateľov koní Bobrovec pred Jozefom Bučkuliakom z JO Martin Záturčie a Michalom Švagerkom mladším z Klubu priateľov koní Poprad. Okrem toho sa súťažiaci predviedli aj v jedno- i dvojzáprahoch súťaže v rýchlostnom parkúre.

Jazdecké preteky vo Veľkej Lomnici. Snímka: mam

Areál je pripravený aj na väčšie podujatia

„Jazdecký areál sa rozvíja a je už pripravený tak, že by tam mohli byť aj preteky väčšieho charakteru, nielen záprahy, ale napríklad aj kombinácia záprahy drezúra, prípadne samotné parkúrové skákanie,“ potvrdil jeden z organizátorov Jazdeckých záprahových pretekov Cyril Sedlačko. „Naším cieľom bolo najmä preveriť záprahárov, aby boli pripravení na majstrovstvá Slovenska. Účastníci boli zo západného Slovenska, stredného a zo Spiša,“ doplnil a dodal, že „východniari“ momentálne záprahy nejazdia. Organizátormi pretekov boli Obec Veľká Lomnica, Agroosivo Úsvit a Pavol Baláž s JZK Equus Poprad.

Mária Mlaková