Made in Slovakia sa začne už v stredu

Podujatie nechce byť remeselníckym festivalom, ale chce ponúknuť všetko slovenské, i to popradské.

Made in Slovakia v Poprade. Ilustračná snímka: rov

Začiatkom augusta sa uskutoční rozsahom najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie v Poprade – festival Made in Slovakia. Tohto roku to bude už siedmy ročník. „Na tohtoročný festival je prihlásených 102 stánkarov, hlásia sa nám ďalší, takže predpokladám, že tu bude až do 110 predajcov. Festival postupne naberal na účasti i návštevnosti. V ostatných rokoch sa návštevnosť pohybuje okolo 50- až 70-tisíc návštevníkov,“ informoval Ondrej Kavka z Občianskeho združenia Pre mesto.

Chystá sa aj Made in Poprad

Štvordňový program Made in Slovakia, ktorý sa bude konať od stredy do soboty 1. až 4. augusta na Námestí sv. Egídia, bude mať aj tohto roku niekoľko noviniek. Jednou z najväčších bude kultúrny program štvrtý deň podujatia pod názvom Made in Poprad. „V sobotu od 10.00 do 22.00 hodiny budú na námestí vystupovať súbory, kapely či jednotlivci priamo z Popradu,“ doplnil Kavka. Zároveň upozorňuje, že Made in Slovakia je síce festivalom všetkého slovenského, avšak nie je to remeselný festival. „Nikdy sme sa neprofilovali ako remeselný festival. Remeselný festival bol pred dvomi týždňami v Kežmarku. Máme tu však aj účastníkov, ktorí sú umeleckí remeselníci. Príkladom sú rezbári, ktorí budú tvoriť priamo počas festivalu,“ uviedol Kavka. Predajné stánky na námestí budú otvorené od 10.00 do 20.00 h. Kultúrny program na hlavnom pódiu, v ktorom vystúpia aj Jožko Jožka, Heľenine oči, Rytmus, Juraj Bača, Inekafe, Lavagance či Babjakovci sa bude začínať spravidla o 17.00 h. Výnimkou je sobota, kedy bude kultúrny program už od 10.00 h. „Made in Slovakia je jedna z najväčších kultúrno-spoločenských akcií v Poprade a verím, že to tak bude aj naďalej,“ povedal o festivale primátor Popradu Jozef Švagerko.

Poprad-Spišská Sobota. Snímka: rov

Predstavia vám Spišskú Sobotu

Posledné ročníky je súčasťou festivalu aj predstavenie nejakej profesie či organizácie. Pred dvomi rokmi to boli včelári z Hornádskej doliny. Vlani to bol Banícky cech horného Spiša. Tohto roku sa na festivale predstaví Klub Sobotčanov, ktorý si pripravil pre návštevníkov podujatia niekoľko zaujímavostí. Okrem vlastného stánku s prezentáciou vlastnej činnosti to bude výstava venovaná barokovému sochárovi a rodákovi zo Spišskej Soboty Jánovi Bro­koffovi, ktorého 300. výročie úmrtia si tohto roku pripomíname. „V spolupráci s Art Academy sme pripravili dramatizáciu života a diela Jána Brokoffa pod názvom Most cez minulosť. Premiéra bude v stredu o 18.00 a repríza v piatok o 19.00 priamo na hlavnom pódiu,“ uviedla podpredsedníčka Klubu Radoslava Novotná.
Klub Sobotčanov pripravil pre návštevníkov turistický vláčik, ktorý bude premávať do Spišskej Soboty. Na základe zakúpeného lístka dostanú cestujúci okrem jazdy aj niekoľko bonusov navyše. Pripravená je pre nich komentovaná prehliadka Spišskej Soboty, Kostola sv. Juraja, prehliadku spišskosobotského pracoviska Podtatranského múzea a tiež Archívu Poprad. Po absolvovaní prehliadky v Spišskej Sobote je súčasťou ceny lístka aj návšteva Tatranskej galérie, ktorá pripravila výstavu venovanú Jánovi Brokoffovi. Vláčik bude jazdiť počas festivalu každý deň od 10.00 do 16.00 h v hodinových intervaloch.

Rastislav Ovšonka

Snímka: Pre mesto