Mesto má peniaze na opravu bývalého múzea

Do dvoch rokov by malo v mestskej časti Veľká vzniknúť Múzeum cestovného ruchu.

Budova bývalého Tatranského múzea v popradskej mestskej časti Veľká. Snímka: rov

Mesto Poprad bolo spolu s poľským Tatranským múzeom Dr. Tytusa Chalubinského úspešné s projektom Človek v Tatrách – Tatry v človeku – História poznávania Tatier ako spoločného kultúrneho dedičstva Poľska a Slovenska. Na projekt získali slovenská i poľská strana spolu vyše 1,6 milióna eur, ktoré si rozdelia medzi obidve strany približne v rovnakej sume.

Opravia budovu bývalého Tatranského múzea

V rámci tohto projektu mesto Poprad zrekonštruuje objekt bývalého Tatranského múzea v mestskej časti Veľká, ktorú samospráva kúpila vlani od súkromných osôb. Kúpa tohto objektu vyvolala aj v zastupiteľstve búrlivú debatu o potrebe a nevyhnutnosti kúpy tejto budovy. Kým na poľskej strane má vzniknúť Múzeum horolezectva a lyžiarstva, v Poprade by malo v zrekonštruovanom objekte vzniknúť Múzeum cestovného ruchu. „Momentálne dolaďujeme rozpočet projektu, keďže riadiaci orgán, ktorý nám tento projekt schválil, mal ešte nejaké doplňujúce otázky k projektovej dokumentácii. Chcú sa uistiť, že budova bude slúžiť svojmu účelu a že po realizácii projektu tu bude plnohodnotné múzeum so všetkým, čo k tomu patrí,“ uviedol Slavomír Karabinoš z Mestského úradu v Poprade. Nasledovať by mal podpis zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku a mal by začať proces verejného obstarávania na dodávateľa rekonštrukčných prác. K podpisu zmluvy by malo dôjsť najneskôr v závere tohto roku. „V konečnej podobe by mala budova slúžiť ako múzeum cestovného ruchu, s tým, že rátame nielen s úpravou interiéru a exteriéru objektu, ale aj s úpravou okolia. Cieľom je, aby budova slúžila nielen počas prevádzkových hodín, ale aby aj okolie múzea bolo príjemným prostredím,“ dodal Karabinoš.

Múzeum by malo byť už o dva roky

Súčasťou múzea by mala byť kaviareň, ktorá bude slúžiť aj ako servis a služba pre návštevníkov. Zrejme tá je dôvodom „doplňujúcich otázok“. „To je jedna z vecí, ktoré sa práve dolaďujú, keďže tak ako pri všetkých projektoch z fondov Európskej únie, nemožno vykázať komerčnú činnosť. Forma tejto kaviarne sa ešte rieši,“ doplnil Karabinoš. Iné aktivity, ako jedáleň pre dôchodcov, o ktorej sa hovorilo ešte v čase schvaľovania kúpy objektu, zrejme nebudú v tomto objekte možné. Začiatok rekonštrukčných prác objektu bývalého Tatranského múzea bude závisieť od ukončenia procesu verejného obstarávania. So stavebnými prácami by sa mohlo začať v budúcom roku a v tom istom roku majú byť aj ukončené. Nové múzeum by malo byť samostatnou mestskou organizáciou. Ukončenie celého projektu je naplánované na február 2020.
„Teší ma, že sme uspeli s projektom. Je pred nami opäť kus práce, pretože to treba aj dobre zrealizovať. Sme pripravení prijať prostriedky, ale treba si dobre pozrieť podmienky, ktoré nás budú viazať, aby sme ich dokázali využiť, pretože ich ešte úplne nepoznáme. V minulosti sa mesto do takýchto výziev nezapájalo. Teraz som rád, že sme uspeli a budeme sa maximálne snažiť využiť tieto prostriedky,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

Rastislav Ovšonka