Mezzosopranistka Jana Kurucová: „Ohodnocujú ma za to, čo viem a nie na základe protekcie“

Rodáčka z Tvarožnej Jana Kurucová je od roku 2009 sólistkou prestížnej opernej scény Deutsche Oper Berlín. Koncom júna nahrávala v Žiline CD, na „domácej pôde“ odspievala aj koncert a my sme boli pri tom.

Jana Kurucová. Snímka: Opera Slovakia

Program koncertu aj CD patrí výhradne Mozartovi. Prečo ste si vybrali práve tohto skladateľa?

» Pred ôsmimi rokmi som spievala Cherubina z Figarovej svadby v španielskej Se­ville a vtedy som si už veľmi priala nahrať raz CD len s Mozartovými áriami. Tu sa mi to podarilo aj s koncertom. Štátny komorný orchester Žilina je ten správny orchester, lebo majú vynikajúce skúsenosti s Mozartom a hlavne chcú. Mám pocit, že sme kamaráti a to je, myslím si, cítiť. Chcela som ukázať, že Mozart má veľmi veľa farieb, nie je nudný a dá sa počúvať celý večer.

Prišla sa na vás pozrieť aj vaša učiteľka klavíra zo ZUŠ v Kežmarku. Zdalo sa, že ste zažili šok.

» Zbadala som ju až v polovici koncertu. Musím povedať, že to bolo veľmi veľké prekvapenie.  Vravím si – Janka, pokoj, spievaj. Naozaj som bola veľmi prekvapená a keď som pred dvomi dňami bola doma, myslela som na ňu, že ju musím ísť v lete určite pozrieť. A ona prišla pozrieť mňa do Žiliny. Bola prísna, ale s veľmi veľkým srdcom. Keď som jej povedala veľmi neskoro, že chcem ísť študovať na konzervatórium cirkevnú hudbu, tak len zalomila rukami, že iní sa pripravujú dva roky dopredu a my máme len pár mesiacov. Veľmi vo mňa verila, dala mi absolútne všetko a hlavne vo mne podporovala lásku k hudbe a nielen to, aby bolo všetko perfektné, ale aby človek hudbu precítil.

Jana Kurucová so svojou učiteľkou klavíra zo základnej umeleckej školy. Snímka: Ľudmila Grichová

Zíde sa speváčke Deutsche Oper klavír?

» Určite. Každý rok študujem jednu až dve roly. Na jednu potrebujem asi 30 hodín s klaviristom. Keďže ja hrám na klavír, môžem si to sama pripraviť. Je to veľmi príjemné, keďže mám trojročnú dcérku, sama si môžem určiť čas, kedy cvičím a nie som odkázaná na to, kedy majú pianisti v divadle čas. A hlavne, keď hrá človek na klavír, má pocit, že tú hudbu môže naozaj chytiť do rúk. Tým pádom sa to lepšie učím.

Vraví sa, že slovenskí umelci sa ťažšie prebojujú v zahraničí. Mali ste takú skúsenosť?

» Nemôžem povedať, že by sme to mali oveľa ťažšie, samozrejme, keď sú to ruskí speváci, za nimi stoja veľkí mecenáši. To na Slovensku nemáme, ale o to viac máme vášeň, pevnú vôľu a chcenie. V zahraničí sa cítim vynikajúco, lebo ľudia ma tam ohodnocujú za to, čo viem a nie na základe protekcie.

Kto je Jana Kurucová

  • Mezzosopranistka Jana Kurucová pochádza z Tvarožnej, navštevovala Základnú umeleckú školu Antona Cígera v Kežmarku, kde pod vedením Kláry Petijovej absolvovala hru na klavíri. Na Konzervatóriu J. L Bellu v Banskej Bystrici študovala cirkevnú hudbu a operný spev na Univerzite hudobného a dramatického umenia v Grazi.
  • V Sezóne 2005/2006 bola členkou operného štúdia Bavorskej štátnej opery, v rokoch 2006 až 2009 pôsobila v opernom divadle v Heidelbergu a od septembra 2009 je sólistkou jednej z najprestížnejších európskych operných scén – Deutsche Oper Berlín.
  • Spev Jany Kurucovej znel aj na zimnom barokovom festivale v Schwetzingene, predstavila sa v Opere v Pekingu, drážďanskej Semperoper, v Štátnej opere v Prahe, v New National Theatre v Tokiu a v ďalších operách po celom svete.
  • V roku 2018 čakajú Janu Kurucovú v Berlíne dva debuty – Princ Orlovsky v Straussovom Netopierovi a Nicklausse v Offenbachových Hoffmanových poviedkach.
  • Galakoncert 28. júna v Žiline sa konal pri príležitosti nahrávania jej profilového CD z árií a duet W. A. Mozarta v spolupráci so Štátnym komorným orchestrom v Žiline. Najbližšie môžete Janu Kurucovú vidieť v opere Carmen 1. a 13. decembra v Prahe.

Je slovenské publikum v niečom iné ako nemecké?

» Je oveľa srdečnejšie. Ale musím povedať, že Nemci sú fantastickí, milujú hudbu a sú aj veľmi vďační za vynikajúce výkony. Dnes ma to možno špeciálne dojalo, lebo som na Slovensku a aj napriek tomu, že tu nemáme takú silnú kultúru ako Nemci, ľudia klasickú hudbu milujú a dotkne sa ich tak, ako mňa.

Ostaňme na Slovensku. Ako si spomínate na vaše rodisko?

» Nemôžem povedať, že by som si spomínala, lebo som tam bola pred dvomi dňami (smiech). Keď sme začali skúšať od utorka a mali sme v ten deň iba ráno skúšku, sadla som do auta a povedala si, že tie necelé dve hodinky, to nie je až tak ďaleko. Bola som navštíviť svojich rodičov. Tvarožná je môj domov a presne v ten večer sme stihli ísť aj do kostola na skúšku zboru, kde sa to aj začalo. Tam som začala hrať na organe, spievala v zbore a tam vznikla veľká láska k hudbe, tak ma to až dojalo. A vždy, keď idem domov a ukážu sa Tatry, tak človek pookreje.

Jana Kurucová v opere Barbier zo Sevily. Snímka: janakurucova.de

Manžela máte Nemca, v Nemecku žijete, ale vydávali ste sa v Tvarožnej. Niekto by možno čakal, že svadba bude v Nemecku…

» Už keď som začala hrať v tvarožnianskom kostole na organe a hrávala som na svadbách, bolo mojím snom, že sa budem vydávať v Tvarožnej a môj ocino ma privedie práve v Tvarožnej ku oltáru. Chcela som si to splniť. A musím povedať, že naša nemecká rodina a priatelia boli veľmi prekvapení a nadšení, že sa vieme tak fantasticky baviť. A mám takú anekdotu, že nikdy nezažili, že na stole bolo viac fliaš vodky ako ľudí (smiech). Nie sú ani zvyknutí tancovať na svadbách, ale nemali inú možnosť a na druhý deň boli úplne K.O.

Čo vás v blízkej budúcnosti čaká na operných pódiách?

» Veľmi sa teším na nové produkcie, roly, ktoré ma čakajú. Budúcu sezónu je to princ Orlovský z Netopiera a Hoffma­nnove poviedky, kde budem spievať veľmi veľkú rolu Niklasa. Skôr ma nadchne to, čo ma čaká z hľadiska objavovania nových rolí, ako to, kde a v akom opernom dome budem spievať.

Jana TOMALOVÁ